VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výstava láká na přehlídku podomácku opravovaných předmětů

Sberatel.info

12. června, 2024

Ve skanzenu v Zubrnicích nedaleko Ústí nad Labem připravili neobvyklou výstavu poškozených a podomácku opravovaných předmětů. Cílem je představit vztah lidí k předmětům denní potřeby v minulosti v kontrastu s dnešní spotřební dobou.

Předměty denní potřeby pocházejí ze zubrnických muzejních sbírek. Kritériem výběru pro výstavu Záplaty, sváry a jiné opravy byly stopy po opravách, které prodlužovaly život věcí. “Místy se jedná o opravdu nápadité a pečlivé způsoby oprav, ale expozice ukáže i různé stupně zručnosti, kdy funkce předchází formu,” uvedl kurátor Karel Konopka.

Výstava vznikala ve spolupráci s Muzeem města Ústí nad Labem, autorem konceptu instalace je Robert Vlasák z Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně. Impulsem k výstavě byla společná akvizice ústeckého muzea a skanzenu na půdě domu v Děčíně. “Tam jsme mimo jiné objevili i starou plechovou záplatovanou sedací vanu. Způsob a četnost oprav nás zaujal a bezděky byla vyslovena myšlenka uspořádání výstavy na téma opravovaných předmětů,” uvedl historik ústeckého muzea Martin Krsek.

Poškození se stává součástí příběhu předmětů. “Může být dokladem zručnosti lidí, kteří věci vlastnili nebo opravili, mnohé vypoví o době nebo sociálních poměrech majitelů, o důležitosti postavení nebo potřeby toho kterého předmětu v koloběhu domácnosti či hospodářství, často bez ohledu na jeho vizuální stav,” uvedl Krsek.

Výstavu doprovází poetické vzpomínkové texty původních německých obyvatel z regionu. “Přibližují pro nás už čím dál hůře představitelný svět starých časů, který prostřednictvím předmětů a jejich tušených příběhů ožívá a snad povede i k zamyšlení se nad současnou spotřební a globalizovanou dobou,” uvedl Konopka. Opravy jsou často na první pohled nezřetelné. Autoři výstavy se rozhodli na ně nijak neupozorňovat, aby si je mohli návštěvníci objevit sami.

Mezi předměty je vedle vaničky sbírka mlýnků, opravné ruční nářadí, džbán, hrnce, kolečko, záplatované pytle nebo povlečení Zvláštní pozornost je věnována textilu. Pojetí instalace této části bylo inspirováno ve světě umění. Zarámované textilie připomínající abstraktní obrazy nebo grafické tisky jsou doplněny obrazy umělce Jiřího Bartůňka, který místo malířského plátna užil přešívané textilie své tchýně pocházející z Volyně, která přešívala v dobách nouze oblečení pro rodinu.

Více informací najdete zde

ČTK, foto: Skanzen v Zubrnicích

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Království železnic

  Muzeum se sbírkou modelů v pohybu.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.kralovstvi-zeleznic.cz/...
 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Apple Muzeum Praha

  Muzeum s největší sbírkou produktů od Applu přímo v centru Prahy.

  Praha 1 - Staré město, Hlavní město Praha

  www.applemuseum.com/cs/...
 • Muzeum hraček

  Hračky, které baví děti dospělé,

  Benátky nad Jizerou, Středočeský kraj

  muzeumhracek.webpark.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky