VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratel na Vyškovsku vlastní přes 1500 betlémů, i ve skořápce

Sberatel.info

2. ledna, 2018

Celkem 1540 rozmanitých betlémů vlastní sběratel Libor Pištělka ze Švábenic na Vyškovsku. Sbírka je podle jeho slov tou největší na světě. Jen papírových betlémů má přes 1000, skládají se z více než půl milionu figurek. Jak řekl ČTK, chybí mu ještě pohyblivý betlém. Sbírka je trvale vystavená ve švábenickém muzeu, kde zabírá několik místností.

K vidění jsou tam betlémy ze dřeva, keramiky, marcipánové, perníkové, čokoládové, z vizovického těsta, ale také skleněné, porcelánové nebo v ořechové skořápce. “Všechny jsou jedinečné. Sbírám je už velmi dlouho. V muzeu je ještě místo, takže je pořád ještě mám kam dát. Doma mám teď asi dalších deset nových,” řekl jednasedmdesátiletý Pištělka.

Betlémy kupuje či je dostává darem. Nejvíce jich je papírových, vystřihovaných, a to přes 1000. Čítají přes půl milionu figurek, Pištělka všechny vlastnoručně vystřihoval. Většinu z nich musel podlepit tvrdším papírem, aby držely, také přilepit špejli zezadu a nalepit na polystyren. Ten následně ozdobit a ještě upravit i za pomocí špendlíků. Pištělka uvedl, že špendlíků těch použil asi 17 kilogramů. “Ty hodiny, které jsem nad tím strávil, se ani nedají spočítat. Ale jinak se to prostě dělat nedalo,” uvedl.

První betlém dostal už jako kluk v roce 1957, šlo o národopisný betlém malířky Marie Fischerové-Kvěchové. I tento první je v muzeu vystavený. K vidění jsou však i betlémy například od Vojtěcha Kubašty nebo Josefa Lady. Pištělka má ve své sbírce kousky od 225 českých malířů. Vlastní však betlémy nejen z Česka, ale i z dalších zemí, například z Polska, Francie, Rakouska, ale i exotických zemí, jako je Peru, Ekvádor nebo Zambie. “Všude jsem nebyl, koupil jsem je nejčastěji na poutních místech, třeba v Lurdech ve Francii. Ale na některých z nich je stejně cedulka Made in China,” uvedl.

Jeho přáním je získat pohyblivý betlém, který zatím ve sbírce nemá. “Ale ty jsou už hodně drahé a je to všechno o penězích,” dodal.

O muzeum ve Švábenicích se Pištělka stará a pořádá v nich tři až čtyři výstavy ročně, v naprosté většině z jeho dalších sbírek. Betlémy vystavuje celoročně, vidělo je dohromady už asi 10.000 lidí. Kromě betlémů mohou nyní zájemci vidět v pořadí 74. výstavu s 1000 českými a moravskými koledami.

ČTK, ilustrační foto: www.staryrozmital.cz

Více na: http://www.svabenice.cz/node/507

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Vysočiny Pelhřimov

  Muzeum se zajímavou dramaturgií, na jehož webových stránkách si například můžete stáhnout zdarma knihu "Umění kýče", jež mapuje úspěšnou výstavu, která zde proběhla.

  Pelhřimov , Vysočina

  www.muzeumpe.cz/
 • Východočeské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Pardubice, Pardubický kraj

  www.vcm.cz/numismaticka-expozice-a-kabin...
 • Podbrdské muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů Aero.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  podbrdskemuzeum.cz/
 • Muzeum kočárů

  Muzeum se sbírkou historických kočárů.

  Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

  www.historickekocary.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky