VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Národní muzeum ukazuje styly oblékání manželek prezidentů od vzniku Československa

Sberatel.info

30. května, 2023

Styly oblékání a oděvní etiketu manželek českých a československých prezidentů představuje nová výstava v Národním muzeu. Návštěvníky provede obdobím sta let od vzniku Československé republiky. Měnící se dobu i společenské klima přiblíží právě i na tom, jak se 12 prvních dam oblékalo a jak reprezentovaly sebe, úřad prezidenta i celou zemi.

Autoři výstavy do ní zahrnuli oděvy a módní i jiné doplňky manželek prezidenta od Charlotty Masarykové po současnou Evu Pavlovou.

Inaugurační oděv Evy Pavlové, kostýmek v barvě magenta, který mnozí mají ještě v paměti, spolu s lodičkami a brožemi uvozuje celou výstavu, nad níž první dáma převzala záštitu.

Kurátorka výstavy Miroslava Burianová uvedla, že zatím jsou oděvy současné manželky prezidenta ve výstavě zapůjčené, ale jedná se o jejich darování Národnímu muzeu. V druhé části výstavy je ve vitríně ještě plášť stejné barvy, který Pavlová oblékla později v den inaugurace. Většina vystavených modelů je pak ze sbírek Národního muzea.

“Národnímu muzeu se v posledních letech podařilo obohatit fond textilu a módy o řadu modelů některých manželek našich prezidentů. Návštěvníci se tak na výstavě mohou těšit nejen na společenské šaty Hany Benešové, Dagmar Havlové či Livie Klausové, ale také na různé volnočasové modely,” uvedl generální ředitel muzea Michal Lukeš.

Návštěvníci seznají, že každá z prvních dam měla k módě odlišný přístup. Zatímco Charlotta Masaryková nosila převážně bílou batistovou halenku se stojáčkem a dlouhou sukni, a pokroková byla jen ve svých politických názorech, pro Hanu Benešovou jsou typické elegantní kostýmy doplněné klobouky a rukavičkami.

Marta Gottwaldová proslula snahou napodobit styl své předchůdkyně a svými kožichy, které nosila i v létě. Naopak Marie Zápotocká a Božena Novotná, manželky dělnických prezidentů, ve svých neforemných šatech a kostýmech působily v prostředí Pražského hradu těžkopádně.

Výstava není koncipovaná chronologicky, ale tematicky, společně se tedy ukazují oděvy jednotlivých žen pro různé příležitosti. Zvlášť je koutek s reprezentativními šaty, zvlášť s oděvy na zahraniční cesty, jinde se ukazují kousky oděvů, které první dámy nosily třeba při své charitativní činnosti. V této části výstavy někteří návštěvníci mohou poznat například svetr Olgy Havlové s geometrickými vzory. Oděvy doplňují boty, kabelky, šálky či šperky.

Bývalá první dáma Ivana Zemanová je prezentovaná v tématu, které je věnováno koníčkům. “Na první dámu se chovala trochu nezvykle. Kromě toho, že se obrací hodně do soukromí, což není jediná, tak jsme tam zachytili její vztah a podporu ženám v armádě,” řekla kurátorka výstavy. Ve druhém z výstavních sálů tedy je figurína s kalhotami a košilí s krátkým rukávem ve vojenských barvách, inspirovaná oděvem Ivany Zemanové.

Více informací najdete zde.

ČTK, foto: Národní muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou historických hodin a hodinek.

  Karlštej, Středočeský kraj

  www.muzeumhodin.eu/cs/...
 • Muzeum českého ráje v Turnově

  Muzeum, které mimo jiné vlastní jednu z největších sbírek drahých kamenů v České republice.

  Turnov, Liberecký kraj

  www.muzeum-turnov.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky