VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Milovník veteránů ze Vsetínska si pořídil starou tramvaj

Sberatel.info

20. března, 2016

Sbírku veteránů Viléma Bystroně ze Vsetínska nedávno rozšířila stará tramvaj. Důchodce si vůz T-3 vyrobený v roce 1983 koupil od ostravského dopravního podniku a nechal jej umístit na svůj pozemek u cesty při příjezdu do Valašského Meziříčí. Lidé si tak tramvaj stejně jako několik veteránů mohou prohlédnout. Ve voze budou po úpravě i kavárenské stoly, řekl ČTK Bystroň.

“Poprvé jsem jel v tramvají v roce 1960, kdy jsem byl coby učeň na spartakiádě. Bylo najednou v Praze moc lidí, když se člověk chtěl někam dostat, tramvaj byla jako obrovský hrozen lidí, ověšená, sedělo se na profilech, které spojují jednotlivé vagony, to si dnes nedovede nikdo představit. Viselo se za vše, za co se dalo viset. Tramvaj skoro nebyla vidět, tak si na ni vždy vzpomenu,” uvedl Bystroň, který na konci loňského roku projížděl Ostravou a uviděl, že se tam prodávají tramvaje, za 100.000 korun jeden vůz koupil.

Pořídil si také 15 metrů kolejí a ceduli s označením tramvajové zastávky. “Je dobré, že Valašské Meziříčí má už tramvajovou zastávku, v kraji také tramvaj není,” podotkl sběratel, který vůz opatřil nápisem “Jsem zamilovaný, nemůžu bez ní žít. Má láska se jmenuje tramvaj T-3”.

Tramvaj bude volně přístupná lidem. “Chceme tam dát schůdky, aby lidé mohli nakouknout,” řekl Bystroň. Otevřeno bude asi na jaře, tramvaj bude ještě ošetřena nátěrem proti rzi. “Půlku bych chtěl nechat tak, jak tramvaj vypadala, do druhé dám stolečky, ať lidé sedí proti sobě,” řekl sběratel, který za celý život nasbíral asi stovku vozů.

“Jsou to auta, která jsem měl, neprodával jsem je. Například Aero 1000 bylo první auto, které jsem měl, koupil jsem ho v roce 1964, do Prahy jsem s ním jel 24 hodin,” uvedl. Se skútrem zase podnikal tři dny dlouhé cesty do Bulharska, další vozy našel při svých cestách do zahraničí.

Vystavena je řada tříkolek, například také jedna z Anglie, která byla k vidění ve scénkách s komikem Mr. Beanem. Bystroň má také všechny velorexy, včetně vzácného kusu v dopravní úpravě, ve sbírce nechybějí ani motocykly z 60. let nebo vůz Renault vyrobený v 50. letech. Vystaveny jsou také originální nádrže, ve kterých se dříve v drogeriích kupoval benzin.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

 • Muzeum panenek a medvídků

  Muzeum se sbírkou panenek a medvídků od roku 1840.

  Troskovice, Liberecký kraj

  www.muzeumpanenek.cz/...
 • Trabant muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.trabantmuzeum.cz/...
 • Mineralogické muzeum

  Muzeum se sbírkou přírodnin.

  Praha, Hlavní město Praha

  https://web.natur.cuni.cz/ugmnz/muzeum/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky