VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výstava „Pinďour a jeho doba“ představí všechny modely motocyklu Jawa Pionýr

Sberatel.info

15. května, 2023

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě se zaměřilo na vznik, výrobu a jednotlivé vývojové typy. Podařilo se shromáždit tři desítky strojů, zastoupeny budou všechny modely ve čtyřech původních barevných variantách.

„Hlavně máme radost z toho, že máme jednotlivé typy jak v porenovačním stavu, tak v nádherných originálních stavech. Ve dvou nebo třech případech jsme vytáhli z půd originály, ale v nálezovém stavu, s prachem, slámou a necháváme to být, aby lidé viděli, co se dá najít,” uvedl ředitel muzea Jiří Junek.

Na výstavě budou zastoupené stroje od prvních jednosedadlových modelů Jawa typ 550 a 555 přes Jawy 05, 20, 21 až po Jawu 23 Mustang. K vidění budou i dva armádní stroje. Československá lidová armáda odebrala z Povážských strojíren dnes neznámý počet typů 20 a 23 Mustang. Od běžných sériových motocyklů se lišily zeleným nátěrem. Nejpravděpodobnější je, že se používaly v rozsáhlejších kasárenských areálech či na letištích jako rychlý a nenáročný dopravní prostředek.

Spolu s motocykly bude vystavená řada doplňků, dobových fotografií a také dobové propagační materiály. Muzeum získalo například originální brašny upevňované do rámu. „Na reklamě na model Jawa 20 pózuje dívka v kožených plavkách u rákosí. Podařilo se sehnat i staré dílenské příručky, některé i v cizích jazycích,” řekl Junek.

Jawa Pionýr se v roce 2014 objevila také na slovenské poštovní známce.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout také motor v řezu a samostatné typy rámů, zájemci vyzkoušet trenažér, kdy podle otáčení plynové rukojeti ucítí vítr jako při skutečné jízdě.

Česká mincovna emitovala s Jawou 50/550 stříbrnou sběratelskou minci.

Stroje Jawa Pionýr získaly přezdívky fichtl, pincek, píst nebo pinďour. Pro několik generací mladíků se staly základním dopravním prostředkem, na kterém se jezdilo do školy, k vodě, za kamarády i za holkami. Typický zvuk dvoutaktního motoru neodmyslitelně patřil po několik desetiletí jak k městskému prostředí, tak i k venkovu. Celkem jich bylo vyrobeno více než 1,6 milionu kusů, část z nich zamířila do zahraničí.

Výstava potrvá do 22. října. Muzeum na ní spolupracovalo s Technickým muzeem v Košicích a soukromými majiteli. Více se o ní dozvíte zde.

ČTK, jj, foto: Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě a archiv

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky