VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na jarním Sběrateli budou mít premiéru vlastní poštovní známky veletrhu Sběratel. Jedny z posledních, které tiskla Poštovní tiskárna cenin

Sberatel.info

3. března, 2020

První vlastní známky veletrhu Sběratel budou poprvé v prodeji na jarním veletrhu Sběratel ve dnech 27. a 28. března v pražském hotelu Olympik. Jedná se o dva motivy – vedle loga veletrhu to je obrázek dívky hledící na Petřínskou rozhlednu v Praze pojatý ve stylu art deco. Poštovní známce dominuje vzkaz „Staň se sběratelem i ty!“. Autorem grafiky je výtvarník Roman Sedlák, který mimo jiné vytvořil oceňování poštovní známky k expu Světové výstavy poštovních známek Praga 2018.

Známkový sešitek, který nese celkem osm známek veletrhu Sběratel, byl po vytištění rozdělen a na jarním Sběrateli bude v prodeji jeho levá polovina. Druhá půlka s motivem a logem podzimního veletrhu Sběratel bude v prodeji na jeho 23. ročníku od 11. do 12. září na výstavišti PVA Expo Praha.

aršík

Známky jsou opatřeny písmenem „A“, což dnes odpovídá nominální hodnotě 26 Kč a jsou určeny pro vnitrostátní poštovní styk. Na veletrhu budou v prodeji také pohlednice se stejným motivem a v expozici České pošty bude k dispozici příležitostné razítko, které na podobu vlastních známek rovněž odkazuje. Sběratelé si tak budou moci vytvořit přímo na místě zajímavé cartes maximum.

Poštovní známky byly vytištěny v nákladu 1 250 kusů a jedná se jedny z posledních poštovních známek vytištěných v Poštovní tiskárně cenin, která s tiskem známek končí. Jejich sběratelská hodnota je tak ještě zajímavější. Navíc právě sešitek veletrhu Sběratel načal číslem 101 novou stovku v řadě vlastních známek emitovaných Českou poštou u Poštovní tiskárnou cenin, která tak už ale zůstane nedokončen. Cena celku čtyř známek bude na veletrhu v prodeji za 250 Kč.

razítko

 

 

 

 

 

 

 

Roman Sedlák nesbírá poštovní známky, ale „primky“, které si poté s vášní sám opravuje

Výtvarník Roman Sedlák má vedle sběratelství blízký vztah k rychlým vozům a krásným ženám. Všechny tyto vášně se promítají i do jeho tvorby, kterou se můžete aktuálně pokochat třeba v Poštovní minigalerii, jež je součástí pošty „130 03 Praha 33“ na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Jaký je váš vztah k době, kdy nejen Praze vládl styl art deco?

Meziválečné období je mi blízké svou překypující energií a přístupem k životu. Dynamika rozvoje kultury, architektury, ekonomiky, techniky, ale i politiky, byla zcela bezprecedentní. Tento optimismus a vizionářství se projevilo i ve všech složkách kultury – nové architektuře, optimistické hudbě – jazzu, ale i výtvarném umění, které bořilo veškeré předsudky. Bylo to také období emancipace žen, což je mi téma též velmi blízké. Není náhoda, že nejcennější ženské obrazy jsou právě z tohoto období.

Roman Sedlák

Vaší velkou vášní jsou ale automobily, především ty 70. a 80 let. Jak se tato vášeň promítá do vaší tvorby?

Technika jako celek mě fascinuje od dětství. Byly doby, kdy jsem byl schopný si zapamatovat snad všechny značky vyráběných automobilů. Automobily z meziválečného období, ale i po něm v sobě snoubí to nejlepší z lidského ducha – touze po kráse, po technické dokonalosti, po dobrodružství.  Tento duch se snažím zachytit i v mé tvorbě.

Vytvořil jste poštovní známky pro veletrh Sběratel. Co vy sám sbíráte? 

Mou velkou vášní jsou hodinky. Sbírám a sám opravuji československé Prim, které za posledních 5 let se opět vryly do národního povědomí. Kromě Primek jsem začal sbírat i “vintage” modely známějších značek jako Omega, což je lehce ekonomicky likvidační, ale výhoda je, že nikdy neztratí na ceně. Je to segment, do kterého se vyplatí investovat. Retro Prim Diplomat znásobily od roku 2000 svou cenu až 40ti násobně. Mimo to sbírám grafiky přátel umělců.

Kde bude možné vaše díla v blízké době vidět?

Nejbližší výstava mých děl je “Va bene” v poštovní minigalerii na Náměstí Jiřího z Poděbrad, která potvrá do začátku dubna. Pokud vše půjde, jak má, tak mne diváci uvidí i na výstavě krásných vozů – “Legendy 2020”, v květnu.

JJ, foto: veletrh Sběratel

 

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Antium Aurum – sálová aukce

  Vzácné mince a medaile Rakousko- Uherska, Československa a dalších zemí, hotel Carlo IV., Praha.

  08.10.2021 - 08.10.2021

  antiumaurum.auex.de/Aukt...
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Övebria 2021

  Rakouská výstava poštovních známek.

  24.09.2021 - 26.09.2021

  St. Pölten, Rakousko

 • Mineralogická burza – Otrokovice

  Kongresové centrum BESEDA

  25.09.2021 - 26.09.2021

  Otrokovice, Česká republika

  www.hobbyotrokovice.cz,...
 • Balkanfila 2021

  Mezinárodní výstava poštovních známek.

  29.09.2021 - 04.10.2021

  Bukurešť, Rumunsko

 • veletrh Geosvět Praha

  Největší podzimní akce zaměřená na minerály, drahé kameny, zkameněliny a autorské šperky v Praze.

  16.10.2021 - 17.10.2021

  Praha, Česká republika

  geosvet-expo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Vysočiny Pelhřimov

  Muzeum se zajímavou dramaturgií, na jehož webových stránkách si například můžete stáhnout zdarma knihu "Umění kýče", jež mapuje úspěšnou výstavu, která zde proběhla.

  Pelhřimov , Vysočina

  www.muzeumpe.cz/
 • Muzeum rekordů a kuriozit

  Muzeum se sbírkou ojedinělých předmětů.

  Pelhřimov, Vysočina

  www.muzeumrekorduakuriozit.cz/...
 • Old Timer Muzeum v Kopřivnici

  V muzeu jsou k vidění desítky historických automobilů i motocyklů známých značek z celého světa, mezi nimi i několik unikátních exponátů.

  Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

  www.automotomuzeum.cz/...
 • Muzeum másla

  Muzeum se sbírkou obalů a pomůcek.

  Máslovice, Středočeský kraj

  www.maslovice.cz/web/cs/muzeum-masla...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky