VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Do nové expozice horolezectví v Turnově začlenili i stoletý obraz, na který promítají videomapping

Sberatel.info

17. září, 2019

Do nové expozice horolezectví v Turnově začlenili architekti i více než sto let starý obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. Dvojice horolezců zdolává jednu ze skal rozměrného díla, jehož autorem je Mikoláš Aleš a akademičtí malíři Vojtěch Bartoněk, Karel Vítězslav Mašek a Václav Jansa. Jde o videomapping, který lze vypnout a obrazu nijak neškodí, přesto jsou reakce různé. Někomu se to líbí, někdo to považuje za znesvěcení díla, řekl jeden z kurátorů nové expozice David Marek.

Monumentální olejomalba o rozměrech deset krát 8,5 metru visí v Muzeu Českého ráje od roku 1974. Na svém místě zůstala po celou dobu rekonstrukce budovy, kdy nová expozice vznikala. Aby neutrpěla, skrývalo ji bednění. Nová expozice vznikla doslova kolem ní a pohled na obraz, který patří k největším v Evropě, nijak neruší. “Jeho zapojení do nové expozice je krásná ukázka toho, jak propojit původní exponáty muzea s novým obsahem,” řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Expozice “Horolezectví – Z Českého ráje na vrcholy světa” je v rámci Česka unikátní. Na její přípravě se pracovalo od roku 2013. Vznikla díky společnému projektu s německým městem Bad Schandau spolufinancovanému z programu česko-saské přeshraniční spolupráce. “Kde jinde než v Turnově by měla vzniknout podobná expozice, právě odtud pochází řada světově známých lezců,” doplnila krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj). Nová expozice přišla podle ní na 40 milionů korun, z toho pět procent zaplatil kraj, deset procent stát a zbytek Evropská unie.

horolezec

“Je to největší projekt, který muzeum ve své více než 130leté historii realizovalo, a to jak rozsahem, tak finanční náročností. Je jedinečný nejen svým architektonickým řešením, ale i obsahem. Celý ten projekt vnímám jako splátku dluhu historiků a muzejníků tomuto obrovskému fenoménu (horolezectví), který má v našem regionu více než stoletou tradici,” doplnila ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Pro muzeum je podle ní důležité i to, že vedle samotné expozice se rodí i nová muzejní sbírka, která se díky zájmu veřejnosti rychle rozrůstá.

U příležitosti otevření nové expozice podepsali dnes zástupci výkonného výboru Českého horolezeckého svazu a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR dohodu o vzájemné spolupráci. “Horolezci a ochrana přírody k sobě prostě patří. Pro ochranu jedinečné přírody jsou někdy potřeba určitá omezení a jsem rád, že Český horolezecký svaz prosazuje šetrné chování k přírodě a ke skalám,” řekl ředitel agentury František Pelc. Dohoda se podle něj věnuje třeba spolupráci při ochraně ptáků, kteří na skalách hnízdí, údržbě přístupových cest a skalních oblastí. Zlepší také vzájemnou informovanost a otevírá prostor pro další spolupráci obou stran.

Muzeum Českého ráje patří k nejstarším muzeím regionálního typu v zemi, založeno bylo v roce 1886. Má expozice zaměřené na mineralogii, historii turnovského kamenářství a národopisu a také klenotnici, která umožňuje vystavovat i ty nejcennější sbírkové předměty, jako jsou zlaté šperky. Teď má nově expozici horolezectví. Nejde o poslední projekt. “V minulém volebním období koupil kraj od města Turnov sousední budovu, tam mimo jiné plánujeme stálou expozici fotografa Viléma Heckela, čímž by celý areál měl být hotov,” řekla Vinklátová. Náklady se odhadují na 14 milionů korun.

Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou je plátno Mikoláše Alše a spolupracovníků, akademických malířů Vojtěcha Bartoňka, Karla Vítězslava Maška a Václava Jansy z roku 1895. Na obrazu je zachycen historický výjev popsaný v epické básni Královédvorského rukopisu o bitvě mezi markrabětem Siegfriedem von Meissen a českým feudálem Benešem, synem Heřmana, která se měla odehrát za vlády Přemysla Otakara I. na počátku 13. století a v které měli Češi slavně zvítězit. Plátno je výjimečné svojí velikostí 10 × 8,5 m, která je řadí mezi největší světová plátna vůbec. Tato velikost ale přinesla obtíže s trvalým vystavením. Poté co bylo dílo vystaveno jako diorama na Národopisné výstavě československé v Praze, bylo opětovně vystaveno v roce 1908 u příležitosti souborné výstavy českých malířů, dále v letech 1925–1931 jako součást Krajinské výstavy v Turnově ve speciálně pro ně postaveném pavilonu. Až v roce 1974 byl obraz po důkladném restaurování vystaven natrvalo v galerii Muzea Českého ráje v Turnově.

ČTK, Wikipedia, foto: Muzeum a Wikipedia

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum hraček

  Muzeum se sbírkou hraček 19. a 20. století.

  Lednice, Jihomoravský kraj

  muzeum-hracek-lednice.cz/...
 • Muzeum starých strojů

  Muzeum se sbírkou parních a ostatních strojů.

  Žamberk, Pardubický kraj

  starestroje.cz/
 • Království železnic

  Muzeum se sbírkou modelů v pohybu.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.kralovstvi-zeleznic.cz/...
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky