VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Brně vystavují motocykly britské značky Ariel včetně rarity s poštovním sidecarem

Sberatel.info

31. ledna, 2024

Obdivovatele britských motocyklů značky Ariel potěší nová výstava Technického muzea v Brně. Tvoří ji 44 motocyklů a další exponáty, například vývěsní cedule, součástky, motory či dobové prospekty a fotografie.

Značka Ariel má kořeny v 19. století. “S prodejem motocyklů značky Ariel začala v roce 1924 v českých zemích firma Julius Josefovič & Co. ve Varnsdorfu. O dva roky později získala generální zastoupení této značky pražská firma Štěpař, Hanák a spol., která ji dokázala velmi dobře propagovat a rozšířit na území tehdejšího Československa,” uvedla kurátorka Technického muzea Sylvie Zouharová Dyková.

Postupně si značka získala řadu fanoušků. Na přípravě brněnské výstavy se podílel Český Ariel klub, který tvoří zejména současní majitelé starých britských strojů. Podobně velká výstava v Česku dosud nebyla. “Členové klubu motocykly vystavují spíše krátkodobě, neboť na nich většinu času jezdí,” uvedla kurátorka.

Návštěvníky zaujme třeba jeden z nejstarších dochovaných motocyklů Ariel v Česku z roku 1916. “Za zmínku určitě také stojí motocykl Ariel 500 OHV model E s poštovním sidecarem z roku 1929, patřící známému cestovateli, sběrateli a motoristickému publicistovi Petru Hošťálkovi. Zájemci si mohou rovněž prohlédnout dochované fotografie, dobové katalogy motocyklů, poháry a další historické předměty spojené se značkou Ariel,” popsala kurátorka.

Výstava, která potrvá do 31. března, mapuje také historii Českého Ariel klubu, který loni oslavil 20 let činnosti. „V současné době má náš klub přes 120 členů, z nichž dvě třetiny vlastní pojízdný motocykl. Strojů v různém stavu kompletnosti je přes 200 kusů,“ upřesnil prezident klubu Tomáš Zikmund.

Více se o výstavě dozvíte zde.

ČTK, jj, foto: Technického muzeum v Brně

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
 • Hobby burza a auto moto blešák Kroměříž

  Vše, co se týká motorismu – náhradní díly, součástky, komponenty, starožitnosti. vojenské a hasičské sběratelské předměty.

  07.04.2024 - 07.04.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky