VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

„Člověk má skoro pocit, že je u moře, a to bylo mým záměrem,“ říká autor nové známky s Tančícím domem

Sberatel.info

24. března, 2021

Motiv tzv. Tančícího domu na pražském Rašínově nábřeží rozšíří nabídku přítiskových známek České pošty. Autorem je výtvarník Roman Sedlák.

Nová poštovní známka nese nominále písmena „E“ “, které odpovídá ceně za obyčejnou zásilku po Evropě v ceně 39 Kč. Na tiskovém listě je umístěno sedm známek a osm kuponů. Prázdné kupony slouží pro přítisky dle přání zákazníka.

Tančící dům, jinak také „Ginger and Fred“, oficiálním jménem původně Nationale-Nederlanden Building, byl dokončený roku 1996. Pojmenován je podle tvaru svých dvou nárožních věží, inspirovaných slavným meziválečným tanečním párem Freda Astaira a Ginger Rogersové.

Budova, která patří mezi nejvyhledávanější turistické atrakce v Praze, je dílem architekta Vlada Miluniće, který na jejím návrhu spolupracoval s Frankem O. Gehrym. Dnes se v přízemí nachází galerie.

Výtvarník Roman Sedlák navrhl už několik privátních poštovních známek a je rovněž autorem dopisnic. K pražské architektuře má silný vztah (pořádá například procházky po pražských pasážích) a jeho oblíbeným stylem je umělecký směr art deco. Pro sberatel.info prozradil, s jakým záměrem nová známka vznikala.

Známka je na první pohled lehce matoucí. Tančící dům je novodobá stavba, ale slečna, která na něj hledí, jako by právě odešla z plovárny u Vltavy dvacátých let….

Jelikož předešlé známky ve stylu art deco byly velice populární rozhodl jsem se skloubit právě tento styl a eleganci Tančícího domu. Ginger a Fred, tančící dvojice domů, má leccos vizuálně společného s bouřlivými léty dvacátými a hudbou Jazzu a Swingu.

Proč je celý obraz laděn právě do modra?

Tančící dům je situovaný u vody, nádech do modra se mi jevil jako ten správný. Kromě toho modrá je barva klidu, důvěryhodnosti a elegance. Společně s nádechy zlatavé barvy známka působí uklidňujícím dojmem. Člověk má skoro pocit, že je u moře, a to bylo mým záměrem.

Období art deca je příznačné i pro Vaše privátní poštovní známky, kterých jste realizoval už několik. Pokud ale vím, dáváte hlavně co se týče techniky přednost 60. a 70. letům…

Ano 60. a 70. léta považuji za vrchol, co se týče například automobilové tvorby, která je hlavním motivem mé malířské činnosti. Nedávno jsem si udělal radost a pořídil si veterána Fiat 124 Sport Coupe z roku 1967, který si sám renovuji. Technika a umění má mnoho společného. V tomto období se design a technické mistrovství dostalo na vrchol.

Promítl se současný “nekonečný lockdown” nějak do vaší tvorby?

Promítl se pozitivně, jsem více produktivní než kdy předtím, přesto už bych se rád v klidu projel někam do přírody.

JJ, foto: Česká pošta

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum kočárů

  Muzeum se sbírkou historických kočárů.

  Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

  www.historickekocary.cz/...
 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

 • Muzeum hygieny

  Muzeum se sbírkou historických nočníků.

  Praha, Hlavní město Praha

  muzeumnocniku.cz/cs/uvod...
 • Muzeum kuriozit a fotografií

  Majitelé muzea shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu.

  Lezník u Poličky, Pardubický kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky