VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Karel Gott dostal k narozeninám vlastní „eurobankovku“

Sberatel.info

27. června, 2019

Portrét nejslavnějšího českého zpěváka nese třetí česká eurosuvenýrová bankovka, která vychází v době jeho osmdesátých narozenin. Emise čítá 5 000 kusů a bude se prodávat za 50 Kč. Místo prodeje zatím nebylo upřesněno, ale určitě ji v září koupíte u některého z vystavovatelů na veletrhu Sběratel...

„U příležitosti osmdesáti narozenin, jsme dostali exkluzivní a oficiální povolení k výrobě limitovaného nákladu Euro Souvenir bankovek s vyobrazením Karla Gotta. Jsme velmi rádi, že v rámci konceptu Euro Souvenir nám bylo umožněno vydání motivu s nejvýznamnějším a nejpopulárnějším zpěvákem v dějinách československé populární hudby,“ napsali na svém facebookovém profilu zástupci firmy Nunofia, která je držitelem licence pro emitování eurosuvenýrových bankovek pro Českou republiku a Slovensko.

Zvolený náklad je vzhledem k popularitě Karla Gotta velmi malý, takže je velmi pravděpodobné, že se bankovky budou na sekundárním trhu prodávat za několikanásobně vyšší cenu. Autorem rozkresby je vyhledávaný autor fantaskních bankovek Matej Gábriš.

gott 2

Výroba bankovek se příliš neliší od těch pravých

Koncept suvenýrových eurobankovek vznikl v roce 2015 ve Francii a jeho prvotním cílem bylo podpořit cestovní ruch a propagovat evropské kulturní dědictví. Euro suvenýry si totiž může objednat u firmy podnikatele Richarda Failleho, který celou věc vymyslel, každý kdo by chtěl podpořit návštěvnost své kulturní nebo historické památky.

Richard Faille získal pro svůj projekt podporu francouzské národní banky i Evropské centrální banky, protože základní myšlenkou je, aby se „falešné“ bankovky na první pohled nelišily od pravých. Vyrábí se tak ze stejného bavlněného papíru a obsahují i některé ochranné prvky jako vodoznak, mikrotisk, soutiskovou značku, hologram nebo UV ochranné prvky. A tiskne je tiskárna Oberthur Fiduciare jako opravdové eurobankovky. Každá bankovka je navíc také číslovaná, stejně jako originál.

První český Euro Souvenir s motivem Pražského hradu měl premiéru vloni v září na mezinárodním veletrhu Sběratel. Nová emise pro prodej na veletrhu se chystá i letos.

JJ, foto: Nunofia

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Salon Philatélique Paříž

  Tradiční filatelistická burza a výstava.

  04.11.2021 - 06.11.2021

  Paříž, Francie

  www.cnep.fr/salons-phila...
 • veletrh Šperky a kameny

  Prodejní akce minerálů, drahých kamenů, autorských šperků a doplňků pro domácí tvoření.

  14.11.2021 - 14.11.2021

  Praha , Česká republika

  www.sperkyakameny.eu/...
 • veletrh Sběratel / Antikvariát

  Prodejní akce zaměřená na tradiční sběratelské obory a antikvární zboží.

  20.11.2021 - 21.11.2021

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/antikv...
 • Veronafil podzim

  Největší italská akce zaměřená na filatelii, numismatiku a další sběratelské obory.

  26.11.2021 - 28.11.2021

  Veronafil, Itálie

  https://www.veronafil.it...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky