VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum v Litovli zaplavily stovky panenek Barbie

Sberatel.info

14. ledna, 2018

Ještě do začátku února můžete vidět v Muzeu v Litovli na Olomoucku několik set panenek Barbie. Jde o část jedinečné sbírky soukromé sběratelky Miluše Rejkubové-Lublinerové z Krnova. Na expozici jsou zastoupeny panenky z limitovaných edic, zachycen je také jejich vývoj od konce 50. let minulého století, kdy se poprvé objevily na trhu, a malé návštěvnice potěší i přehlídka jejích skvostných rób.

“Sbírka Miluše Rejkubové v současné době čítá přes 1500 kusů hraček i příslušenství. Tvoří ji Barbie z mnoha různých časových období, což umožňuje zachytit vývoj obličeje, tělesných proporcí i způsobu oblékání panenky,” říká pracovnice muzea Hana Oštádalová. Mimo klasické 30 centimetrů vysoké hračky jsou součástí sbírky také sběratelské kousky vysoké 45 a 90 centimetrů, porcelánové Barbie nebo speciálně vydávané edice v luxusním provedení, doplňuje Hana Ošťádalová.

Na výstavě je představena zhruba polovina sbírky. “Zastoupeny jsou nejstarší panenky vyráběné úplně na počátku výroby v roce 1959. Jde tak na nich vidět i vývoj, jak se panenky postupně vypracovávaly, na počátku ještě nebyly tak dokonalé. Na výstavě jsou prezentovány i takzvané krabičáky, jsou to panenky, které se nevybalují, mají honosné obleky. Nechybějí ani panenky se známými obličeji, jako je anglický pár William a Kate či Marilyn Monroe,” vysvětluje vedoucí muzea Zdeňka Frištenská.

Výstava představuje i přehlídku ošacení. Barbie si totiž za svůj život oblékla téměř miliardu různých druhů šatů od věhlasných návrhářů jako Gucci, Versace, Vera Wang, Dolce & Gabbana či Givenchy. “Jsou tady také naprosté sběratelské skvosty. Vystaveny jsou například nádherné toalety s polodrahokamy od Swarovskiho,” doplňuje Zdeňka Frištenská. Pracovníci muzea přitom upozorňují, že panenky ze sbírky nejsou na hraní. Aby ale uspokojili malé návštěvníky, půjčili si na výstavu klasické Barbie panenky, které si mohou v herně nejmenší návštěvníci například obléci.

Panenka Barbie pochází od amerického výrobce hraček Mattel. Její postava za tu dobu prošla vývojem od dlouhonohé blondýnky k hračce s různými odstíny pleti, druhy účesů a oblečení i s různými tělesnými proporcemi. Je k dostání ve 150 zemích a každou vteřinu se údajně prodají tři kusy této hračky. Barbie se stala inspirací také pro mnoho písní a filmů.

Výstava v Muzeu v Litovli končí 5. února.

Více na http://www.muzeumlitovel.cz/

ČTK, ilustrační foto: Muzeum Litovel

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Regionální muzeum Skuteč

  Regionální muzeum se stálou expozicí obuvi a kamenictví.

  Skuteč, Pardubický kraj

  https://muzeum.skutec.cz/...
 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Muzeum papírové krásy

  Muzeum se sbírkou blahopřejných pohlednic.

  Liberec - Machnín, Liberecký kraj

  papirovakrasa.wgz.cz/rubriky/uvod...
 • Podbrdské muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů Aero.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  podbrdskemuzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky