VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Česká mincovna připomíná 100 let Československa speciální mincí

Sberatel.info

29. října, 2018

Speciální ražbou připomíná jablonecká Česká mincovna 100. výročí samostatného Československa. Pamětní mince nazvaná Vznik Československa s letopočtem 1918 uzavírá letošní sběratelskou sérii Převratné osmičky. Mince jsou ražené ve zlatě a stříbře a k tomu mincovna vydala i stříbrnou pamětní medaili.

“Velmi nás těší připomenout si v rámci několika emisí právě rok 1918, který je jako jediný pozitivní v rámci Převratných osmiček. Po roce 1968, 1948 a 1938 je nám ctí přispět k celorepublikovým oslavám vzniku Československa, kdy jsme se právě před sto lety vymanili z rakousko-uherské nadvlády,” říká Jaroslav Černý z České mincovny.

Autorem celé série je výtvarník a medailér Josef Oplištil. Na reverzní straně zachycuje mince českého lva, který rozbíjí habsburského orla, a jako klín je zde znázorněna lipová ratolest. Zlaté mince o hmotnosti dvou troyských uncí (7,78 gramu) razila mincovna v nákladu 300 kusů. Připravena je i sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí v provedení piedfort. “Označení znamená dvojnásobnou tloušťku proti tradičním ražbám – ve světě jsou populární, pro Českou mincovnu se jedná o premiéru,” doplnil Černý.

N 52 mincovna medaile

Mincovna k výročí samostatnosti vydala také pamětní stříbrnou medaili, jejímž autorem je Petr Horák. Motiv získal první místo v prestižní soutěži České národní banky pro ražbu mince s nominální hodnotou 10.000 korun. Bankoví rada však dala nakonec přednost jinému návrhu, a proto se Česká mincovna rozhodla motiv použít na stříbrné medaili. V originální čtvercové kompozici se objevuje mapa Československa, lipová ratolest, státní vlajka a naše heraldická zvířata.

Mincovna zároveň vydala i zlatý dukát ze sběratelské série ke stoletému výročí vzniku Československa věnovaný zakladateli státu Tomáši Garriguu Masarykovi a jeho návratu z exilu. Autorem je medailér Jiří Hanuš. V Jablonci v současné době připravují také výrobu rekordní zlaté mince o hmotnosti 130 kilogramů, která se stane druhou největší svého druhu na světě. Zlaťák za sto milionů korun chce Česká mincovna vydat ke stému výročí česko-slovenské koruny.

ČTK, foto: Česká mincovna

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum másla

  Muzeum se sbírkou obalů a pomůcek.

  Máslovice, Středočeský kraj

  www.maslovice.cz/web/cs/muzeum-masla...
 • Trabant muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.trabantmuzeum.cz/...
 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum hraček

  Muzeum se sbírkou hraček 19. a 20. století.

  Lednice, Jihomoravský kraj

  muzeum-hracek-lednice.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky