VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Národním muzeu vystavili alegorické karty z počátku třicetileté války

Sberatel.info

2. srpna, 2023

Soubor alegorických karet z počátku třicetileté války znázorňuje porážku českých stavů a útěk Fridricha Falckého.

Expozice s názvem Karetní partie zimního krále nabízí šest rámů s šestatřiceti kartami pocházejícími z Vídně, které jsou oslavou vítězství katolických císařských vojsk nad protestantskými vzbouřenci v období bitvy na Bílé Hoře roku 1620.

Soubor karetních mědirytů, který byl používám spíše k propagandě habsburské monarchie než ke hraní, je možné v historické budově NM navštívit do 20. října.

“Karty jsou rozděleny do čtyř klasických barev tak, jak je známe dnes, a prezentují události těsně před stavovským povstáním, stavovské povstání jako takové a jeho porážku,” uvedl kurátor a autor výstavy Richard Šípek.

Karty, které vlastnili příslušníci šlechty, mají symbolické značení. Zelené listy značí idylické období prožívané Čechy a Moravany pod vládou Habsburků, kule symbolizují vrtkavost doby a štěstěny, srdcové karty znázorňují samotné období války a přípravu k bitvě. “Na jednu stranu srdce značí loajálnost císařových věrných, na druhou stranu zde vidíme rozťatá a probodnutá srdce představující zničení povstalců,” řekl Šípek.

Prohru českých stavů a útěk jejich vůdců z Čech symbolizují žaludy jako “potrava”, která jako jediná zbyla poraženým. Obrázky na kartách mají satirický charakter. Například na šestce je osel verbující vojáky proti císaři. Jinde se jedná o propagaci katolického císařství – eso znázorňuje kvetoucí zemi pod vládou Habsburků, sedmička úrodnou Moravu a osmička Uhry s vinou révou.

Karty doplňují vysvětlující latinské komentáře významného slezského sběratele a bibliofila Františka Gottfrieda Troila, v jehož majetku soubor byl. Autorem textů na kartách je pravděpodobně polský františkán Wojciech Dembołęcki, který působil jako vojenský kaplan polského kozáckého oddílu, který rovněž zasáhl do bojů třicetileté války. Proto je soubor nadepsán „Vysvětlení tajemství nových hracích karet“, zvaných „Karty kozáků lisovčíků“.

Karty se svým vznikem vážou k roku 1621. Originální soubor mědirytů se dochoval ve dvou exemplářích. Jeden z nich je součástí tzv. Troilova sborníku, souboru téměř 200 grafik ze začátku 17. století, který má ve svých sbírkách NM. Druhá sada je vystavena v Německém muzeu hracích karet v Leinfelden-Echterdingenu.

ČTK, foto: Národní muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky