VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Jindřichův Hradec vystavuje sběratelský průřez hracími kartami za posledních 500 let. K vidění jsou i vykládací karty od Emy Destinnové

Sberatel.info

1. srpna, 2019

Hrací karty posledních pěti století představuje výstava „Zábava, vášeň, hazard“ kterou najdete v Muzeu Jindřichohradecka. Nabízí předměty ze sbírky Pavla Langera i z muzejních sbírek. Jsou zde i vykládací karty, které vytvořila operní pěvkyně Ema Destinnová či ručně malované mariášové a tarotové karty.

Langer vystavil i nejstarší tisky sbírky: nerozřezaný nátisk karetní hry z roku 1535 nebo kolorovanou karetní hru z roku 1611. Zajímavá je podle muzejníků kolekce českých karet, třeba na téma národního obrození. K zajímavostem se řadí vykládací karty Josefa Glanze z Vídně z konce 19. století – na kartě Neštěstí je zobrazeno hořící Národní divadlo a na kartě Cesta kočár u rozcestníku se směrovkou do Brixenu.

Další část sbírky tvoří ručně malované mariášové či tarotové karty. Třeba Jihočech Karel Kuneš se inspiroval malovanými kartami Mikoláše Alše. Lidé spatří i tarotové karty, které na objednávku Josefa Halsbacha, manžela Emy Destinnové, namaloval malíř Robert Schlosser na Vánoce 1929 (na obrázku).

“Osobnost Emy Destinnové, která se zajímala o okultismus a věštění, propojuje sbírku Pavla Langera se sbírkou Muzea Jindřichohradecka. Na výstavě jsou také vykládací karty, které vytvořila přímo slavná pěvkyně. Zajímavé jsou také Fischlovy vykládací karty, které Ema Destinnová opatřila vlastnoručními, často ironickými glosami,” uvedl historik František Fürbach. Dalším pojítkem sbírek jsou karty tištěné v Landfrasově tiskárně, jako vykládací karty legendární pařížské věštkyně Marie Lenormandové známé jako Mademoiselle (Mlle) Lenormandová.

Langer buduje sbírku vykládacích karet, starých tisků a ručně malovaných originálů. Doplňuje ji o předměty spjaté s výrobou karet, jako jsou tiskové desky a tiskařské lisy. “V mé sbírce se nachází i karetní stolky nebo malé domácí či zámecké lisy na rovnání karet,” řekl sběratel.

Výstava, jež zahrnuje i deskové hry a hernu pro děti, potrvá do 6. ledna 2020.

Další informace najdete zde.

ČTK, foto: Muzeum Jindřichohradecka

 

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Hobby burza Kroměříž

  Setkání sběratelů všech oborů.

  04.09.2022 - 04.09.2022

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky