VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou najdete nově výstavu starožitných hodin

Sberatel.info

17. října, 2022

Nejzajímavější exponáty starožitných hodin a hodinek různých druhů, stáří a velikosti ozdobí od Galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Sběratelské kusy pocházejí ze specializované podsbírky Chronometrie Muzea Komenského v Přerově.

Pro výstavu byla podle kurátora Radima Himmlera vybrána necelá stovka nejlepších a nejreprezentativnějších exponátů se vztahem ke zdejšímu regionu z období od 17. do 20. století, řekl Radim Himmler, který je také ředitelem přerovského muzea. Výstava bude v lipnické galerii otevřena do ledna příštího roku.

„Výstava představuje výběr rozmanitých typů a druhů hodin – mechanické nástěnné, stolní, podlahové, věžní hodiny, sluneční hodiny i kapesní a náramkové hodinky pokrývající období od 17. do 20. století. Asi 30 kusů hodin a hodinek je signováno výrobci. Některé stolní a nástěnné hodiny nesou reklamy přerovských firem. Kromě většiny přerovských je ve sbírce zastoupeno i několik exemplářů z dřívějších městských muzeí v Tovačově a také v Lipníku nad Bečvou,” uvedl kurátor.

Některé exponáty na výstavě odměřovaly čas již více než před 300 lety. „K nejstarším na výstavě prezentovaným předmětům náleží torzo stolních hodin věžového typu ze 17. století či minutové horizontální sluneční hodiny na vápencové desce z roku 1772,” podotkl Himmler.

Návštěvníci galerie se mohou těšit i na trojici věžních hodinových strojů, které budou patřit mezi nejrozměrnější a nejatraktivnější exponáty. Stroje budou také uvedeny do chodu. „Půjde o stroj německé firmy Weule z roku 1893 původně umístěný na věžičce Městského domu v Přerově, o stroj brněnské firmy Fr. Moravus vyrobený pro kostel v Beňově roku 1906 a o elektromechanický stroj z firmy OPP (Okresní průmyslový podnik) Vyškov, který odměřoval čas na věžičce místní lipenské radnice v druhé polovině 20. století až do roku 2004,” doplnil ředitel Muzea Komenského.

Výstavu ozdobí také bohatě vyřezávané podlahové kyvadlové hodiny s třicetidenním chodem, které objednal majitel zámku Rokytnice u Přerova Josef svobodný pán Eichhoff v roce 1871 u vídeňského hodináře Karla Hartela, doplnil Himmler. “Zajímavým dokladem jsou také hodiny s průsvitným číselníkem původně z 1. nástupiště přerovského nádraží z konce 19. století,” dodal kurátor sbírky.

Součástí expozice bude v horním výstavním sále také doplňková panelová putovní výstava s názvem Znovuzrození pražského orloje, na které se budou moci návštěvníci seznámit s rekonstrukcí unikátně dochovaného gotického stroje Staroměstského orloje v Praze, která se uskutečnila v souvislosti s opravou věže Staroměstské radnice v roce 2018. Lipnickou výstavu doprovodí příští pondělí také komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy.

ČTK, foto: galerie

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum vltavínů

  Muzeum se sbírkou unikátních drahokamů.

  Český Krumlov, Jihočeský kraj

  www.vltaviny.cz/
 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Vystavuje mimo jiné poklad zlatých mincí, které vykopal jejich nálezce na šibeničním vrchu v Uničově na Olomoucku v roce 1911.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Old Timer Muzeum v Kopřivnici

  V muzeu jsou k vidění desítky historických automobilů i motocyklů známých značek z celého světa, mezi nimi i několik unikátních exponátů.

  Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

  www.automotomuzeum.cz/...
 • Technické muzeum v Brně

  Muzeum, které se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky