VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Domácí loutková divadla na Vánoce stmelovala rodiny. Vystavují je v Hlučíně

Sberatel.info

6. března, 2016

Naprosto unikátní výstava domácích loutkových divadel a neobvyklých loutek je v prosinci a v lednu k vidění v Muzeu Hlučínska. Byly to totiž české země, kde se za posledních 130 let začalo prudce rozvíjet loutkové divadelnictví.

Kromě nejstarších divadel a loutek stvořených v polovině 19. století návštěvníci v Hlučíně na Opavsku uvidí také loutkářskou dílnu, mohou si ale i vyzkoušet vyrobit papírové loutky. Právu to sdělil ředitel Muzea Hlučínska Metoděj Chrástecký.

Místo výstavy betlémů loutková divadla

„V minulých letech jsme v době vánoční měli vždy výstavu betlémů, letos jsme se rozhodli jít jinou cestou a uspořádali jsme výstavu domácích loutkových divadel. Protože na Vánoce má být rodina pohromadě a zhruba před 100 lety to právě byla domácí loutková divadla, která stmelovala rodiny,“ vysvětloval nápad ředitel Muzea Hlučínska.

Dodal, že loutková divadla jsou navíc úžasná výtvarná díla a zároveň loutky a pohádkové příběhy prostě patří k vánočním svátkům.

Loutkové divadlo v každé rodině

„Před 100 lety byla loutková divadla v každé druhé rodině. Rodiče pořizovali loutky a kulisy, nebo je přímo s dětmi vyráběli. Pak svým potomkům divadlo hráli, nebo naopak děti hrály rodičům. Bohužel s nástupem televize zhruba v 50. letech minulého století začala loutková divadla z domácností mizet,“ líčil Chrástecký.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum kočárů

  Muzeum se sbírkou historických kočárů.

  Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

  www.historickekocary.cz/...
 • Muzeum motocyklových závodů

  Muzeum motocyklových závodů, které mají ve městě více než osmdesátiletou tradici: V polovině května se pravidelně v Hořicích na přírodním okruhu konají motocyklové závody 300 zatáček Gustava Havla.

  Hořice na Jičínsku , Královéhradecký kraj

  www.museumcrr.cz
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Zámek Jánský vrch

  Sbírka dýmek

  Javorník, Olomoucký kraj

  https://www.janskyvrch.cz/cs...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky