VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Fenomén Zbrojovka přibližuje práci v továrně díky náhodou zachráněným snímkům

Sberatel.info

9. října, 2022

Kniha fotografií Fenomén Zbrojovka, které dokumentují několik dekád života brněnské továrny Zbrojovka, vznikla jen díky náhodnému setkání před 15 lety. Fotograf Roman Franc se spolužákem tehdy zachránili před zničením na 80.000 negativů fotografií z fotoarchivu zaniklé továrny.

V prostorách areálu, kde vyrůstá čtvrť Nová Zbrojovka, tvůrci knihu pokřtili a představili i navazující výstavu fotografií. Na místě se také sešli pamětníci, kteří v továrně kdysi pracovali a Roman Franc pořídil jejich společnou fotografii.

Ve Zbrojovce se mimo jiné vyráběly cestovní psací stroje různých barev Consul 231.2, 1531 s černobílou páskou a 235, 236 s dvoubarevnou páskou.

Cesta k vydání knihy začala před 15 lety, kdy se Franc se spolužákem opakovaně vraceli do chátrajícího areálu někdejší továrny a fotografoval zajímavá místa. “Potkali jsme člověka, co nesl negativy k likvidaci. Přišlo nám líto, že se vyhazují staré filmy, tak jsme si je vzali a schovali je. Moc jsme nevěděli, co si s nimi počít,” popsal ČTK Franc, který je dnes studentem doktorského studia Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě.

Na některé negativy se zběžně podívali, podrobněji se jimi ale nezabývali. „Zdálo se nám, že se ty fotky Zbrojovky nějak týkají. Kolegovi to nedalo a sem tam do negativů nakukoval a došlo nám, že jde opravdu o fotoarchiv Zbrojovky,” doplnil Franc.

Filmy nebyly nijak datované, přesto se podařilo určit, že mapují období od 50. do konce 70. let minulého století a možná i začátek 80. let. Autoři vyhledali některé pamětníky, kterým výběr z fotografií ukázali a díky tomu našli další bývalé zaměstnance továrny. Jejich příběhy pomáhala sbírat i spisovatelka Alena Kastnerová. „Do knihy se všechny příběhy nedostaly, nakonec jsme použili spíš útržkovitá vyjádření. Postupně by se měly stát součástí webu Fenomén Zbrojovka. Co ale bylo těm vzpomínkám společné, byly pozitivní vzpomínky na atmosféru a skvělý kolektiv lidí,” doplnil Roman Franc.

Loni Franc celý archiv nabídl Brnu k ochraně a publikování. Pečovat o něj bude Muzeum města Brna, které se podílelo i na vzniku publikace. Knihu vydává TIC Brno, finančně na vznik knihy vedle města přispěl i developer CPI Property Group, který na místě někdejší továrny nyní staví čtvrť Nová Zbrojovka.

Koncept celé publikace připravili Roman Franc a grafický designer Jozef Ondrik, koncepci, výběr a uspořádání obrazové části publikace vytvořila teoretička fotografie Lucia L. Fišerová.

Více se dozvíte zde.

ČTK, foto: Fenomén Zbrojovka

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky