VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum připravilo velkou výstavu historických plakátů z let 1890 až 1938

Sberatel.info

17. ledna, 2023

Téměř tři stovky plakátů z let 1890 až 1938 představuje výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Jmenuje se Řeč plakátu a ve třech tematických blocích nazvaných Umění, Reklama a Ideologie nechybí díla světových tvůrců, jako je Henri de Toulouse-Lautrec i domácích výtvarníků Vojtěcha Preissiga, Františka Zelenky či Viléma Rottera.

Řeč plakátu představuje výběr z více než třicetitisícové sbírky muzea, která patří mezi nejstarší evropské sbírky plakátů, uvedla kurátorka Lucie Vlčková. Výběr podle ní doplňuje 50 dalších exponátů, jako jsou dobové umělecké časopisy a knihy.

Plakát podle kurátorky v různé míře propojuje estetiku vysokého umění s obrazovými schématy popkultury. Třebaže byl již v době svého masivního rozmachu na konci 19. století vnímán jako umělecké dílo, jeho existenci vždy podmiňuje i komerční účel, uvedla. Plakát nevzniká bez objednávky a jeho podobu ovlivňuje mnoho mimouměleckých zřetelů od požadavků a vkusu zadavatele, marketingových strategií až po cílové publikum, řekla.

Vlčková připomněla, že v době, kdy polygrafie neměla takové možnosti jako dnes, bylo důležité i umístění plakátu tak, aby jeho barvy dlouho vydržely. Pokud měl být v Praze třeba v Karlíně nebo Holešovicích, počítalo se s tím, že se vlivem koncentrací zplodin z továren barevně brzy změní, uvedla.

Většina plakátů neměla umělecké ambice, ale zlomek těch nejlepších reprezentuje vývoj grafického designu coby artefakty umělecké, historické a kulturní hodnoty, které jsou předmětem zájmu sběratelství i bádání. K plakátům, které měly velký společenský dopad, a tedy byly z hlediska reklamního úspěchu kvalitní, patří třeba ty, které pomohly vynést k moci Adolfa Hitlera, řekla Vlčková.

Uměleckoprůmyslové muzeum otevřelo i malou výstavu hraček a objektů Terezy Talichové nazvanou Tititi. Značka se zaměřuje na autorské malované dřevěné figurky, zosobňující různé typy lidí, umělců či postav z divadelních nebo literárních děl, uvedla kurátorka výstavy Marie Míčová. Postavy jsou soustružené ze dřeva a poskládané z jednoduchých geometrických omalovaných tvarů.

Dvaceticentimetrové figurky stojí přibližně 2000 až 9000 korun, je mezi nimi třeba i figurka zpěvačky Annie Lennoxové nebo postava nazvaná Riplayová poukazující na postavu astronautky Ellen Ripleyové ze slavného Vetřelce. Z výtvarného hlediska se podle kurátorky Talichová hlásí k inspiraci dílem Minky Podhajské (1881 až 1963) a umělců Artělu, kteří stáli na počátku 20. století u zrodu reformního hnutí, jež vneslo umělecký impuls do oblasti řemeslné výroby hraček. K dalším inspiracím patří loutky z okruhu umělců Bauhausu.

Výstava Řeč plakátu potrvá do 9. dubna.

Více se o výstavě dozvíte zde.

ČTK, foto: UPM

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum klasického knihařství

  Muzeum se sbírkou uměleckých vazeb.

  Rožďalovice, Středočeský kraj

  www.rajman.cz/
 • Muzeum historických motocyklů a jízdních kol

  Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

  Kašperské hory, Plzeňský kraj

  www.sumava.net/khory/motomuzeum/...
 • Železniční muzeum a výtopna

  Muzeum se sbírkou parních lokomotiv.

  Jaroměř, Královéhradecký kraj

  www.vytopnajaromer.cz/...
 • Muzeum elektrokytar

  Muzeum se sbírkou českých elektrofonických kytar a aparatur.

  Heřmanův Městec, Pardubický kraj

  retrojolana.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky