VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Do síně slávy pelhřimovského festivalu rekordů vstoupil Pavel Pavel

Sberatel.info

28. června, 2023

Do Rekordmanské síně slávy festivalu Pelhřimov – město rekordů uvedli organizátoři šestašedesátiletého technika a experimentálního archeologa Pavla Pavla. V roce 1986 po letech příprav dokázal rozpohybovat kamenné sochy moai na Velikonočním ostrově.

Ocenění pelhřimovského festivalu si váží a dobře hodnotí i to, že je součástí letité recesistické akce. Smyslem udělování cen je podle pořadatelů upozorňovat na česká prvenství, unikátní počiny českých lidí a na výkony, které snesou srovnání i v celosvětovém měřítku.

Pavel vyzdvihl práci týmu Agentury Dobrý den, která festival letos uspořádala potřiatřicáté. “Je to už odpracovaná akce, která Pelhřimov zviditelňuje. Všichni recesisté to uznávají. Za ta léta si práce Míry (Miroslav Marek, šéf Agentury Dobrý den) vážím,” řekl Pavel.

Oceňuje, co agentura udělala pro propagaci Pelhřimova. Sám se už desetiletí věnuje propagaci kultury Velikonočního ostrova. Slouží k tomu i metrové či dvoumetrové modely tamních soch. “Jsem původně strojař a chtěl jsem být sochařem, umělcem, ale v produktivním věku mi na to nezbyl čas, teď si to vynahrazuju,” řekl Pavel.

Jednu ze soch předal také do Pelhřimova, stane se součástí sbírky Muzea rekordů a kuriozit. Sochy slouží i k charitativní činnosti. Díky jejich aukcím získává peníze Projekt Šance pro “děti ulice”.

Velikonoční ostrovy navštívil Pavel už jedenáctkrát, naposledy v lednu 2020, další cestu má naplánovanou na říjen. O ostrovech napsal také knihy, teď se chystá španělské vydání jedné z nich, která se věnuje záhadám Velikonočního ostrova. “Čím víc se tím zabývám, navštěvuju kongresy, tím vidím záhad víc a víc,” řekl Pavel.

Na základě svých úvah a teorií jako první veřejně prezentoval způsob přemisťování obřích monolitických kamenných soch, které tesali a vztyčovali domorodci na Velikonočním ostrově. V roce 1982 vyrobil ve Strakonicích 12 tun těžký betonový model sochy a před zraky veřejnosti vyzkoušel, jak s ním lze vstoje pohybovat pouze pomocí lan ovládaných malou skupinou osob.

O čtyři roky později jej norský cestovatel Thor Heyerdal pozval na Velikonoční ostrov, kde Pavel experiment zopakoval s originální sochou, přičemž k jejímu rozpohybování potřeboval pouze 16 lidí a několik lan. “Předchozí experimenty přitom prokazovaly potřebu stovek zúčastněných,” řekl Marek.

První emocí po úspěšném pokusu byla podle Pavla hlavně únava. “Že už nemusím být ve stresu. Všichni se radovali, že se to podařilo, že jsme sochu nezničili, že to na někoho nepadlo. Všichni slavili, ale já jsem se sesunul do stínu a užíval jsem si klidu, že nemusím hlídat rozkřičené domorodce a respektovat filmaře, kteří mě zastavovali kvůli každému mráčku na nebi, když se jim měnily záběry. Že je to skvělý pocit, jsem si uvědomil až za několik hodin,” řekl Pavel.

ČTK, foto: Agentura Dobrý den, Pohádkové království a archiv Pavla Pavla

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Paris Philex 2024

  Tradiční filatelistický veletrh.

  30.05.2024 - 01.06.2024

  Paříž, Francie

  https://urlz.fr
 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Muzeum se sbírkou historických oděvů a doplňků z roku 1850 - 1930.

  Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

  www.kouzlostarychcasu.cz/...
 • Muzeum motocyklů Jawa

  Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

  Rabakov u Mladé Boleslavi, Středočeský kraj

  www.jawa-muzeum.cz/
 • Muzeum radiopřijímačů

  Muzeum se sbírkou historických rádií.

  Hořice na Šumavě, Jihočeský kraj

  www.horicenasumave.cz/informace-o-obci/m...
 • Muzeum panenek a medvídků

  Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

  Troskovice, Liberecký kraj

  www.muzeumpanenek.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky