VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

České vynálezy na známkách rozšíří kostkový cukr

Sberatel.info

6. března, 2019

Motivem názorného využití kostkového cukru v podobě ruky sladící šálek kávy či čaje připomíná Česká pošta, že kostkový cukr byl „vynalezen“ na českém území. Poštovní známka s nominální hodnotou 19 Kč vychází v edici „České vynálezy“ a jejím autorem je výtvarník Jiří Slíva. Ve stejném termínu uvádí pošta do prodeje také známky věnované Suverénnímu řádu maltézských rytířů a přehradě Les Království na Labi.

Podobu kostky dal cukru ředitel cukrovaru v Dačicích Jakub Kryštof Rad. K lepšímu využití některých výrobků rafinérie zřídil v roce 1841 v Dačicích výrobnu kandovaného ovoce, cukrovinek a čokolády, do které zapojil také svou ženu Julianu. Nevýhodné tvary dosud vyráběného cukru v podobě homolí, klobouků či bochníků přiměly Jakuba Kryštofa Rada k „vynálezu“ kostky cukru.

kostka fdc

Pro obchodníky i domácnosti byl totiž tvar homolí málo praktický, jelikož se homole špatně balily a při manipulaci se poškozovaly. Zároveň se při prodeji vždy nepodařilo useknout přesné množství cukru, čímž vznikal odpad v podobě tzv. drobtového cukru. Patent na výrobu kostek tak záhy zakoupilo Prusko, Sasko, Bavorsko, Švýcarsko a Anglie. Zdokonalenou formu Radova vynálezu používají rafinerie cukru na celém světě dodnes.

Poštovní známka Suverénní řád maltézských rytířů zachycuje pohled na kostel Panny Marie pod řetězem v Praze, má nominální hodnotu 45 Kč a jejím autorem je Karel Zeman.

špitálníci

Suverénní řád maltézských rytířů patří mezi nejstarší katolické řády. Tradičně se řád soustředil hlavně na provoz nemocnic, takzvaných špitálů. Řád vznikl již v 11. století v Jeruzalémě. Nespadá pod žádný stát ani mezinárodní organizaci a jeho samostatné postavení mu zajišťuje unikátní diplomatickou pozici při zvládání mezinárodních konfliktů a rychlém poskytování pomoci v případě krize kdekoli na světě. Sídlo řádu je od roku 1834 v Římě. V českých zemích působí řád nepřetržitě už od 12. století. Dnes je těžištěm jeho aktivit podpora a pomoc seniorům, zdravotně znevýhodněným a dalším lidem v nouzi.

 

les království

 

 

 

Přehrada Les Království na Labi, kterou do podoby poštovní známky s nominále 19 Kč převedli výtvarník Adolf Absolon a rytec Martin Srb, byla postavena v letech 1910–1919. V letech 1920–1923 byla na pravém břehu pod hrází přidána průběžná vodní elektrárna. Známka je vydána v úpravě tiskového listu i známkového sešitku s 8 známkami a 2 x 2 různými kupóny.

JJ, foto: Česká pošta

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum nožířské tradice

  Muzeum se sbírkou nožů.

  Mikulášovice, Ústecký kraj

  https://www.munotr.cz/...
 • Technické muzeum v Brně

  Muzeum, které se zaobírá technikou od hodinových součástek až po letadla.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
 • Retro Auto Muzeum Strnadice

  Muzeum automobilů ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Muzeum cukříků

  Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

  Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky