VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Brně jsou k vidění železniční modely ze známé sbírky

Sberatel.info

10. července, 2024

Výstavu železničních a tramvajových modelů ze 30. až 90. let minulého století s názvem „Jízdenky, prosím!“ si mohou prohlédnout návštěvníci Technického muzea v Brně. Uvidí sbírku železničního nadšence Lubomíra Kysely, kterou brněnské muzeum převzalo po jeho loňském úmrtí.

V jedné části výstavy budou mít děti možnost vyzkoušet si roli výpravčího či průvodčího, uvedl kurátor výstavy Zbyněk Rederer.

Kysela svoji sbírku rozšiřoval desítky let, železnici a MHD se věnoval celý život a mimo jiné byl správcem Muzea MHD v Praze-Střešovicích. Jeho modely představují reálnou železnici s okolím. Na kolejích návštěvníci uvidí parní, motorové i elektrické lokomotivy, různé druhy osobních i nákladních vozů i speciální podnikové vozy. „Sbírka je až na několik výjimek v měřítku 1:45, tedy v oficiálním měřítku značeném 0. Rozchod modelových kolejí tak činí 32 milimetrů,” vysvětil Rederer.

Součástí výstavy budou také historické fotografie z reálného provozu včetně některých snímků i z 19. století. Výstava je sice pro všechny generace, nejvíce má ale oslovit děti. „Dalším prvkem proto bude takzvaný Nekonečný vlak. Tento projekt se narodil v Ostravě začátkem loňského roku a od té doby cestuje po Moravě a Slezsku. Různorodé dřevěné vagony vyrábí děti ve školách podle šablon. V současné době čítá přes 700 vagonů. I v Brně jej budou moct děti doplňovat o další,” řekl Rederer.

V části, kde si děti mohou vyzkoušet roli výpravčího a průvodčího, bude k dispozici dřevěná dráha s magnetickými vlakovými soupravami a okolní krajinou. V jednom z koutků budou skládačky, omalovánky a kvízy ze železniční historie. Výstava je otevřená do 25. srpna.

Více se o výstavě dozvíte zde.

ČTK, foto: Technické muzeum v Brně

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Filmové muzeum Milana Wolfa

  Muzeum se sbírkou vzácných kinematografických exemplářů. e-mail: [email protected]

  Praha, Hlavní město Praha

 • Trabant muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.trabantmuzeum.cz/...
 • Veteran arena

  Muzeum se sbírkou historických automobilů a techniky.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.veteranarena.cz/cs/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky