VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum v Jablonci vytvořilo veřejnou databázi skla, knoflíků i šperku

Sberatel.info

16. ledna, 2024

Státní muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na internetu zpřístupnilo část ze svých nejvzácnějších sbírek. V databázi je zatím zhruba 4000 položek – knoflíky Waldes, kolekce riedelovského skla i šperky.

„Databáze má široké rozmezí využití od čistě odborných účelů až po studenty, pedagogy, designéry jako inspirace a poučení, tak i pro laiky, kteří mají zájem o tyto obory,” vysvětlil hlavní kurátor muzea Petr Nový.

Databáze podle něj umožňuje zájemcům, aby si prohlédli vzácné sbírky, aniž by do muzea za nimi přišli. „A navíc tam uvidíte něco jiného, než vám muzeum ukáže ve stálých expozicích. Takže vlastně se díváte za oponu, což si myslím, že je velmi lákavé,” dodal.

„Nymfa“ – foukaná skleněná figurka z kolekce foukaného skla Skleněný ráj od Jaroslava Brychty, která vznikla v roce 1933 ve sklářské škole v Železném Brodě. V roce 1935 získala Grand Prix na výstavě v Bruselu. Foto: Aleš Kosina.

Databázi začalo muzeum vytvářet podle něj před několika lety díky podpoře ministerstva kultury. „Začali jsme s třemi zajímavými podsbírkami, a to je sklo Riedel, je to Waldes knoflíky a potom tam máme ještě šperk. A tyto kolekce jsou kompletně, vyjma věcí, které ještě potřebují restaurovat, dnes vystavené na internetu,” uvedl Nový.

Pohár pro vítěze střeleb v Jablonci na Nisou z Harrachovské sklárny z roku 1841. Kupa z křišťálového skla podjímaného zlatým rubínem, foukaná, broušená, malovaná zlatem a stříbrem – neorenesanční ornamentika. Foto: Tomáš Hilger.

Za výhodu považuje, že jde o databázový systém. „Takže vy můžete hledat napříč sbírkami podle různých materiálů, autorů, období, typů a tak dále,” dodal.

Databáze je nejen v českém, ale i anglickém jazyce. „Pro nás je to takový signál o tom, jaké ambice máme i ve vztahu k zahraničí a hlavně možnost dát najevo, jak úžasné sbírkové bohatství pro stát v Jablonci spravujeme,” řekl Nový.

Ukázka kovové bižuterie z Jizerských hor z období po roce 1927. Kuřácká souprava, zlacený tombak, bižuterní kameny, skleněné nádobky chybí. Foto: Aleš Kosina.

Muzeum mimo jiné vlastní největší kolekci riedelovského skla, kdy mu patří i část původní vzorkovny Riedelovy firmy z Polubného v Jizerských horách, která mezi světovými válkami v minulém století byla největším sklářským podnikem v Československu. 

Sbírka Waldes zase jako celek dokumentuje zapínání lidského oděvu od pravěku po secesi. Po první světové válce ji vytvořil Jindřich Waldes, který vlastnil továrnu známou dnes jako KOH-I-NOOR.

Jitka Havlíčková. „Velká přestávka“, kombinované techniky 2014 – 2015. Foto: archiv autorky

Muzeum v Jablonci chce svoji on-line přístupnou databázi postupně rozšiřovat. Časem by tak například měla obsahovat i sbírku vánočních ozdob, která je se zhruba 17.000 položkami zřejmě největší veřejnou sbírkou svého druhu na světě.

Odkaz na databázi najdete zde.

Na úvodním obrázku: Jiří Brabec, lisované sklo, sklárna Rosice 1968.

ČTK, foto: Státní muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
 • Hobby burza a auto moto blešák Kroměříž

  Vše, co se týká motorismu – náhradní díly, součástky, komponenty, starožitnosti. vojenské a hasičské sběratelské předměty.

  07.04.2024 - 07.04.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Poštovní muzeum

  Muzeum se sbírkou poštovních kočárů a saní.

  Vyšší Brod, Jihočeský kraj

  https://www.postovnimuzeum.cz/cs/expozic...
 • Muzeum vah

  Muzeum se sbírkou kuchyňských vah.

  Humpolec, Vysočina

  www.muzeumvahy.nafotil.cz/...
 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

 • Muzeum techniky

  Muzeum se sbírkou letadel a dopravní techniky.

  Zruč u Plzně, Plzeňský kraj

  airpark.wz.cz/?page_id=30&lang=cs...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky