VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum Jindřichohradecka vystavilo rakousko-uherské pohlednice

Sberatel.info

15. dubna, 2016

Místní pohlednice z doby Rakouska-Uherska jsou ode dneška k vidění v Muzeu Jindřichohradecka. Soubor známých i zapomenutých pohledů na zdejší města a obce z přelomu 19. a 20. století, si budou moci návštěvníci prohlédnout až do 7. června. ČTK to řekla edukační pracovnice muzea Marie Hazuková. Jedná se o první zdejší výstavu letošní sezóny.

Soubor dvou stovek pohlednic od roku 1896 do roku 1917 představuje podle Hazukové pohlednice v češtině i němčině. V regionu bylo totiž hodně obcí s německy mluvícím obyvatelstvem a nesly zcela jiné názvy než dnes. Výstava představí také pohlednice neobvyklých formátů – velkoplošné, i netradiční techniky tisku.

“Takový soubor nebyl ještě nikdy v muzeu vystaven. Myslím, že ani nikdy v hluboké historii, takže je to opravdu rarita. Bude to soubor, který představí jak ty větší obce, samozřejmě v čele s Jindřichovým Hradcem, ale i miniobce, z nichž některé už ani neexistují,” řekla kurátorka výstavy Alexandra Zvonařová, správkyně národopisných sbírek muzea.

Zajímavé je podle ní to, že si v dřívější době i ty nejmenší obce vydávaly své pohlednice, “Dokonce i opravdu drahé pohlednice litografické, které si mohl dovolit málokdo,” uvedla.

Muzeum Jindřichohradecka má ve své sbírce rozsáhlý fond více jak 6000 kusů barevných a černobílých tištěných pohlednic. Základ tvoří jindřichohradecký region, ale sbírka nabízí i pohledy na jiné obce či vojenské karikatury. Většina zobrazuje především Jindřichův Hradec a jeho okolí v letech 1880 až 2009. Pohlednice znázorňují vedle Jindřichova Hradce také Dačice, Slavonice, Třeboň či Kardašovu Řečici.

Jindřichohradecké muzeum vzniklo jako městské v roce 1882. V roce 1928 byla otevřena nová expozice muzea v renesanční budově bývalého jezuitského semináře na Balbínově náměstí, kde se muzejní expozice nacházejí doposud. Svůj nejatraktivnější exponát, Krýzovy jesličky, získalo v roce 1935. Ve své sbírce má přes 50 tisíc položek, což představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. Od roku 2003 je jeho zřizovatelem Jihočeský kraj.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Zámek Berchtold

  Muzeum se sbírkou bankovek a mincí.

  Kunice, Středočeský kraj

  www.zamekberchtold.cz/muzeum/...
 • Muzeum kočárů

  Muzeum se sbírkou historických kočárů.

  Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

  www.historickekocary.cz/...
 • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

  Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

  Dolní Čermná, Pardubický kraj

 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou historických hodin a hodinek.

  Karlštej, Středočeský kraj

  www.muzeumhodin.eu/cs/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky