VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Známka s Janem Kaplickým zahájí edici věnovanou designu

Sberatel.info

3. dubna, 2018

Nová edice příležitostných poštovních známek bude patřit českému designu. První z nich je věnována architektu Janu Kaplickému. Je na ní připomenut nerealizovaný návrh nové budovy Národní knihovny v Praze na Letné. Grafický designér Alan Záruba zpracoval původní skicu poštovní známky z deníku Jana Kaplického, v níž architekt v roce 2007 navrhl možnou podobu Národní knihovny.

Obálku prvního dne (FDC) vydání tvoří motiv letáků podporujících přijetí návrhu knihovny. Do razítka designér zapracoval iniciály Jana Kaplického.

Nadační fond Kaplicky Centre vedle toho vydává vlastní pamětní list s vloženou FDC v limitovaném nákladu 100 ks. (Členové Klanu sběratelů portálu sberatel.info si pamětní list v ceně 250 Kč mohou objednat přednostně, než půjde do distribuce, na e-mailu: [email protected] Nabídka platí do vyprodání listu.)

Kaplický byl vizionářem moderní architektury, od emigrace v roce 1968 žil v Británii. Spoluzaložil architektonické studio Future Systems. Za stavbu Lord’s Media Centra na londýnském kriketovém stadionu byl oceněn Stirlingovou cenou, prestižní britskou cenou za architekturu.

Ve své vlasti vešel ve známost až po vítězství v mezinárodní soutěži na novou budovu Národní knihovny, to mu bylo už 70 let. Do podoby knihovny, která měla podle progresivního a velmi netradičního Kaplického návrhu vzniknout, začali po intervenci tehdejšího prezidenta Václava Klause mluvit politici a nezdarem skončil celý projekt stavby nové budovy.

kaplicky obalka

Soutěž, v níž porota vybrala Kaplického projekt, sklízela kritiku zejména ze strany architektů, protože vítězný projekt nedodržel její zadání. Národní knihovna během soutěže podmínky změnila – uvedla, že si nedokázala představit, že by bylo možné bezpečně uložit tisíce svazků knih pod zem, jak to Kaplický navrhl. Stížnost architektů, kteří byli v soutěži třetí, uznal i soud a knihovna musela studiu HXH architekti vyplatit rozdíl v odměně, kterou by získali, pokud by zadavatel vítězný návrh vyloučil.

Pamětní list s vloženou FDC vydaný nadací Kaplicky Centre. Výtěžek z jeho prodeje půjde na aktivity, které nadace podporuje.

Pamětní list s vloženou FDC vydaný nadací Kaplicky Centre. Výtěžek z jeho prodeje půjde na aktivity, které nadace podporuje.  List v ceně 250 Kč si můžete objednat na e-mailu [email protected] 

list 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Národní knihovna se nakonec rozhodla své dlouhodobé prostorové problémy řešit rekonstrukcí svých současných objektů. V poslední době se ale vedení knihovny znovu přiklání k výstavbě nové budovy, využívání depozitářů na okraji Prahy není podle nich praktické z hlediska provozu, poškozuje i samotné knihy. Občas se hovoří i o možném využití Kaplického projektu; ten je však dnes starý 12 let a obtížné je i realizovat podobně složitou stavbu bez jejího autora.

Kaplický do konce svého života věřil, že se knihovna postaví. “Je to možná nejzávažnější okamžik v mém životě. … Je to neuvěřitelná čest něčeho takového tady dosáhnout,” řekl viditelně dojatý architekt, když byl v Praze představen jako vítěz soutěže. Nedožil se realizace ani žádné jiné stavby, které navrhl pro česká města. Zemřel náhle v lednu roku 2009, v den, kdy se jeho ženě narodila dcera.

JJ, ČTK, foto: http://expo-net.blogspot.cz/ a Česká pošta

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum cukříků

  Muzeum se sbírkou sáčkových cukrů. tel.: 244 472 947

  Praha - Kamýk, Hlavní město Praha

 • Muzeum Čtyřlístek

  Muzeum se sbírkou komiksů Čtyřlístek.

  Doksy, Liberecký kraj

  muzeum.mksdoksy.cz/
 • Městské muzeum

  Muzeum s expozicí drahých kamenů.

  Nová paka, Královéhradecký kraj

  muzeum.cz/
 • Muzeum panenek a medvídků

  Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

  Troskovice, Liberecký kraj

  www.muzeumpanenek.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky