Medkův obraz Festival kruhu se v aukci prodal za 4,7 milionu Kč

Zdroj:

24. června, 2016

Na aukci poválečného a současného umění v pražském Topičově salonu se dnes za 4,7 milionu korun vydražil obraz Mikuláše Medka Festival kruhu. Jeho vyvolávací cena byla 4,5 milionu. Celkem sběratelé na dnešní aukci společnosti 1. Art Consulting utratili zhruba 25 milionů korun za 68 položek. ČTK to řekl majitel společnosti Jiří Rybář.

V nabídce byla díla malířů výtvarných skupin Trasa 54, Šmidrové, UB 12, Křižovatka/Nová citlivost, Volné seskupení 12/15 pozdě, ale přece či Tvrdohlavých. Zrcadlo Adrieny Šimotové startovalo na 1,5 milionu a prodalo se za 1,6 milionu korun.

Čtverečková struktura od Zdeňka Sýkory z roku 1963, olej na plátně, ve kterém jako v jednom z prvních děl tohoto typu kombinoval černé a bílé geometrické elementy, měl vyvolávací cenu 3,4 milionu. Podobných obrazů vzniklo osm, jsou převážně ve vlastnictví veřejných sbírek v ČR i zahraničí. Dnes nabízený se prodal za 3,85 milionu Kč.

S vyvolávací cenou 950.000 korun se nabízel obraz Josefa Istlera Bažiny, který našel kupce za 1,45 milionu korun. Na 450.000 korun začínalo rozměrné plátno Magdaleny Jetelové Bez názvu (Oči), které vzniklo malováním signálními kouřovými barvami. Nový majitel musel nakonec přihodit 20.000 korun, aby dílo vydražil za 470.000 Kč.

Medkův obraz odborníci označují za výjimečné dílo, které předznamenává vývoj autorovy tvorby v 60. letech. Jeho domácí aukční rekord dlouho držel surrealistický obraz Květináče (Snídaně) z roku 1950. Novým autorským rekordem malíře na tuzemské aukční scéně je surrealistický obraz Bez názvu II, který se koncem května prodal za 8,5 milionu korun. Zároveň jde o nejvýše vydražený poválečný obraz v Česku.

Surrealismem byl Medek ovlivněn už od studií na Akademii výtvarných umění. Obraz Festival kruhu z roku 1962 stojí na počátku nového směřování Medkovy tvorby. Pomalu se vytrácí figura a objevují se symboly a formy. Svou roli hraje i barevnost obrazu, kde v hlavních rolích figuruje červená a modrá, což jsou jediné barvy, které Medek považoval za absolutní.

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

  • Numismata Berlin – zrušeno

    Největší numismatická akce v této části Německa

    24.10.2020 - 25.10.2020

    Berlín , Německo

    www.numismata.de
  • Minerály Tišnov

    Nejstarší mineralogická burza v Česku

    06.11.2020 - 08.11.2020

    Tišnov, Česká republika

    www.mineraltisnov.cz
  • Mega Record & CD Fair Utrecht

    Největší burza vinylů, CD a hudebních memorabilií v Evropě

    14.11.2020 - 15.11.2020

    Utrecht, Nizozemsko

    www.recordplanet.nl
  • Numismata Frankfurt nad Mohanem – zrušeno

    20.11.2020 - 21.11.2020

    Frankfurt nad Mohanem , Německo

    www.numismata.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Štítky