VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratel na Vyškovsku vlastní přes 1500 betlémů, i ve skořápce

Sberatel.info

2. ledna, 2018

Celkem 1540 rozmanitých betlémů vlastní sběratel Libor Pištělka ze Švábenic na Vyškovsku. Sbírka je podle jeho slov tou největší na světě. Jen papírových betlémů má přes 1000, skládají se z více než půl milionu figurek. Jak řekl ČTK, chybí mu ještě pohyblivý betlém. Sbírka je trvale vystavená ve švábenickém muzeu, kde zabírá několik místností.

K vidění jsou tam betlémy ze dřeva, keramiky, marcipánové, perníkové, čokoládové, z vizovického těsta, ale také skleněné, porcelánové nebo v ořechové skořápce. “Všechny jsou jedinečné. Sbírám je už velmi dlouho. V muzeu je ještě místo, takže je pořád ještě mám kam dát. Doma mám teď asi dalších deset nových,” řekl jednasedmdesátiletý Pištělka.

Betlémy kupuje či je dostává darem. Nejvíce jich je papírových, vystřihovaných, a to přes 1000. Čítají přes půl milionu figurek, Pištělka všechny vlastnoručně vystřihoval. Většinu z nich musel podlepit tvrdším papírem, aby držely, také přilepit špejli zezadu a nalepit na polystyren. Ten následně ozdobit a ještě upravit i za pomocí špendlíků. Pištělka uvedl, že špendlíků těch použil asi 17 kilogramů. “Ty hodiny, které jsem nad tím strávil, se ani nedají spočítat. Ale jinak se to prostě dělat nedalo,” uvedl.

První betlém dostal už jako kluk v roce 1957, šlo o národopisný betlém malířky Marie Fischerové-Kvěchové. I tento první je v muzeu vystavený. K vidění jsou však i betlémy například od Vojtěcha Kubašty nebo Josefa Lady. Pištělka má ve své sbírce kousky od 225 českých malířů. Vlastní však betlémy nejen z Česka, ale i z dalších zemí, například z Polska, Francie, Rakouska, ale i exotických zemí, jako je Peru, Ekvádor nebo Zambie. “Všude jsem nebyl, koupil jsem je nejčastěji na poutních místech, třeba v Lurdech ve Francii. Ale na některých z nich je stejně cedulka Made in China,” uvedl.

Jeho přáním je získat pohyblivý betlém, který zatím ve sbírce nemá. “Ale ty jsou už hodně drahé a je to všechno o penězích,” dodal.

O muzeum ve Švábenicích se Pištělka stará a pořádá v nich tři až čtyři výstavy ročně, v naprosté většině z jeho dalších sbírek. Betlémy vystavuje celoročně, vidělo je dohromady už asi 10.000 lidí. Kromě betlémů mohou nyní zájemci vidět v pořadí 74. výstavu s 1000 českými a moravskými koledami.

ČTK, ilustrační foto: www.staryrozmital.cz

Více na: http://www.svabenice.cz/node/507

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Hobby burza Kroměříž

  Setkání sběratelů všech oborů.

  04.09.2022 - 04.09.2022

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum obrněné techniky

  Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

  Smržovka, Liberecký kraj

  tankysmrzovka.cz/
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Železniční muzeum a výtopna

  Muzeum se sbírkou parních lokomotiv.

  Jaroměř, Královéhradecký kraj

  www.vytopnajaromer.cz/...
 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky