Veletrh Sběratel v termínu od 11. do 12. září na výstavišti PVA Expo Praha s rouškami, ale jinak bez omezení. A hlavně s vystavovateli z celé Evropy a řadou atraktivních sběratelských novinek. Jak bude letošní mimořádný ročník Sběratele probíhat, popisuje jeho ředitel Jindřich Jirásek.
Mezinárodní veletrh Sběratel, který je plánován od 11. do 12. 9. 2020 (10. 9. – odpoledne pro obchodníky), tak bude první velkou sběratelskou akcí v Evropě po více než půl roce. Po tak dlouhém půstu není divu, že více 90 % tradičních vystavovatelů už nyní potvrdilo svoji účast a hlásí se řada nových.
Novověký poklad v odhadované hodnotě přes 7,5 milionu korun objevili na jihozápadním úbočí vrchu Zvičina u Dvora Králové nad Labem. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech (MVČ) v Hradci Králové.
Letos lidé uvidí další historická vozidla, které Národní technické muzeum, jemuž depozitář patří, do sbírky získalo. Bude to například vůz z lanovky na Petřín, která nyní prochází zásadní proměnou, z roku 1985.
Z velké sbírky našeho předního sběratele rukopisů dr. Martina Prose, který je zároveň předsedou Klubu sběratelů autogramů, se 15. května v Kolekci aukcí na portálu Aukro objeví raritní rukopisné dokumenty, které na trhu nebyly po dlouhá léta.
Nové známky České pošty propojují českou přítomnost na světové výstavě EXPO 2025 v Ósace s nadčasovým uměním Alfonse Muchy a malebnou krajinou Pálavy. Známky nejen potěší sběratele, ale zároveň vyprávějí příběh o české kreativitě, kulturním dědictví i přírodních krásách.
Březnové aukce přinesly jak cenné investiční předměty, tak notnou řadu kuriozit. Mezi první skupinu aukcí patřily zlaté mince z cyklu Městské památkové rezervace či desetidukát sv. Václava z roku 1934. Sběratelé kuriozit pak jásali zejména u aukce starých plechovek oleje Aeroshell, starožitného pivního půllitru či autogramu N. A. Armstronga.
Víc než 260 exponátů mapuje osobnost slavného zakladatele Velké Mongolské říše i jeho předchůdců a následovníků, umění i každodenní život dávných Mongolů.
„Věnujeme se aktuálnímu dění ve filatelii, objevujeme málo známé příběhy konkrétních známek a věnujeme prostor i investičnímu pohledu na filatelii,“ vysvětluje moderátorka Hana Fenclová. Philacast je dostupný zdarma na všech hlavních podcastových platformách.
„Hrabalova chata je jedinečným místem, kde návštěvníci mohou pocítit atmosféru, která spisovatele inspirovala k jeho tvorbě. Jsme rádi, že se z ní stal oblíbený cíl literárních nadšenců i turistů, a těšíme se na další sezonu,” řekl ředitel Polabského muzea Jan Vinduška.
Na první “přičichnutí” to zní odpudivě: nasajte vůni starověké mrtvoly. Ale výzkumníci, kteří se ve jménu vědy oddali zvědavosti, zjistili, že dobře zachovalé egyptské mumie ve skutečnosti voní docela dobře.
Automobil Fiat 600 pomáhal motorizovat řadu zemí světa, kromě rodné Itálie i státy jižní Ameriky nebo například i v Jugoslávii. Poprvé byl vůz představen v Ženevě před 70 lety, v březnu 1955. Poslední kus “šestistovky” byl vyroben v listopadu 1985 v jugoslávské továrně Zastava. Se započítáním produkce v Itálii a dalších zemích během tří dekád vzniklo na pět milionů kusů Fiat 600 či jeho variant.
Česká národní banka (ČNB) emitovala pamětní stříbrnou stokorunu s motivem Nejvyššího soudu. Jedná se o třetí sběratelskou minci z cyklu Instituce České republiky.
Výstava pohlednic s motivem lázeňského města a jeho okolí je souhrnem sbírek, které získala instituce za poslední čtvrt století. Na 100 let starých pohledech jsou mimo jiné již zbourané stavby nebo zaniklé vesnice.
Zatímco úvodní příčky únorového top ten patřily mincím, v jeho druhé polovině nebylo o zajímavosti nouze. Prodala se například hokejka z MS v Praze v roce 1972, kdy Češi ukončili vítěznou šňůru Sovětského svazu. Svého kupce ale našly i Bible za 25 tisíc korun, či pirátská loď ze sady Lego z 90 let.
Za prodej hrnků, triček či obrazů s nacistickou tematikou uložil Obvodní soud pro Prahu 5 řediteli nakladatelství Naše vojsko Emerichu Drtinovi tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let. Muž má zároveň zaplatit 288.000 korun. Peněžitý trest ve výši 720.000 korun dostalo také nakladatelství.
Padělky českých bankovek, které odhalila Česká národní banka v roce 2024, se vyznačovaly nízkou kvalitou. Většina z nich neměla napodobeny téměř žádné ochranné prvky. Počet nepravých peněz se oproti předchozímu roku výrazně snížil. Nejpadělanější bankovkou zůstala dvoutisícikoruna.
Největší jarní setkání sběratelů poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic a dalšího sběratelského materiálu proběhne od 21. do 22. března v hotelu Olympik. Do Prahy se i letos chystá přes 80 dealerů z celé Evropy.
Známý československý autobus Škoda ŠM11 na 0 euro suvenýrové bankovce bude mít premiéru na jarním veletrhu Sběratel. Bankovka vychází ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy a připomíná 100 let trvalého provozu autobusů v Praze.
Nová emise sběratelských bankovek „Legendární karoserie“ s motivy automobilů mistra Václava Zapadlíka, které spojuje originální design, bude mít premiéru na jarním veletrhu Sběratel. Ten se koná od 21. do 22. března v hotelu Olympik Praha.
Prodal se ale také například korunkový uzávěr od pivní lahve za 12 tisíc korun, vzácná turistická známky Sněžky za 33,5 tisíce korun, staré šlapací plechové autíčko za 9,5 tisíce korun či blůza a kalhoty nadporučíka hraničářského praporu za 38 tisíc korun.
Pivovarské knihy, plány na výstavbu hanušovického pivovaru, ale i nejstarší etikety, soudky či lahve jsou součástí nové výstavy ve Vlastivědném muzeu v Šumperku s názvem Ryzí příběh piva z hor. Expozice zároveň návštěvníkům připomene stopadesátiletou historii pivovaru i tradice pivovarnického řemesla