VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Česká mincovna připomíná 100 let Československa speciální mincí

Sberatel.info

29. října, 2018

Speciální ražbou připomíná jablonecká Česká mincovna 100. výročí samostatného Československa. Pamětní mince nazvaná Vznik Československa s letopočtem 1918 uzavírá letošní sběratelskou sérii Převratné osmičky. Mince jsou ražené ve zlatě a stříbře a k tomu mincovna vydala i stříbrnou pamětní medaili.

“Velmi nás těší připomenout si v rámci několika emisí právě rok 1918, který je jako jediný pozitivní v rámci Převratných osmiček. Po roce 1968, 1948 a 1938 je nám ctí přispět k celorepublikovým oslavám vzniku Československa, kdy jsme se právě před sto lety vymanili z rakousko-uherské nadvlády,” říká Jaroslav Černý z České mincovny.

Autorem celé série je výtvarník a medailér Josef Oplištil. Na reverzní straně zachycuje mince českého lva, který rozbíjí habsburského orla, a jako klín je zde znázorněna lipová ratolest. Zlaté mince o hmotnosti dvou troyských uncí (7,78 gramu) razila mincovna v nákladu 300 kusů. Připravena je i sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí v provedení piedfort. “Označení znamená dvojnásobnou tloušťku proti tradičním ražbám – ve světě jsou populární, pro Českou mincovnu se jedná o premiéru,” doplnil Černý.

N 52 mincovna medaile

Mincovna k výročí samostatnosti vydala také pamětní stříbrnou medaili, jejímž autorem je Petr Horák. Motiv získal první místo v prestižní soutěži České národní banky pro ražbu mince s nominální hodnotou 10.000 korun. Bankoví rada však dala nakonec přednost jinému návrhu, a proto se Česká mincovna rozhodla motiv použít na stříbrné medaili. V originální čtvercové kompozici se objevuje mapa Československa, lipová ratolest, státní vlajka a naše heraldická zvířata.

Mincovna zároveň vydala i zlatý dukát ze sběratelské série ke stoletému výročí vzniku Československa věnovaný zakladateli státu Tomáši Garriguu Masarykovi a jeho návratu z exilu. Autorem je medailér Jiří Hanuš. V Jablonci v současné době připravují také výrobu rekordní zlaté mince o hmotnosti 130 kilogramů, která se stane druhou největší svého druhu na světě. Zlaťák za sto milionů korun chce Česká mincovna vydat ke stému výročí česko-slovenské koruny.

ČTK, foto: Česká mincovna

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Dubai International Money Fair

  První ročník veletrhu numismatiky.

  19.04.2024 - 21.04.2024

  Dubaj, Spojené arabské emiráty

  www.di-mf.com
 • Retro Garáž

  Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

  27.04.2024 - 27.04.2024

  Lysá nad Labem, Česká republika

  www.retro-garaz.cz
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

 • World Congress Collectors of Paris

  Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

  26.04.2024 - 28.04.2024

  Paříž, Francie

  www.cmc-paris.com
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky