VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Češi mohou přispět památkami na válku do evropské knihovny

Sberatel.info

31. března, 2016

Češi se budou moci v dubnu zapojit do celoevropského projektu Europeana 1914 - 1918. V rámci evropské digitální knihovny zveřejňuje dědictví první světové války. Během několika sběrových dnů v Praze a Brně mohou všichni přinést své rodinné památky - fotografie, pohlednice, filmy i zbraně z první světové války, nechat je na místě zdigitalizovat, a přispět tak do archivu knihovny Europeana.

“Není nejdůležitější získat nové přírůstky. Pokusili jsme se téma lidské paměti, lidské komunity pojmout populárně, aby bylo zajímavé pro běžnou veřejnost, diváky, dospělé i děti,” řekla dnes novinářům Tereza Czesany Dvořáková z Národního filmového archivu jako partnera Europeany. V jeho kině Ponrepo se o víkendu 2. a 3. dubna uskuteční zmíněný sběrový den.

Bude ho provázet výstava ze sbírek legionářské obce, návštěvníkům budou asistovat kostýmovaní průvodci a odborníci jim pomohou s identifikací jejich dokumentů. “Nabídnou možnost digitalizace s tím, že výsledný materiál mohou lidé dál používat a v neposlední řadě ho umístit do portálu Europeana 1914-1918, doplnila. V Brně se sběrový den uskuteční 16. dubna v kině Art.

Europeana je evropská digitální knihovna, archiv a muzeum s přístupem ve 27 evropských jazycích. Spolupracuje s více než 3400 institucemi. Založila ji v roce 2008 Evropská unie a přes počáteční problematický rozjezd dnes čítá na 52 milionů dokumentů.

Projekt věnovaný první světové válce začal vznikat v roce 2011, dnes je ve 22 zemích a uskutečnilo se 180 sběrových dnů, řekl Frank Drauschke, koordinátor projektu. Oficiálně byl spuštěn před dvěma lety, kdy si celý svět připomínal 100. výročí vypuknutí války. Dodneška má projekt přes 18.000 účastníků a shromáždil více než 180.000 digitálních snímků. “Rozhodli jsme se vrátit k první katastrofě, která rozdělila Evropu, a zjistit, co máme společného a co nás může spojovat i přes ty dříve nepřátelské linie,” uvedl.

Lidé přinášejí hlavně snímky a psané dokumenty, ale i různé předměty. Ve Slovinsku přišel prý i válečný pamětník, muž starý 104 roky, a přinesl předmět, který jeho matka zakoupila od ruského zajatce. Objevují se upomínkové předměty vyrobené z nábojnic, medaile, polní telefon nebo třeba bibli se šrapnelem, která zachránila život vojákovi, jenž ji v době útoku měl pod hlavou.

Rozhodli jsme se, že z ní bude exponát v Domě evropských dějin v Bruselu, je to silné protiválečné memento, uvedl Drauschke. Archiv na Europeaně není podle něj sbírka kuriozit, ale učiněný poklad pro vědecký výzkum. Zahrnuje třeba tisíce fotografií, které nebyly dosud zveřejněny.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Národní technické muzeum

  Největší technické sbírky v České republice pod jednou střechou.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.ntm.cz
 • Muzeum smaltu

  Muzeum se sbírkou smaltovaného nádobí.

  Netvořice, Středočeský kraj

  www.muzeumsmaltu.cz/
 • Muzeum dýmek

  Muzeum se sbírkou dýmek od 19. století.

  Proseč, Pardubický kraj

  www.muzeumdymek.cz/
 • Muzeum hraček

  Muzeum se sbírkou hraček 19. a 20. století.

  Lednice, Jihomoravský kraj

  muzeum-hracek-lednice.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky