VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Za 46 mil. Kč bez přirážky se v aukci prodal obraz Mikuláše Medka Vajíčko. Zařadil se tak mezi nejdražší díla prodaná v českých aukcích

Sberatel.info

12. června, 2019

Obraz Mikuláše Medka nazvaný Akce I (Vajíčko) se na aukci Arthouse Hejtmánek v Praze prodal za 46 milionů korun. I s aukční přirážkou za něj kupec zaplatí 57 milionů korun. Vyvolávací cena byla osm milionů korun. Obraz se tak stal nejdražším Medkovým dílem prodaným nejen na tuzemském aukčním trhu, ale i ve světě. Dosud nejdražším jeho dílem byl obraz Akce II (Vlna) prodaný letos na aukci v USA v přepočtu za 24,4 milionu korun. Obraz Vajíčko se dosaženou cenou řadí mezi desítku nejdražších děl prodaných v českých aukcích.

Český aukční žebříček má aktuálně rekord v podobě díla Františka Kupky Plochy příčné II, který se koncem května prodal za 78 milionů korun včetně aukční přirážky, Medkovo Vajíčko je čtvrté. Na prvních třech místech jsou jen Kupkova díla.

V aukci se prodalo umění celkem za téměř 75 milionů korun, s aukční přirážkou za 92 miliony. Vydražilo se přes 80 procent položek. Obraz Josefa Čapka U pultu vyvolávaný za 3,5 milionu se prodal za konečnou částku 9,5 milionu korun. Obraz Gustava Loiseaua Útesy v Étretat se ze 700.000 korun dostaly na 3,6 milionu včetně přirážky. “Velkým překvapením byla dražba dvou drobnějších prací Jana Václava Mrkvičky, který je považován za zakladatele moderního bulharského umění, kde působil. Obě díla se vydražila do Bulharska,” řekla Simona Martínková z pořádající aukční síně. Portrét muže vyvolávaný za 10.000 korun se prodal za 190.000, tedy s přirážkou za 235.600 korun, skicák s několika kresbami se stejnou vyvolávací cenou našel kupce za cenu 682.000 korun včetně přirážky.

Medkův obraz Akce I (Vajíčko) je ze stejné série jako obraz Akce II (Vlna). Pro svého klienta jej vydražil majitel aukční síně, která pořádala dnešní aukci, Tomáš Hejtmánek. Do aukce v USA byl obraz nezvěstný, podle serveru Artplus.cz ho zakoupila v 60. letech přímo u Medka v ateliéru americká lékařka Joan Harteová, která ho odvezla do Spojených států. Jeho úspěšná letošní dražba pomohla Hejtmánkovi získat i dnes dražený obraz, který byl také dosud v soukromé sbírce v USA.

V obrazech z 50. let, k nimž Vajíčko patří, Medek stylově navazuje na předválečný surrealismus. Vytváří imaginativní prostor, buduje kompozici z několika zdánlivě samostatných objektů navazujících na rozličné akce, které uskutečňoval se svojí ženou Emilou a které odrážely autorovy tělesné stavy a psychoanalytické úvahy. Postavy vsazoval do prázdného, těsného prostoru, vymezeného perspektivně se sbíhajícími liniemi. Vytvořil vlastní styl manýristických, loutkovitých figur s přesnými obrysy.

Deformace původního konkrétního modelu se u něj pojila s pocity horečnatých halucinací, při nichž se prodlužují ruce a zvětšují hlavy s vlasy stylizovanými do plošných ostnů. Pro Medka byly jediné absolutní barvy modré a červené. “Barvy jsou dokonalé z kovu – modrá ze železa a stříbra, červená ze zlata,” říkal.

V roce 1955 začal malovat obrazový cyklus Akce, z většího cyklu obrazů se souhrnným názvem Nahý v trní. “Tehdy jsem dával figurám existenciální smysl. Žena rozbíjí vajíčko. Situace obecně všední, ale mně šlo o symbol a pak také o jeho křehkost. Já chápal tu všednost jako mezní situaci. Jiné podobné pro mne mezní momenty: krach, hádka, polibek. Snažil jsem se hledat jejich významy. Redukoval jsem je na znaky v určitém světě,” řekl sám v rozhovoru k obrazu Akce I (Vajíčko).

Obraz zachycuje zdánlivě prostý pokus o oddělení bílku od žloutku, skrývá se v něm ale mnoho symbolů – života a plození, rozbití vajíčka – destrukce života, zabití, rozdělení zárodečné od výživné hmoty.

Přehled nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR (ceny jsou uvedeny s aukční přirážkou):

Pořadí Autor  Název  Cena (v milionech Kč) Rok
1. František Kupka  Plochy příčné II  78 2019
2. František Kupka  Série C I. (Protihodnoty)  62 2016
3. František Kupka  Tvar modré  57,4 2012
4. Mikuláš Medek  Akce I (Vajíčko)  57 2019
5. Oskar Kokoschka  Praha  52,08 2017
6. Oskar Kokoschka  Žáby  37,7 2016
7. Josef Šíma  ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ)  36,18 2018
8. Toyen  Šero v pralese  36 2017
9. Giorgio de Chirico  Zapomenuté hračky  31,44 2017
10. Josef Šíma  Ateliér  28,8 2016

 

ČTK, foto: Arthouse Hejtmánek

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
 • Stampex Londýn

  Největší filatelistický veletrh ve Velké Británii.

  28.09.2022 - 01.10.2022

  Londýn , Spojené království (Velká Británie)

  https://www.stampexinter...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Muzeum rekordů a kuriozit

  Muzeum se sbírkou ojedinělých předmětů.

  Pelhřimov, Vysočina

  www.muzeumrekorduakuriozit.cz/...
 • Muzeum cyklistiky

  Muzeum se sbírkou jízdních kol a velocipedů.

  Nové Hrady, Jihočeský kraj

  www.nove-hrady.cz/cs/m-8-muzeum-cyklisti...
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky