VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou najdete nově výstavu starožitných hodin

Sberatel.info

17. října, 2022

Nejzajímavější exponáty starožitných hodin a hodinek různých druhů, stáří a velikosti ozdobí od Galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Sběratelské kusy pocházejí ze specializované podsbírky Chronometrie Muzea Komenského v Přerově.

Pro výstavu byla podle kurátora Radima Himmlera vybrána necelá stovka nejlepších a nejreprezentativnějších exponátů se vztahem ke zdejšímu regionu z období od 17. do 20. století, řekl Radim Himmler, který je také ředitelem přerovského muzea. Výstava bude v lipnické galerii otevřena do ledna příštího roku.

„Výstava představuje výběr rozmanitých typů a druhů hodin – mechanické nástěnné, stolní, podlahové, věžní hodiny, sluneční hodiny i kapesní a náramkové hodinky pokrývající období od 17. do 20. století. Asi 30 kusů hodin a hodinek je signováno výrobci. Některé stolní a nástěnné hodiny nesou reklamy přerovských firem. Kromě většiny přerovských je ve sbírce zastoupeno i několik exemplářů z dřívějších městských muzeí v Tovačově a také v Lipníku nad Bečvou,” uvedl kurátor.

Některé exponáty na výstavě odměřovaly čas již více než před 300 lety. „K nejstarším na výstavě prezentovaným předmětům náleží torzo stolních hodin věžového typu ze 17. století či minutové horizontální sluneční hodiny na vápencové desce z roku 1772,” podotkl Himmler.

Návštěvníci galerie se mohou těšit i na trojici věžních hodinových strojů, které budou patřit mezi nejrozměrnější a nejatraktivnější exponáty. Stroje budou také uvedeny do chodu. „Půjde o stroj německé firmy Weule z roku 1893 původně umístěný na věžičce Městského domu v Přerově, o stroj brněnské firmy Fr. Moravus vyrobený pro kostel v Beňově roku 1906 a o elektromechanický stroj z firmy OPP (Okresní průmyslový podnik) Vyškov, který odměřoval čas na věžičce místní lipenské radnice v druhé polovině 20. století až do roku 2004,” doplnil ředitel Muzea Komenského.

Výstavu ozdobí také bohatě vyřezávané podlahové kyvadlové hodiny s třicetidenním chodem, které objednal majitel zámku Rokytnice u Přerova Josef svobodný pán Eichhoff v roce 1871 u vídeňského hodináře Karla Hartela, doplnil Himmler. “Zajímavým dokladem jsou také hodiny s průsvitným číselníkem původně z 1. nástupiště přerovského nádraží z konce 19. století,” dodal kurátor sbírky.

Součástí expozice bude v horním výstavním sále také doplňková panelová putovní výstava s názvem Znovuzrození pražského orloje, na které se budou moci návštěvníci seznámit s rekonstrukcí unikátně dochovaného gotického stroje Staroměstského orloje v Praze, která se uskutečnila v souvislosti s opravou věže Staroměstské radnice v roce 2018. Lipnickou výstavu doprovodí příští pondělí také komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy.

ČTK, foto: galerie

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Tatry 111

  Muzeum se sbírkou nákladních automobilů Tatra.

  Dobříč u Prahy, Hlavní město Praha

  muzeumtatra111.cz/
 • Muzeum papírových modelů

  Muzeum se sbírkou zmenšenin staveb ze světa.

  Police nad Metují, Královéhradecký kraj

  mpmpm.cz/
 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
 • Muzeum železnice

  Muzeum se sbírkou železnic.

  Radim u Luže, Pardubický kraj

  soukrome-muzeum-drahy.webnode.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky