VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou najdete nově výstavu starožitných hodin

Sberatel.info

17. října, 2022

Nejzajímavější exponáty starožitných hodin a hodinek různých druhů, stáří a velikosti ozdobí od Galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Sběratelské kusy pocházejí ze specializované podsbírky Chronometrie Muzea Komenského v Přerově.

Pro výstavu byla podle kurátora Radima Himmlera vybrána necelá stovka nejlepších a nejreprezentativnějších exponátů se vztahem ke zdejšímu regionu z období od 17. do 20. století, řekl Radim Himmler, který je také ředitelem přerovského muzea. Výstava bude v lipnické galerii otevřena do ledna příštího roku.

„Výstava představuje výběr rozmanitých typů a druhů hodin – mechanické nástěnné, stolní, podlahové, věžní hodiny, sluneční hodiny i kapesní a náramkové hodinky pokrývající období od 17. do 20. století. Asi 30 kusů hodin a hodinek je signováno výrobci. Některé stolní a nástěnné hodiny nesou reklamy přerovských firem. Kromě většiny přerovských je ve sbírce zastoupeno i několik exemplářů z dřívějších městských muzeí v Tovačově a také v Lipníku nad Bečvou,” uvedl kurátor.

Některé exponáty na výstavě odměřovaly čas již více než před 300 lety. „K nejstarším na výstavě prezentovaným předmětům náleží torzo stolních hodin věžového typu ze 17. století či minutové horizontální sluneční hodiny na vápencové desce z roku 1772,” podotkl Himmler.

Návštěvníci galerie se mohou těšit i na trojici věžních hodinových strojů, které budou patřit mezi nejrozměrnější a nejatraktivnější exponáty. Stroje budou také uvedeny do chodu. „Půjde o stroj německé firmy Weule z roku 1893 původně umístěný na věžičce Městského domu v Přerově, o stroj brněnské firmy Fr. Moravus vyrobený pro kostel v Beňově roku 1906 a o elektromechanický stroj z firmy OPP (Okresní průmyslový podnik) Vyškov, který odměřoval čas na věžičce místní lipenské radnice v druhé polovině 20. století až do roku 2004,” doplnil ředitel Muzea Komenského.

Výstavu ozdobí také bohatě vyřezávané podlahové kyvadlové hodiny s třicetidenním chodem, které objednal majitel zámku Rokytnice u Přerova Josef svobodný pán Eichhoff v roce 1871 u vídeňského hodináře Karla Hartela, doplnil Himmler. “Zajímavým dokladem jsou také hodiny s průsvitným číselníkem původně z 1. nástupiště přerovského nádraží z konce 19. století,” dodal kurátor sbírky.

Součástí expozice bude v horním výstavním sále také doplňková panelová putovní výstava s názvem Znovuzrození pražského orloje, na které se budou moci návštěvníci seznámit s rekonstrukcí unikátně dochovaného gotického stroje Staroměstského orloje v Praze, která se uskutečnila v souvislosti s opravou věže Staroměstské radnice v roce 2018. Lipnickou výstavu doprovodí příští pondělí také komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy.

ČTK, foto: galerie

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum českého karosářství

  Historie karosářství má ve Vysokém Mýtě bohatou tradici. Jejím hlavním představitelem a významným karosářem v našem městě, celém Československu i v zahraničí se stal automobilový designér Josef Sodomka mladší. Byl pokračovatelem rodinné firmy, která se z původní výroby kočárů přeorientovala na produkci špičkových automobilových karoserií. Podnik se pod jeho vedením specializoval nejen na karosování světoznámých značek, ale také na automobily pro významné osobnosti své doby.

  Vysoké Mýto, Pardubický kraj

 • České muzeum hudby

  Muzeum se sbírkou mechanických hudebních nástrojů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.nm.cz/Ceske-muzeum-hudby/...
 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Muzeum klasického knihařství

  Muzeum se sbírkou uměleckých vazeb.

  Rožďalovice, Středočeský kraj

  www.rajman.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky