VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Británii se bude dražit sbírka 1 500 předmětů Freddieho Mercuryho

Sberatel.info

15. května, 2023

Osobní předměty, včetně ručně psaných textů písní a jevištních kostýmů, budou v září nabídnuty v aukci. Zpěvák skupiny Queen sbírku budoval 30 let a vše uchovával ve svém domě v západním Londýně. Když v roce 1991 zemřel, vše odkázal jedné ze svých nejstarších přítelkyň Mary Austinové.

Vrcholem aukce bude Mercuryho devítistránkový ručně psaný text jednoho z největších hitů skupiny Queen, We Are The Champions, včetně harmonií a akordů. Očekává se, že se prodá za 200.000 až 300.000 liber (5,3 až 7,9 milionu Kč).

Dosud nezveřejněný pracovní text písně Killer Queen, napsaný v roce 1974 na jediném listu papíru černým perem, by pak mohl být vydražen za 50.000 až 70.000 liber (1,3 až 1,8 milionu Kč).

Devatenáctiletá Austinová byla na rande s kytaristou skupiny Queen Brianem Mayem, když se v roce 1970 poprvé setkala s Mercurym. Nastěhovali se k sobě a zůstali si blízcí i poté, co jí řekl, že je gay. O zpěváka se starala, i když zeslábl po nemoci související s AIDS.

Freddie Mercury žil v Garden Lodge v londýnské čtvrti Kensington.

Dům v Kensingtonu zůstal po tři desetiletí téměř celý v podobě, v jaké ho Mercury zanechal, včetně starožitného nábytku, uměleckých děl, která sbíral, a přepychových látek, které miloval. Na máslově žlutých stěnách jídelny visely grafiky Matisse a Chagalla a nad snídaňovým stolem v kuchyni byl vystaven Picassův portrét.

V Mercuryho kuchyni visel obraz Pabla Picassa, který je portrétem jeho manželky (odhad 50 000 – 70 000 liber, 1, 35 až 1, 89 mil. Kč).

Nyní se však Austinová rozhodla sbírku prodat, “protože si potřebuje udělat pořádek ve svých věcech”. “Nastal čas, abych učinila těžké rozhodnutí uzavřít tuto velmi zvláštní kapitolu svého života,” dodala 72letá žena. Kromě několika “osobních dárků” a společných fotografií dvojice prodává všechno.

Koruna Freddieho Mercuryho, se kterou je zachycen na řadě fotografií. Jedná se o repliku koruny svatého Eduarda, kterou měl král Karel při korunovaci (odhad 60 000 – 80 000 liber, 1,62 až 2, 16 mil. Kč).

V aukci budou nabídnuty Mercuryho jevištní kostýmy, včetně flitrových overalů, třpytivých bot a umělé kožešiny. Fanoušci skupiny Queen si budou moci pořídit i korunu a plášť, které měl zpěvák na sobě během svého posledního turné v 80. letech.

Freddie Mercury má početnou skupinu fanoušků i v České republice. V roce 2019 se jich několik tisíc přišlo podívat na jeho sbírku poštovních známek. Tzv. „modré album“ bylo na jarní veletrh Sběratel v Praze zapůjčeno z Britského poštovního muzea.
Letos vzbudil na jarním veletrhu Sběratel nejen mezi sběrateli velký zájem originál dopisu adresovaný otci Freddie Mercuryho Bomi Bulsarovi na Zanzibar, kde tehdy rodina žila. Právě Bomi Bulsara syna ke sbírání známek přivedl a když měla být po zpěvákově smrti v roce 1991 většina jeho osobních věcí v souladu se zarathuštrovskou vírou jeho rodiny spálena, rozhodl se Bomi, že si album známek ponechá. Následně se dostalo do sbírek Britského poštovního muzea. Dopis je tak krásnou ukázkou spojení poštovní historie s pop kulturou.

V prodeji ale jsou i Mercuryho osobní věci, například telefon z nočního stolku, mramorový bar, koktejlové ubrousky s monogramem či malý stříbrný hřeben na knír.

Oblíbená vesta Freddieho Mercuryho (odhadovaná cena 5 000-7 000 liber, 135 000 až 189 000 Kč).

Všech 1500 předmětů bude v létě vystaveno v londýnské aukční síni Sotheby’s ve sledu speciálně navržených galerií věnovaných různým aspektům Mercuryho života, než budou v září prodány. Očekává se, že aukce vynese více než šest milionů liber (přes 159 milionů Kč) a část výtěžku bude věnována na charitativní účely.

Více se o aukci a jak se jí účastnit dozvíte zde.

ČTK, jj, foto: Sotheby´s

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Paris Philex 2024

  Tradiční filatelistický veletrh.

  30.05.2024 - 01.06.2024

  Paříž, Francie

  https://urlz.fr
 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Železniční muzeum a výtopna

  Muzeum se sbírkou parních lokomotiv.

  Jaroměř, Královéhradecký kraj

  www.vytopnajaromer.cz/...
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

  Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

  www.muzeumhodin-kno.cz/...
 • Old Timer Muzeum v Kopřivnici

  V muzeu jsou k vidění desítky historických automobilů i motocyklů známých značek z celého světa, mezi nimi i několik unikátních exponátů.

  Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

  www.automotomuzeum.cz/...
 • Muzeum papírové krásy

  Muzeum se sbírkou blahopřejných pohlednic.

  Liberec - Machnín, Liberecký kraj

  papirovakrasa.wgz.cz/rubriky/uvod...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky