VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Do dražby míří nejvzácnější československá mince s vyvolávací cenou téměř osm milionů korun

Sberatel.info

29. září, 2020

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937 byl vyražen v pouhých čtyřech kusech a nikdy se neobjevil v žádné aukci. Očekává se, že jeho finální cena tak pravděpodobně stanoví nový rekord na domácí numismatické scéně.

Vzácný pětidukát bude pod katalogovým číslem 303 dražen společně s dalšími mincemi a medailemi na aukci pořádané společností Antium Aurum 2. října v pražském hotelu Carlo IV.

Svatováclavské dukáty patří k aukčním hitům posledních let a zlatý svatováclavský desetidukát z roku 1937, který se prodal v roce 2017 za 550 tisíc eur (tehdy cca 14,7 milionů korun) dosud drží titul nejdražší československé mince. Pětidukát nabízený v aukci Antium  Aurum ho o něj může připravit. „Zatím co jiné svatováclavské dukáty byly raženy v desítkách až tisících kusů, zlaté pětidukáty vznikly v roce 1937 pouze čtyři. To z nich dělá extrémní raritu. Navíc se žádný z nich nikdy neobjevil ve veřejné dražbě, takže u nich v katalogu chybí cena. Prostě je dosud neznámá…,“ vysvětluje majitel aukčního domu Antium Aurum Pavel Kroužek. Do aukce minci nabídl soukromý majitel, který si přeje zůstat v anonymitě.

2 Dukát 1938 Kremnica, vyvolávací cena 75 000 Euro, aukční položka č. 292

Jak vznikly nejvzácnější československé mince?

Svatováclavský dukát je označení pro zlaté mince, které byly v Československu raženy od roku 1923. Jak upozorňuje česká Wikipedie nebyl svatováclavský dukát zákonným platidlem, ale mincí obchodní, která neměla určenou nominální hodnotu. Duchovním otcem vydávání československých dukátů byl ministr financí Alois Rašín a právě z podnětu ministerstva, které spravoval, byla vypsána veřejná výtvarná soutěž, které se ale mohli zúčastnit pouze občané Československé republiky.

V té nakonec uspěli výtvarníci – malíř a grafik Jaroslav Benda a profesor Otakar Španiel. Ražbu dukátů zajišťovala mincovna Kremnica.

Pětidukáty a desetidukáty, které byly pětinásobkem resp. desetinásobkem jednoduchého dukátu, byly vydávány od roku 1929 k připomenutí výročí smrti vévody Václava.

Zlatá medaile (10 Dukát) 1934 Oživení kremnického banictví, A. Hám, Kremnica, vyvolávací cena 30 000 Euro, aukční položka č. 340

Dražit se bude i dvoudukát se startovací cenou 2 000 000 Kč

Druhou nejdražší položkou aukce Antium Aurum je zlatý svatováclavský dvoudukát z roku 1938, jehož cena startuje na 75 000 Euro (cca 2 000 000 Kč). Na 60 000 Eurech (cca 1 600 000 Kč) bude začínat vyvolávací cena zlaté medaile z roku 1929 „Dokončení stavby chrámu sv. Víta“ od sochaře a medailéra Josefa Šejnosta v původní etui .

Vedle vzácných mincí bývalé Československa se budou dražit mince a medaile období vlády Habsburků, německých států, Maďarska, Bulharska, Jugoslávie nebo Polska.

Dražit se bude příhozy v sále i po internetu. Zájemci mají možnost před aukcí zadat limity, a to buď přímo do aukčního systému na antiumaurum.auex.de (po předchozím zaregistrování) nebo limity v písemné formě přinést do prodejny v Praze či je zaslat mailem, vždy nejpozději 48 hodin před aukcí, na adresu [email protected]. V době aukce je možné dražit buď v sále, přes telefon (po předchozím zaregistrování) nebo se přes mobilní telefon, tablet nebo počítač připojit do aukčního systému na antiumaurum.auex.de a dražit přes internet.

Na sálovou aukci naváže o den později – 3. října od 14:00 hod. elektronická aukce, ve které se budou dražit mince, medaile a  bankovky. Další elektronická aukce Antium Aurum je pak naplánována na 18. prosince.

Zlatá medaile 1929 Dokončení stavby chrámu sv. Víta, původní etue, J. Šejnost, Kremnica, vyvolávací cena 60 000 Euro, aukční položka č. 326

Vzácné mince se na aukci Antium Aurum nedraží poprvé

Antium Aurum patří mezi první trojku největších českých aukčních domů se specializací na numismatiku. V dražbách, které organizuje v průběhu celého roku, padla řada rekordů už v minulosti. Například před dvěma lety se raritní pětidukát“ z roku 1951 ražený ve sto kusech vydražil za 2 797 616 Kč včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena přitom začínala na 1 500 000 Kč. Na svých aukcích  nabízí Antium Aurum často mince a medaile certifikované společnosti Numismatic Guaranty Corporation (NGC).

Firma operující v Evropě i USA zaměstnává přes třicet expertů, kteří určí stupeň zachovalosti mince podle škály, která je mezi numismatiky a obchodníky mezinárodně uznávaná.  Mince je následně pevně uzavřena do speciálního pouzdra z tvrzeného plastu spolu s certifikátem, který je pak vodítkem při jejím prodeji na volném trhu. Stupeň zachovalosti je totiž, stejně jako v jiných sběratelských oborech, jedním z hlavních faktorů, který ovlivňuje cenu sběratelského předmětu.

Nezávislé ohodnocení dle mezinárodních standardů mincí by mělo usnadnit situaci např. těm zájemcům, kteří si z časových nebo jiných důvodů nebudou moci mince předem osobně prohlédnout.

2 Dukát 1937 Praha, vyvolávací cena 7 000 Euro, aukční položka č. 26

Zájem o investice do mincí a medailí v České republice rychle roste

Jak píše ve své zprávě ČTK, v roce 2018, za který jsou zatím známa poslední čísla, se obrat v českých numismatických aukcích vyšplhal až na číslo 465 milionů korun, což představuje oproti roku 2017 nárůst o 13 procent. Ve srovnání s rokem 2016, kdy obrat činil 300 milionů, se jedná o meziroční zvýšení o 55 procent.

„Numismatika jako bezpečný přístav kam uložit volné finanční prostředky je lákavější pro stále více lidí. Roste zájem o účast v aukcích a zvyšuje si návštěvnost naší kamenné prodejny,“ říká s odkazem na showroom Antium Aurum v pražském Karlíně pár minut od metra Křižíkova Pavel Kroužek a dodává: „Celoročně také vykupujeme a přijímáme do našich aukcí mince, medaile a bankovky. Zájemci mohou zavolat a domluvit postup nebo se zastavit v naší prodejně, kde s nimi zkušený numismatik probere a doporučí možnosti, a to buď prodej v sálové, nebo internetové aukci, přičemž prodávajícímu nejsou strženy žádné poplatky.  Za mimořádný materiál je možné vyplacení zálohy předem, nebo může dojít k výkupu za hotové.“

Do aukce se můžete přihlásit zde .

 • red, foto: Antium Aurum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Retro Auto Muzeum Strnadice

  Muzeum automobilů ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Východočeské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Pardubice, Pardubický kraj

  www.vcm.cz/numismaticka-expozice-a-kabin...
 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Muzeum turistických známek

  Muzeum se sbírkou českých turistických známek.

  Janovice u Rýmařova, Moravskoslezský kraj

  https://www.turisticke-znamky.cz/ic-muze...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky