VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Kouzlo a umění pytláků přes zbraně ukáže výstava v Teplicích

Sberatel.info

29. července, 2016

Pytlácké zbraně historické i současné, vyrobené doma v kůlně i profesionální ukáže výstava v teplickém muzeu. Návštěvníci uvidí perličky z nálezů restaurovaných kusů, dozví se něco z dějin pytláctví a zajímavosti o lovné zvěři. Zbraně zapůjčil na výstavu, která začíná 22. července, sběratel Milan Hlásenský.

“Všude ve světě je označení člověka, který kradl zvěř, velmi hanlivé, jen Češi mají pytláka, což může zavánět až romantickým hrdinou,” řekl dnes ČTK Hlásenský. “Samozřejmě je to od slova pytel, do kterého si zloděj schovával kořist, batohy tehdy nebyly,” doplnil sběratel, jenž se od sbírání vojenských zbraní dostal k pytlačkám.

Přehlídka nástrojů lidí, kteří si potřebovali přilepšit svůj chudý život, začíná v 18. století a končí v současnosti. “Nejvíce pytláků bylo tam, kde bylo hodně lesů, ale pytlačilo se i na polích a podle toho měli svou výbavu. Také se sdružovali do tlup, jejich veliteli byli bývalí vojáci. Drzost rostla tak, že už se jich báli i hajní a krutost potyček byla pak nevídaná,” zmínil Hlásenský. Mezi vybavení pytláků po 1. světové válce patřila třeba vražedná dýka.

Jako se dědila jiná řemesla dědilo se i pytláctví. Jedna ze zbraní na výstavě sloužila zakázanému lovu sto let. Rozdíly mezi klasickou a pytláckou zbraní jsou zjevné, úpravy spočívaly ve zjednodušení tak, aby ji bylo možné schovat pod oděv. “Druhou verzí byl úkryt v lese v dutém stromě. Pytlačky tak byly krátké jako pistole i dlouhé. Lišily se také tím, zda byly na jeleny nebo jen na bažanty,” vysvětlil sběratel, který příběhy jednotlivých vystavených kousků poskládal.

Flobertky, upravené malorážky, vzduchovky i praky leží na výstavě vedle dýk či domácí perkusní pistole. Lidé uvidí i salonní zbraně, původně určené pro synáčky z bohatých rodin, kterými se střílelo proti sobě a jsou tak předchůdcem současného paintballu. “Kutilů bylo nejvíce v 50. letech 20. století, kdy bylo vlastnictví zbraně tvrdě trestáno,” zmínil Hlásenský. Vystavená rozebíratelná malorážka vyrobená v kůlně, ostřelovací puška s výsuvnou pažbou a optickým zaměřovačem patří k posledním přírůstkům do sbírky. “Pytláctví nevymřelo, bohužel se dnes dostalo jinam, do lesů vjíždí terénní automobily a zvěř střílí lovci třeba kulometem,” podotkl Hlásenský.

Výstava v Teplicích věnovaná pytláckým zbraním a pytlákům, kteří museli být v 19. století dobrými běžci, aby utekli myslivcům, zdatnými střelci a výbornými znalci zvěře, je otevřena v muzeu do konce října.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

  Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

  www.muzeumhodin-kno.cz/...
 • Muzeum hraček

  Muzeum se sbírkou hraček 19. a 20. století.

  Lednice, Jihomoravský kraj

  muzeum-hracek-lednice.cz/...
 • Soukromé muzeum historických rádií v Dolní Čermné

  Nabízí na 170 exponátů včetně značek Philips, Westinghouse nebo Titan.

  Dolní Čermná, Pardubický kraj

 • Muzeum modelů autíček v Brně

  Unikátní výstava největší veřejně přístupné sbírky modelů aut 1:18 v Evropě!

  Brno, Jihomoravský kraj

  https://www.minigaragebrno.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky