VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

“Běžte, je pouť, utraťte to!” Výstava připomíná výročí československé měnové reformy

Sberatel.info

26. července, 2023

Výročí československé měnové reformy z roku 1953 připomíná venkovní výstava, která je k vidění náměstí Republiky v Pardubicích. Vznikla z výpovědí pamětníků zachycených ve sbírce Paměť národa.

Před Východočeským divadlem si lidé mohou na panelech přečíst jejich svědectví.

Například rodině Milady Frantalové ze Sezemic na Pardubicku komunisté nejdříve zabavili hospodářství, později situaci dokonala zmíněná reforma. “Měnová reforma, to byla sprosťárna. Normálně sprostě okradli lidi. My měli 30.000 korun a přišli jsme o ně. Za nové peníze jsme si koupili tak akorát deku,” vzpomínala pamětnice.

Jiří Jiránek, jemuž bylo v roce 1953 11 let, si zase vybavil, jak otec po ujištění prezidenta republiky Antonína Zápotockého, že československá měna je pevná, vytáhl všechny peníze, rozdal je dětem a řekl: “Běžte, je pouť, utraťte to”.

Věra Styblíková z Pardubic byla nucena se kvůli reformě s manželem a dcerou tísnit v jedné místnosti a s narozením druhého dítěte museli počkat dalších deset let. “Z celoživotních úspor se stalo kapesné,” uvedla Styblíková.

Podobně vzpomínali i další pamětníci. Olze Vetešníkové měna překazila dlouho plánovanou koupi lodě, strýcové Jitky Bubeníkové ze zoufalství skočili do místní kašny a rozhazovali kolem sebe bezcenné bankovky. Měnovou reformu v rodině nejhůře nesl otec, který byl členem komunistické strany a prezidentu Zápotockému pevně věřil. Rok po reformě byl ze strany za převody peněz vyloučen a přišel o práci, stejně jako nedlouho poté i jeho žena. Rodina známého pardubického tiskaře Vlastimila Vokolka zase utratila poslední peníze znehodnocené měnou za jeden oběd.

Měnová reforma byla pečlivě utajovaná. Ještě v pátek 29. května 1953 ujišťoval tehdejší prezident Zápotocký, že československá měna je pevná a zvěsti o chystané peněžní reformě jsou lživé. O den později na totéž téma do rozhlasu promluvil i předseda vlády Viliam Široký. Občanům však sdělil přesný opak. V ten den byl přijat zákon o měnové reformě a Široký občanům oznámil, že stávající bankovky a mince budou platit již jen do pondělí 1. června, kdy začal nový zákon platit. V neděli 31. května potom o měnové reformě podrobně informovalo se všemi podrobnostmi Rudé právo.

Nové koruny, které byly kvůli utajení vytištěny, respektive vyraženy v Sovětském svazu, se za staré vyměňovaly v poměru 5:1. To však platilo pouze u částek do 300 starých korun v hotovosti. Vyšší částky byly směňovány v mnohem horším poměru, totiž 50:1. Obdobně znehodnoceny byly i bankovní vklady. Střadatelé navíc zcela přišli o takzvané vázané vklady, jež jim byly na účtech zablokovány už při měnové reformě v roce 1945. V bezcenné cáry se přes noc proměnily veškeré státní dluhopisy, jakož i další tuzemské cenné papíry.

ČTK, foto: archiv

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Motomuzeum Sezemice

  Muzeum motocyklů zaměřené především na 70. a 80. léta.

  Sezemice, Pardubický kraj

 • Muzeum JK Classics

  Muzeum se sbírkou amerických historických automobilů.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  jkclassics.cz/
 • Muzeum krajky

  Muzeum se paličkovaných krajek a paliček.

  Prachatice, Jihočeský kraj

  krajkaprachatice.cz/
 • Old Timer Muzeum v Kopřivnici

  V muzeu jsou k vidění desítky historických automobilů i motocyklů známých značek z celého světa, mezi nimi i několik unikátních exponátů.

  Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

  www.automotomuzeum.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky