VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

„Jeden čas vytlačila i známky,“ říká majitel rekordní sbírky víček od smetany

Sberatel.info

27. února, 2023

Ve sbírce Jana Beťáka z Prahy je 25.723 víček od smetan do kávy. Je českým rekordmanem, což oficiálně uznala pelhřimovská Agentura Dobrý den evidující česká nej. Většinu sbírky, kterou začal Beťák kompletovat v roce 1990, tvoří víčka ze Švýcarska, kde má tradici jejich zajímavé výtvarné provedení i sběratelství.

“Nejvíc to samozřejmě vyrábějí národy, kde mají rádi mléko, smetanu. Takže střední Evropa – hlavně Švýcaři, Němci, Rakušané pak Holanďané a Belgičani. Ostatní národy samozřejmě jen tam, kde není vedro. Takže Afrika to asi nedělá, tam by se ta smetana okamžitě zkazila,” řekl novinářům Beťák. Součástí jeho sbírky jsou víčka produkovaná státy v Evropě, Americe i Asii.

V pestrobarevné sbírce Jana Beťáka (vpravo) se nacházejí víčka ze Švýcarska, Kanady, USA, Japonska, Belgie, Itálie, Norska, Islandu, Francie, Irska a mnoha dalších zemí Evropy, Ameriky i Asie.

Malé jednotlivě balené porce smetany uzavřené hliníkovým víčkem se podle něho začaly ve Švýcarsku vyrábět v roce 1968, následoval několikaletý zákaz používání, snad kvůli regulaci reklamy. Později byla výroba obnovena. Víčka vyrobená před zákazem použití jsou nejhodnotnější.

Všechny zdobí nejrůznější motivy, od zvířat a rostlin, přes umělecká díla, architektonické skvosty, auta a motorky po podobizny hollywoodských herců, hudebních skladatelů či představitelů radnice v Bernu. Výrobci smetan vydávají ročně několik sérií s cílem podpořit tak svůj prodej mezi sběrateli.

Na víčkách jsou vyobrazeny celé série zvířat, rostlin, portrétů herců, svatých obrázků, dopravní prostředky, unikátní stavby, turistické pamětihodnosti, sportovní tématiku a desítky dalších motivů.

Výtvarně srovnatelná víčka vyrobená v České republice či Československu jsou podle Beťáka jen ty, která ještě před rokem 1989 použil podnik Lacrum Brno. Jsou na nich ilustrace Heleny Zmatlíkové. Smetany, které jsou dnes k dostání, jsou povětšinou jen víčky s informacemi o výrobci, nebo jsou reklamou na konkrétní společnosti.

Jakousi hříčku (alespoň pro obyvatele ČR) lze ale nalézt v zahraniční sérii s hudebními skladateli, kde mezi nejvýznamnějšími osobnostmi světa vážné hudby figuruje i portrét Bedřicha Smetany. Zkrátka Smetana na smetaně!

Beťáka přivedla ke sběratelství víček návštěva Švýcarska v roce 1990 a také dlouholeté přátelství s lidmi ze Švýcarska, kteří ho víčky zásobovali. Později zjistil, že sběratelů je v západní Evropě hodně, jen ve Švýcarsku jich bylo v 90. letech minulého století asi 60.000. “Vytlačilo to tam v podstatě i známky, dost se s tím obchodovalo. Víčka měla hodnotu od půl (švýcarského) franku (asi 12 korun) výše. Já mám v těch víčkách asi půl milionu korun, ale není poptávka, tudíž sbírka dnes už trochu upadá, mladí už nesbírají, staří odcházejí,” řekl Beťák.

Švýcarští sběratelé vydávali i katalogy edic víček, podle kterých začal později i Beťák svoji sbírku organizovat. “Pak jsem se jednou dostal na burzu do Frankfurtu nad Mohanem, kde jsem byl jediný z východní Evropy,” řekl Beťák. I když se později snažil sdružovat s jinými sběratel víček z východní Evropy, příliš úspěšný nebyl, nezná ani nikoho z České republiky, kdo by měl stejnou zálibu.

Vybraná víčka z Beťákovy sbírky najdou lidé v expozici pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, které Agentura Dobrý den vede. Podle šéfa agentury Miroslava Marka jsou Češi vedle Poláků a Němců nejzapálenějšími sběrateli na světě.

Mezi Čechy lze najít i ty, kteří mají největší sbírky na světě. Platí to pro kolekci obalů od čokoládových produktů Stanislava Krámského. “To je člověk, za kterým jezdí i majitelé světových firem se dívat, jak jejich obaly vypadaly před 100 či 140 lety, protože ty firmy je nemají, ale on ano. Těch obalů nashromáždil na 200.000,” řekl Marek.

ČTK, JJ, foto: Agentura Dobrý den

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Technické muzeum v Brně

  Muzeum, které se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Poštovní muzeum

  Muzeum se sbírkou poštovních kočárů a saní.

  Vyšší Brod, Jihočeský kraj

  https://www.postovnimuzeum.cz/cs/expozic...
 • Cvokařské muzeum

  Muzeum se sbírkou hřebíků a cvočků.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  www.staryrozmital.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky