VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nožířská firma Mikov vsadila na design, úspěch slaví i rybička

Sberatel.info

31. března, 2016

Nožířská firma Mikov z Mikulášovic na Děčínsku vsadila na design. Novou kolekci kapesních zavíracích nožů navržených výtvarníky prodává jako módní doplněk. ČTK to řekl ředitel společnosti Miloš Pařík. S novou kolekcí pocket firma vyhrála soutěž Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku - Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Nože navrhlo studio Olgoj Chorchoj. Úspěch slaví i tradiční rybička.

Firma začala v roce 2013 spolupracovat se studiem Olgoj Chorchoj. O dva roky později vznikl prototyp nože, který pod názvem pocket představila na Designbloku. Tam získal cenu Nejlepší nový výrobek. Teď se celá kolekce pocket probojovala do finále soutěže Czech Grand Design a designérská dvojice Michal Froněk a Jan Němeček v sobotu v Praze vyhrála pro Mikov cenu v kategorii Výrobce roku.

“Určitě je to pro nás čest a vyznamenání, protože do finále jsme postoupili přes takové soupeře, jako je vůz Superb nebo sklárny Moser. Zároveň je to velký závazek, protože vysoce nasazená laťka by se už neměla snižovat. A důraz na design proto i nadále bude jedním z klíčových prvků i při návrzích dalších nožů,” uvedl Pařík.

Zájem o novinku je mimo jiné u prodejen, které se specializují na designové výrobky. “Ukazuje se, že kolekce si nachází své místo i v prodejnách módy pro muže a obchody s doplňky k oblečení,” zmínil Pařík. Cena začíná na částce 4123 korun za nejmenší variantu.

Mikov vyrábí také nože na zakázku, lovecké, outdoorové nože nebo nože určené záchranářům. “To, čím se lišíme od ostatních velkovýrobců nožů, je především to, že naše nože obsahují velký podíl ruční práce. Nevznikají tedy na plně automatizovaných linkách někde v zahraničí, ale na každém je možno spatřit originální přístup českých mistrů nožířů. Někdy říkám, že naše nože mají duši,” popsal ředitel podniku, který proslavila po celém světě rybička.

Otvírací nožík v podobě ryby loni poznamenal spor výrobce s prodejcem čínských padělků. Soud nakonec rozhodl, že společnost Orion musí zaplatit za prodej čínských padělků rybiček Mikovu odškodnění 300.000 korun. “Jsme rádi, že se díky sporu ukázalo, že originální rybička je stále stoprocentně českým nožem. A že, i když je to jednoduchý a levný nůž, tak i u něj je důležitý způsob provedení a kvalita,” zmínil ředitel.

Nekvalitní napodobenina firmu poškodila, zároveň jí přinesla reklamu. Loni Mikov prodal 90.227 kusů nožíku rybička, což je největší množství za posledních deset let. Oproti minulým letům číslo představuje nárůst o 40 procent. Rekordní byl v roce 2015 i jejich export, přibližně třetina vyrobeného množství byla vyvezena do zahraničí, a to hlavně do USA. Tam je rybička považována za raritu, protože v zámoří není obvyklé, aby rukojeti nožů byly tvarovány do podoby zvířat.

Jako úspěšný hodnotí Mikov celý loňský rok. Tržby meziročně vzrostly o 12 procent na 44,7 milionu korun. Zisk činil dva miliony korun. Letos by ráda společnost se sedmdesáti zaměstnanci a historií dlouhou přes 220 let výsledek loňského roku ještě překonala.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Veteran arena

  Muzeum se sbírkou historických automobilů a techniky.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.veteranarena.cz/cs/...
 • Automuzeum Praga

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

  www.automuzeumpraga.cz/...
 • Muzeum řemesel

  Muzeum se sbírkou seker.

  Konice, Olomoucký kraj

  www.muzeumkonice.cz/sbirka-seker...
 • Pivovarské muzeum v minipivovaru Florián

  Zajímavá expozice pro všechny fandy pivovarnictví a sběratele pivních suvenýrů.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky