VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Bývalý vládní letoun Challenger obohatí sbírky kbelského leteckého muzea

Sberatel.info

29. května, 2023

Stroj za dobu své služby nalétal téměř 7700 hodin a zvládl skoro 5500 přistání. Malý dopravní letoun Challenger 601-3A začal v českých státních službách létat v září 1999, vyroben byl o necelých osm let dříve.

Původně byl schopen přepravit 17 cestujících, některá sedadla bylo možné změnit na pohovky. Kvůli bezpečnosti byla ale tato sedadla odinstalována. Původní rozestavení sedadel bylo kvůli většímu komfortu při dlouhých letech změněno na 12 sedadel.

CHALLENGER CL 601 – 3A

Ve vládních službách létal se čtyřčlennou posádkou, dva piloty doplňoval navigátor a palubní průvodčí. “Důvodem pro jeho pořízení byl také značný dolet přesahující 5000 kilometrů,” poznamenal mluvčí VHÚ Jiří Reichl. Stroj byl schopen létat rychlostí až 850 kilometrů v hodině. Armáda ho využívala nejen k přepravě politiků, ale i vojáků a sloužil i sportovcům.

Canadair CL-601 Challenger

Letadlo mělo původně bílý nátěr po obou stranách s pruhem trikolory, který vedl od přídě na záď. Na podzim 2013 bylo zbarvení změněno na stříbrný nátěr, na ocasu letounu byl vyveden český lev.

Provoz Challengeru byl ukončen k 17. srpnu 2021. Poslední let absolvoval o den dříve. “Službu ukončil s celkovým náletem 7692,4 hodin a 5456 přistáními,” řekl Jiří Reichl.

Více se o bývalém vládním letounu a jeho vystavení v muzeu dozvíte zde.

ČTK, foto: Muzeum Kbely

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky