VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Chebské Retromuseum vrací návštěvníky do designu dob socialismu

Sberatel.info

20. března, 2016

Československý design z období 60. až 80. let minulého století nabízí dnes otevřené Retromuseum v Chebu. Špičkové designové kousky, ale i kýčovité, byť řemeslně kvalitně zpracované domácí výrobky dokumentují vývoj životního stylu v tehdy značně uzavřeném světě socialistické výroby. Retromuseum je pobočkou sousední Galerie výtvarného umění Cheb.

 

Expozice je částečně interaktivní a lidé si mohou na vlastní kůži vyzkoušet například zařízení klasického československého obýváku. Třicátníci a starší se při pohledu na exponáty často neubrání zvolání: “Jé, to jsme měli doma také! Na to si pamatuji!” Vzhledem k omezené nabídce tehdejšího socialistického trhu se totiž řada výrobků nacházela téměř v každé domácnosti.

Ve stálé expozici je prezentován špičkový design prostřednictvím exponátů zapůjčených ze sbírek mnoha českých muzeí, zejména pak Národního technického muzea v Praze a Uměleckoprůmyslového musea, která jsou hlavními partnery projektu. Jedná se o jedinou soubornou expozici poválečného designu v Česku.

“Exponáty ilustrují tři paralelní roviny tehdejší produkce. Jednak šlo o tvorbu originálů či prototypů, které se většinou kvůli nepružnosti systému nedostaly do výroby a na trh vůbec nebo jen v malé míře na trh exportní. Dále zde byla běžná, sériová produkce, která za světovým vývojem často výrazně zaostávala, nebyla-li vybrána také pro vývoz na zahraniční trhy. Konečně třetí vrstva – kutilská produkce či takzvané domácí umění – vzešla z permanentního nedostatku kýženého zboží, touhy po moderním a krásném prostředí, rukodělné tradice i dostatku volného času,” popsala rozsah expozice šéfkurátorka Daniela Kramerová.

Hlavní stálou expozici doplňují dvě menší výstavy. Jedna je věnovaná botaskám, botám vyráběným v někdejším podniku Botana Skuteč. Vedle dobové produkce 60. až 80. let představuje výstava Když boty, tak botasky! také oživení této značky mladými designéry. Druhá menší výstava je věnována chebskému designérovi Josefu Cupákovi, autoru legendární skládačky Eska 622.

 “Pro galerii Retromuseum znamená rozšíření programové náplně, a tím posun mezi největší muzea umění v České republice. Už předtím se jako jedna z pouhých pěti galerií mimo Prahu mohla chlubit tím, že vedle moderního umění prezentuje i to staré – sbírku chebské gotiky. Z těchto pěti pouze Moravská galerie v Brně a Muzeum umění v Olomouci mají ve svém programu design a užité umění,” doplnil ředitel Galerie výtvarného umění v Chebu Marcel Fišer.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Winterstamps

  Známky, obálky, celistvosti, filatelistická literatura

  23.02.2024 - 24.02.2024

  Veenedaal, Nizozemsko

  www.winterstamps.nl
 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum sportovních vozů

  Muzeum se sbírkou závodních a sportovních automobilů.

  Lány, Středočeský kraj

  www.auto-muzeum.cz/
 • Muzeum autíček

  Muzeum se sbírkou modelů automobilů.

  Příseka u Brna, Jihomoravský kraj

  www.muzeumauticek.cz/cz/uvodni-stranka.h...
 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky