VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Česká pošta vydává známku k výročí Marie Terezie, ČNB přichystala pamětní minci

Sberatel.info

2. května, 2017

Poštovní známku věnovanou Marii Terezii vydává Česká pošta. Její autory, výtvarníka Jindřicha Ulricha a rytce Miloše Ondráčka, můžete ve středu 3. 5. od 15:00 hod. zastihnout na autogramiádě na Hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze. Vedle „Osobnosti: Marie Terezie“ budou představeny ještě poštovní známky věnovaná Věře Čáslavské a zámku Frýdlant. Habsburskou císařovnu připomíná také Česká národní banka a to mincí v nominální hodnotě 200 korun.

Do oběhu se dostane 5600 mincí v běžném a 11.300 mincí ve špičkovém provedení, které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Autorem mince je Vojtěch Dostál. Minci razila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

terezie minceterezie mince 2

Na lícní straně mince je dvouhlavý orel s trupem překrytým svislou obdélnou deskou s názvy reforem Marie Terezie: “Školství”, “Daně”, “Měna”, “Robotní patent”, “Státní správa” a “Míry a váhy”. Na heraldicky levém křídle orla je český lev. Značka České mincovny, která mince vyrobila, je umístěna mezi heraldicky pravou spodní perutí a nápisovou deskou.

Na rubu mince je portrét Marie Terezie, který po obvodu mince doplňuje její jméno. Vpravo od portrétu je rok jejího narození “1717” a vlevo od něj rok “2017”. Nad ním jsou umístěny iniciály autora mince Vojtěcha Dostála v podobě obráceného písmena “D”.

Marie Terezie, autorka moderního centralizovaného státu z habsburské monarchie, se narodila 13. května 1717 jako nejstarší dcera Karla IV. a Alžběty Kristýny Brunšvické. Na habsburský trůn nastoupila v roce 1740 a panovala na něm až do své smrti v roce 1780.

terezie

Za její vlády vznikly významné reformy ve školství, soudnictví a finančnictví. Zasloužila se také o rozvoj průmyslové výroby a prosadila evidenci obyvatel, budov, pozemků. Také umožnila efektivnější vybírání daní. Během její vlády se budovaly nové cesty a byla zavedena jednotná soustava měr a vah a jednotná měna. Za její vlády se také na českém území poprvé zavedly papírové peníze.

“Marie Terezie, jakožto jediná panovnice na českém trůně, patří k ženám, které se významně zapsaly do českých dějin. Její rozhodnutí a reformy na nás mají vliv dodnes. Vzpomínky v podobě pamětní stříbrné mince jí bezesporu patří,” uvedl člen bankovní rady Vojtěch Benda.

 

Nominální hodnota mince 200 korun není totožná s prodejní cenou. Ta je obvykle vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Více na:

http://expo-net.blogspot.cz/

http://www.cnb.cz/cs/platidla/numismatika/stribrne_mince/2017/psm_marie_terezie.html

JJ, čtk, foto: expo-net.blogspot.cz, ČNB

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Hobby burza Kroměříž

  Setkání sběratelů všech oborů.

  04.09.2022 - 04.09.2022

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Více než sto viktoriánských a edwardiánských oděvů, doplňků a kuriozit z celého světa na jednom místě.

  Praha 1, Hlavní město Praha

  www.muzeumkouzlostarychcasu.cz...
 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum autíček

  Muzeum se sbírkou modelů automobilů.

  Příseka u Brna, Jihomoravský kraj

  www.muzeumauticek.cz/cz/uvodni-stranka.h...
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

  Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

  www.muzeumhodin-kno.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky