VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Ve zlínském muzeu je výstava pryžových hraček vyráběných ve firmě Baťa

Sberatel.info

17. května, 2024

V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně jsou k vidění dvě nové výstavy. Výstava Svět hraček Baťa přibližuje jeden z produktů firmy Baťa, pryžové hračky. Vystaveny jsou i výtvarné návrhy Ludvíka Kadlečka (1928 až 2010), který patřil k výrazným osobnostem zlínského filmového studia na Kudlově.

Vystavené pryžové hračky pocházejí především ze sbírky Michala Widenského z pardubického Muzea technických hraček. “Hračky jsou s obrovským smyslem pro detail představeny mimo jiné i v dioramatech a scenériích z první republiky od baťovské prodejny přes skautský tábor až po vojenské manévry,” uvedla Alena Babicová, zástupkyně Baťova institutu, ve kterém muzeum sídlí. Kolekci doplňují kaučukové hračky z přelomu 19. a 20. století či produkce napajedelské společnosti Fatra.

“Baťa zahájil výrobu vlastních hraček z pryže jako první v Československu. Jeho hračky si postupně získaly výsadní postavení mezi tímto druhem zboží a cílily na dětské zákazníky firmy. Hračky se zpočátku vyráběly ve Zlíně, ale v roce 1938 se jejich produkce přesunula do nedalekých Napajedel,” uvedl historik a kurátor výstavy Michal Heinrich.

Součástí výstavy je dětský hrací koutek s retro hračkami z Fatry. Pro dospělé návštěvníky jsou připraveny komentované prohlídky výstavy s Michalem Widenským. Expozice potrvá do 1. září.

Výstava Zázračné oči a ruce Ludvíka Kadlečka představí další část kolekce jeho výtvarných návrhů. “Ludvík Kadleček jako výtvarník spolupracoval často především s Hermínou Týrlovou, byl ale všestranným tvůrcem, později i režisérem animovaných filmů, především pro děti. K animaci využíval nejrůznější materiály, jako první použil například formelu. Byl držitelem mnoha cen a ocenění,” uvedla kurátorka Hana Kuslová.

Muzeum získalo v roce 2018 kolekci jeho výtvarných návrhů, včetně návrhů ze seriálu Ferda mravenec, které vystavilo v roce 2022. Nyní se návštěvníci seznámí s návrhy z večerníčků Ahoj, braček a Lienka Anulienka, nechybí filmové scénáře a technika. Výstava potrvá do 15. září.

Více informací najde zde.

ČTK, foto: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

  Muzeum s rozmanitou víceoborovou působností. Jeho zájem se kromě jiného orientuje i na prostředí raně průmyslového období regionu, především na fenomenální karosářskou dílnu Josefa Sodomky. Důsledkem tohoto zájmu je nedávné zrestaurování unikátního vozu Aero 50 Dynamik a jeho zařazení do sbírek muzea.

  Vysoké Mýto, Pardubický kraj

  https://www.muzeum-myto.cz/cs...
 • Trabant muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.trabantmuzeum.cz/...
 • Podbrdské muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů Aero.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  podbrdskemuzeum.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky