VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Vyjde unikátní kniha o platebních kartách, bude mít 850 stran, vážit 5 kg a na výšku měřit přes 6 cm

Sberatel.info

11. března, 2019

Na rok 2019 připadá 30. výročí vydání první platební karty v Československu. Za těch třicet let vydaly banky nebo peněžní společnosti v Česku i na Slovensku tisíce druhů karet. K tomuto výročí připravuje Muzeum cenných papírů, nadační fond již několik let soubornou publikaci s názvem „Třicet let platebních karet v Česku a na Slovensku“. Na jarním veletrhu Sběratel se mohli návštěvníci seznámit s konceptem publikace a současně si prohlédnout platební kartu vyrobenou z opravdového zlata, která je jediná svého druhu v Evropě.

Kniha bude výjimečná v několika ohledech. Předně půjde o vůbec první celonárodní katalog platebních karet na světě. Bude obsahovat přes 4 200 obrázků a téměř 7 100 záznamů o jednotlivých šaržích (nákladech). Díky několika letům intenzivní spolupráce desítek bank a firem se podařilo tak rozsáhlý soupis dát dohromady, přestože mnohé záznamy neexistují i díky zániku a likvidaci řady bank.

Nejen svým obsahem, ale i podobou půjde o mimořádnou publikaci. Svým rozsahem okolo 850 stran ve formátu větším než A4 bude kniha sama o sobě vážit asi 5 kg a výškou svého hřbetu dosáhne asi 6 cm.

Jubilejní pamětní publikace bude obsahovat textovou část, složenou z článků hlavních platebních asociací a oborovými bankovními sdruženími v ČR a SR. Přední odborník na platební karty Pavel Juřík napsal historii platebních karet a další texty budou k danému tématu oboru platebních karet a platebních systémů. Druhou částí bude již zmíněný katalog platebních karet v obou státech.

karty ilustrační mix

Kniha se v současně době připravuje k vydání a konečná podoba bude hotová do června. Během léta dojde k tisku a slavnostní křest proběhne v pátek 6. září 2019 na podzimním veletrhu Sběratel v Praze, jehož součástí bude i průřezová výstava platebních karet.

Publikace bude vydaná v limitovaném nákladu a bude především určena pro bankovní odborníky. Měla by však oslovit i školy ekonomického charakteru a také designéry, kteří se podílí na podobě platebních karet. Menší část by měla být k dispozici i široké laické veřejnosti prostřednictvím vybraných knihkupectvích.

Cena knihy ještě není stanovena, ale předběžně se bude pohybovat okolo 4 000 Kč.

První opravdu zlatou platební kartu a to ve dvou limitovaných sériích – Black & Gold, kterou mohli návštěvníci vidět v expozici Muzea cenných papírů,  vydala pod názvem Real Gold  v loňském roce Banka CREDITAS ve spolupráci s Mastercard. Jde vůbec o první takovou kartu nejen v České republice, ale v celé Evropě.

Bližší informace můžete získat na  www.das-mcp.cz/muzeum/.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum papírových modelů

  Muzeum se sbírkou zmenšenin staveb ze světa.

  Police nad Metují, Královéhradecký kraj

  mpmpm.cz/
 • Muzeum cyklistiky

  Muzeum se sbírkou jízdních kol a velocipedů.

  Nové Hrady, Jihočeský kraj

  www.nove-hrady.cz/cs/m-8-muzeum-cyklisti...
 • Severočeské muzeum

  Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

  Liberec, Liberecký kraj

  www.muzeumlb.cz/
 • Muzeum Jawa v Rabakově na Mladoboleslavsku

  Soukromé muzeum motocyklů Jawa a všeho kolem nich.

  Rabakov, Středočeský kraj

  www.jawa-muzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky