VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum v Litovli zaplavily stovky panenek Barbie

Sberatel.info

14. ledna, 2018

Ještě do začátku února můžete vidět v Muzeu v Litovli na Olomoucku několik set panenek Barbie. Jde o část jedinečné sbírky soukromé sběratelky Miluše Rejkubové-Lublinerové z Krnova. Na expozici jsou zastoupeny panenky z limitovaných edic, zachycen je také jejich vývoj od konce 50. let minulého století, kdy se poprvé objevily na trhu, a malé návštěvnice potěší i přehlídka jejích skvostných rób.

“Sbírka Miluše Rejkubové v současné době čítá přes 1500 kusů hraček i příslušenství. Tvoří ji Barbie z mnoha různých časových období, což umožňuje zachytit vývoj obličeje, tělesných proporcí i způsobu oblékání panenky,” říká pracovnice muzea Hana Oštádalová. Mimo klasické 30 centimetrů vysoké hračky jsou součástí sbírky také sběratelské kousky vysoké 45 a 90 centimetrů, porcelánové Barbie nebo speciálně vydávané edice v luxusním provedení, doplňuje Hana Ošťádalová.

Na výstavě je představena zhruba polovina sbírky. “Zastoupeny jsou nejstarší panenky vyráběné úplně na počátku výroby v roce 1959. Jde tak na nich vidět i vývoj, jak se panenky postupně vypracovávaly, na počátku ještě nebyly tak dokonalé. Na výstavě jsou prezentovány i takzvané krabičáky, jsou to panenky, které se nevybalují, mají honosné obleky. Nechybějí ani panenky se známými obličeji, jako je anglický pár William a Kate či Marilyn Monroe,” vysvětluje vedoucí muzea Zdeňka Frištenská.

Výstava představuje i přehlídku ošacení. Barbie si totiž za svůj život oblékla téměř miliardu různých druhů šatů od věhlasných návrhářů jako Gucci, Versace, Vera Wang, Dolce & Gabbana či Givenchy. “Jsou tady také naprosté sběratelské skvosty. Vystaveny jsou například nádherné toalety s polodrahokamy od Swarovskiho,” doplňuje Zdeňka Frištenská. Pracovníci muzea přitom upozorňují, že panenky ze sbírky nejsou na hraní. Aby ale uspokojili malé návštěvníky, půjčili si na výstavu klasické Barbie panenky, které si mohou v herně nejmenší návštěvníci například obléci.

Panenka Barbie pochází od amerického výrobce hraček Mattel. Její postava za tu dobu prošla vývojem od dlouhonohé blondýnky k hračce s různými odstíny pleti, druhy účesů a oblečení i s různými tělesnými proporcemi. Je k dostání ve 150 zemích a každou vteřinu se údajně prodají tři kusy této hračky. Barbie se stala inspirací také pro mnoho písní a filmů.

Výstava v Muzeu v Litovli končí 5. února.

Více na http://www.muzeumlitovel.cz/

ČTK, ilustrační foto: Muzeum Litovel

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Monexpo Numismatic Fair Paris

    Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

    09.12.2023 - 09.12.2023

    Paříž, Francie

    www.nicolasquentin.com ...
  • Hong Kong Numismatic Fair

    Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

    11.12.2023 - 13.12.2023

    Hong Kong, Čína

    hkinf.hk
  • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

    Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

    25.01.2024 - 27.01.2024

    Manama City, Bahrajn

    www.aradosauctions.com ...
  • Paris Paper Money Show

    41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

    10.02.2024 - 10.02.2024

    Paříž, Francie

    www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Poštovní muzeum

    Muzeum se sbírkou poštovních známek.

    Praha, Hlavní město Praha

    https://www.postovnimuzeum.cz/cs...
  • Technické muzeum v Brně

    Muzeum, které se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla.

    Brno, Jihomoravský kraj

    www.technicalmuseum.cz/...
  • Muzeum motocyklů Jawa

    Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

    Rabakov u Mladé Boleslavi, Středočeský kraj

    www.jawa-muzeum.cz/
  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky