VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Jindřichův Hradec vystavuje sběratelský průřez hracími kartami za posledních 500 let. K vidění jsou i vykládací karty od Emy Destinnové

Sberatel.info

1. srpna, 2019

Hrací karty posledních pěti století představuje výstava „Zábava, vášeň, hazard“ kterou najdete v Muzeu Jindřichohradecka. Nabízí předměty ze sbírky Pavla Langera i z muzejních sbírek. Jsou zde i vykládací karty, které vytvořila operní pěvkyně Ema Destinnová či ručně malované mariášové a tarotové karty.

Langer vystavil i nejstarší tisky sbírky: nerozřezaný nátisk karetní hry z roku 1535 nebo kolorovanou karetní hru z roku 1611. Zajímavá je podle muzejníků kolekce českých karet, třeba na téma národního obrození. K zajímavostem se řadí vykládací karty Josefa Glanze z Vídně z konce 19. století – na kartě Neštěstí je zobrazeno hořící Národní divadlo a na kartě Cesta kočár u rozcestníku se směrovkou do Brixenu.

Další část sbírky tvoří ručně malované mariášové či tarotové karty. Třeba Jihočech Karel Kuneš se inspiroval malovanými kartami Mikoláše Alše. Lidé spatří i tarotové karty, které na objednávku Josefa Halsbacha, manžela Emy Destinnové, namaloval malíř Robert Schlosser na Vánoce 1929 (na obrázku).

“Osobnost Emy Destinnové, která se zajímala o okultismus a věštění, propojuje sbírku Pavla Langera se sbírkou Muzea Jindřichohradecka. Na výstavě jsou také vykládací karty, které vytvořila přímo slavná pěvkyně. Zajímavé jsou také Fischlovy vykládací karty, které Ema Destinnová opatřila vlastnoručními, často ironickými glosami,” uvedl historik František Fürbach. Dalším pojítkem sbírek jsou karty tištěné v Landfrasově tiskárně, jako vykládací karty legendární pařížské věštkyně Marie Lenormandové známé jako Mademoiselle (Mlle) Lenormandová.

Langer buduje sbírku vykládacích karet, starých tisků a ručně malovaných originálů. Doplňuje ji o předměty spjaté s výrobou karet, jako jsou tiskové desky a tiskařské lisy. “V mé sbírce se nachází i karetní stolky nebo malé domácí či zámecké lisy na rovnání karet,” řekl sběratel.

Výstava, jež zahrnuje i deskové hry a hernu pro děti, potrvá do 6. ledna 2020.

Další informace najdete zde.

ČTK, foto: Muzeum Jindřichohradecka

 

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum psacích strojů

  Muzeum se sbírkou historických psacích strojů. e-mail: [email protected]

  Česká Kamenice, Ústecký kraj

 • Old Timer Muzeum v Kopřivnici

  V muzeu jsou k vidění desítky historických automobilů i motocyklů známých značek z celého světa, mezi nimi i několik unikátních exponátů.

  Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

  www.automotomuzeum.cz/...
 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

 • Muzeum másla

  Muzeum se sbírkou obalů a pomůcek.

  Máslovice, Středočeský kraj

  www.maslovice.cz/web/cs/muzeum-masla...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky