Aukční síně znovu začínají pořádat sálové aukce. A zájem o české malíře je i v zahraničí

Sberatel.info

19. května, 2021

Spolu s rozvolňováním opatření proti šíření pandemie se začínají znovu pořádat sálové aukce. V Praze se budou konat každou sobotu či neděli až do konce června. Pandemie poznamenala loňský trh s uměním, přesto navzdory poklesům z jarní aukční sezony sběratelé a investoři na tuzemských aukcích utratili více než miliardu korun, což z roku 2020 dělá pátý nejúspěšnější v historii českého trhu s uměním.

Aukční trh se loni postupně přesunul do on-line prostředí, což se ale projevilo i na nabídce děl. Významná a drahá díla si galeristé i majitelé nechávají na živý prodej. Právě proto, že se podařilo během krátkých chvil rozvolnění loni několik sálových aukcí, byť v omezeném režimu uspořádat, nebyl loňský propad trhu tak velký, jak odborníci předpokládali. S novou jarní sezonou se sálové aukce vracejí.

V neděli 23. května uspořádá aukci společnost European Arts. Nabídne třeba malbu Marca Chagalla Le Peintre s vyvolávací cenou 5,8 milionu korun. Za 1,35 milionu korun se bude vyvolávat portrét od Josefa Mánesa, za 2,5 milionu korun se bude nabízet obraz Alfonse Muchy Nevěsta a další milionová díla od Václava Špály, Otakara Lebedy, Josefa Šímy či Jana Zrzavého.

Galerie Kodl pořádá aukci v neděli 30. května, nabízí také možnost dražit on-line na aukčním portálu Artslimit.com. Do 29. května je v sídle galerie na Národní třídě otevřena předaukční výstava. Vedle kolekce děl 19. století, kde jsou zastoupeni Václav Brožík, Maxmilián Pirner, Julis Mařák, Antonín Slavíček, Luděk Marold, Jan Preisler, Max Švabinský či Jakub Schikaneder, je v nabídce několik děl s vysokou cenou z počátku 20. století. S vyvolávací cenou 19 milionů korun se bude dražit raná malba Františka Kupky Koupání z roku 1904.

Dosáhne Toyen dalšího rekordu?

Třemi díly je zastoupená Toyen, jejíž plátno Jarmark (na úvodním obrázku) je ukázkou autorčina přechodu od avantgardních forem k artificialismu. Nejdražším obrazem aukce je pozdější práce téže umělkyně Noční slavnost (Ohňostroj), která odráží malířčinu progresivnost a její experiment se strukturální malbou. Vyvolávací cena díla je 20 milionů korun. Třetím dílem Toyen je kresba z cyklu Schovej se válko!, jež se řadí mezi nejzásadnější reflexe válečných zkušeností v českém prostředí.

Dražit se budou také díla Emila Filly, Františka Muziky, Jana Zrzavého, Josefa Čapka, Rudolfa Kremličky, Antonína Procházky či Václava Špály, v nabídce je i poválečné a současné umění.

Plátno Františka Kupky se v New Yorku prodalo za 2,4 miliony dolarů

Díly českých autorů se ale draží i v zahraničí. Abstraktní obraz Diagonální plány I českého malíře Františka Kupky (na obrázku) se v aukční síni Sothebyʼs prodal tento měsíc za 2,4 miliony dolarů (50,6 milionů korun) bez poplatku aukční síni. Plátno bylo součástí aukce impresionistů a klasické moderny, která se konala v New Yorku.

Kupkův obraz, pravděpodobně z roku 1924, podle aukčního katalogu pochází ze soukromé sbírky v Kalifornii a na trh se vrací po téměř šestnácti letech. V červnu 2005 se v Londýně prodal za 237 tisíc liber (necelých 11 milionů korun).

Ve stejné aukci jako Kupka se dnes dražily také obrazy od Pabla Picassa, Paula Cézanna nebo Marka Chagalla. Nejdražší položkou večera bylo dvoumetrové plátno od Clauda Moneta s námětem leknínů, které se prodalo za 61 milionů dolarů (téměř 1,3 miliardy korun) bez poplatků.

ČTK, foto: archiv aukčních síní

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

  • Army Fest Kroměříž

    Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

    23.06.2024 - 23.06.2024

    Kroměříž, Česká republika

    www.hobbyvystaviste.cz...
  • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

    První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

    26.06.2024 - 29.06.2024

    Madrid, Španělsko

    https://eventonumismatic...
  • Brno Grand Prix Revival

    Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

    13.07.2024 - 13.07.2024

    Brno, Česká republika

    www.brnogp.cz
  • Heulos burza Jihlava

    Bleší trh všech věci.

    20.07.2024 - 20.07.2024

    Jihlava, Česká republika

    https://www.burzajihlava...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

  • Muzeum Tatry 111

    Muzeum se sbírkou nákladních automobilů Tatra.

    Dobříč u Prahy, Hlavní město Praha

    muzeumtatra111.cz/
  • Muzeum vah

    Muzeum se sbírkou kuchyňských vah.

    Humpolec, Vysočina

    www.muzeumvahy.nafotil.cz/...
  • Národní technické muzeum

    Největší technické sbírky v České republice pod jednou střechou.

    Praha, Hlavní město Praha

    www.ntm.cz
  • Muzeum vltavínů

    Muzeum se sbírkou unikátních drahokamů.

    Český Krumlov, Jihočeský kraj

    www.vltaviny.cz/

Štítky