VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Platnost posledních haléřových mincí, padesátníků, skončila před 15 lety

Sberatel.info

10. září, 2023

Počet kovových platidel se tak snížil ze sedmi druhů na šest. Současně skončily i dvacetikorunové bankovky, které v oběhu plně zastoupila dvacetikorunová mince.

Současná česká koruna začala platit 8. února 1993, kdy se po rozpadu federace uskutečnila měnová odluka české a slovenské koruny. Česká měna zpočátku fungovala v podobě okolkovaných československých bankovek. Nové bankovky a mince byly do oběhu zaváděny postupně, zhruba za čtyři měsíce od odluky byly jako první do oběhu dány nové mince. Sada mincí původně obsahovala i ty haléřové.

Ty však byly později z důvodu jejich zanedbatelné hodnoty stahovány z oběhu. Před 15 lety, 31. srpna 2008, skončila platnost padesátihaléřových mincí, tehdy nejmenších drobných mincí v oběhu.

Hlavním důvodem, proč se Česká národní banka (ČNB) rozhodla stáhnout padesátníky z oběhu, byla skutečnost, že přestávaly plnit svoji úlohu a z oběhu se jich vracelo čím dál méně. Již před padesátníky potkal stejný osud deseti- a dvacetihaléřové mince, jejichž platnost byla ukončena 31. října 2003. Později Česká národní banka rozhodla ještě o ukončení platnosti padesátikorunové bankovky, kterou tak není možné platit od 1. dubna 2011.

Na českých územích se haléř poprvé objevil ve druhé polovině 14. století. Jako nejmenší nominál korunové měny ho zavedl císař František Josef I. v rámci reformy roku 1892, kdy Rakousko-Uhersko hledalo náhradu za krejcary a zlatky. Za dobu existence Československa a České republiky byly haléřové mince raženy v celkem osmi nominálních hodnotách: jedna, dva, tři, pět, deset, 20, 25 a 50 haléřů.

ČTK, foto: archiv

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Mezinárodní veletrh Sběratel

    26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

    06.09.2024 - 07.09.2024

    Praha, Česká republika

    www.sberatel.info/podzim...
  • Trading Expo & Alternativní investice

    Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

    07.09.2024 - 07.09.2024

    Praha, Česká republika

    www.tradingexpo.cz
  • Vinyl & Stereo Expo

    Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

    06.09.2024 - 07.09.2024

    Praha, Česká republika

    www.vinylexpo.cz
  • Minerály a drahé kameny

    Chcete výhodně nakoupit drahé kameny, minerály, šperky nebo jen získat inspiraci pro vaše domácí tvoření? Navštivte prodejní veletrh Minerály a drahé kameny, kde najdete několik desítek obchodníků z celé Evropy.

    06.09.2024 - 07.09.2024

    Praha, Česká republika

    www.mineralyadrahekameny...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

  • Muzeum cukříků

    Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

    Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

  • Muzeum historických motocyklů a jízdních kol

    Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

    Kašperské hory, Plzeňský kraj

    www.sumava.net/khory/motomuzeum/...
  • Muzeum lázeňských pohárků

    "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

    Loket, Karlovarský kraj

  • Muzeum papírové krásy

    Muzeum se sbírkou blahopřejných pohlednic.

    Liberec - Machnín, Liberecký kraj

    papirovakrasa.wgz.cz/rubriky/uvod...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky