VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Karel Gott dostal k narozeninám vlastní „eurobankovku“

Sberatel.info

27. června, 2019

Portrét nejslavnějšího českého zpěváka nese třetí česká eurosuvenýrová bankovka, která vychází v době jeho osmdesátých narozenin. Emise čítá 5 000 kusů a bude se prodávat za 50 Kč. Místo prodeje zatím nebylo upřesněno, ale určitě ji v září koupíte u některého z vystavovatelů na veletrhu Sběratel...

„U příležitosti osmdesáti narozenin, jsme dostali exkluzivní a oficiální povolení k výrobě limitovaného nákladu Euro Souvenir bankovek s vyobrazením Karla Gotta. Jsme velmi rádi, že v rámci konceptu Euro Souvenir nám bylo umožněno vydání motivu s nejvýznamnějším a nejpopulárnějším zpěvákem v dějinách československé populární hudby,“ napsali na svém facebookovém profilu zástupci firmy Nunofia, která je držitelem licence pro emitování eurosuvenýrových bankovek pro Českou republiku a Slovensko.

Zvolený náklad je vzhledem k popularitě Karla Gotta velmi malý, takže je velmi pravděpodobné, že se bankovky budou na sekundárním trhu prodávat za několikanásobně vyšší cenu. Autorem rozkresby je vyhledávaný autor fantaskních bankovek Matej Gábriš.

gott 2

Výroba bankovek se příliš neliší od těch pravých

Koncept suvenýrových eurobankovek vznikl v roce 2015 ve Francii a jeho prvotním cílem bylo podpořit cestovní ruch a propagovat evropské kulturní dědictví. Euro suvenýry si totiž může objednat u firmy podnikatele Richarda Failleho, který celou věc vymyslel, každý kdo by chtěl podpořit návštěvnost své kulturní nebo historické památky.

Richard Faille získal pro svůj projekt podporu francouzské národní banky i Evropské centrální banky, protože základní myšlenkou je, aby se „falešné“ bankovky na první pohled nelišily od pravých. Vyrábí se tak ze stejného bavlněného papíru a obsahují i některé ochranné prvky jako vodoznak, mikrotisk, soutiskovou značku, hologram nebo UV ochranné prvky. A tiskne je tiskárna Oberthur Fiduciare jako opravdové eurobankovky. Každá bankovka je navíc také číslovaná, stejně jako originál.

První český Euro Souvenir s motivem Pražského hradu měl premiéru vloni v září na mezinárodním veletrhu Sběratel. Nová emise pro prodej na veletrhu se chystá i letos.

JJ, foto: Nunofia

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

 • Automuzeum Praga

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

  www.automuzeumpraga.cz/...
 • Muzeum vltavínů

  Muzeum se sbírkou unikátních drahokamů.

  Český Krumlov, Jihočeský kraj

  www.vltaviny.cz/
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

  Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

  www.muzeumhodin-kno.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky