VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Kouzlo a umění pytláků přes zbraně ukáže výstava v Teplicích

Sberatel.info

29. července, 2016

Pytlácké zbraně historické i současné, vyrobené doma v kůlně i profesionální ukáže výstava v teplickém muzeu. Návštěvníci uvidí perličky z nálezů restaurovaných kusů, dozví se něco z dějin pytláctví a zajímavosti o lovné zvěři. Zbraně zapůjčil na výstavu, která začíná 22. července, sběratel Milan Hlásenský.

“Všude ve světě je označení člověka, který kradl zvěř, velmi hanlivé, jen Češi mají pytláka, což může zavánět až romantickým hrdinou,” řekl dnes ČTK Hlásenský. “Samozřejmě je to od slova pytel, do kterého si zloděj schovával kořist, batohy tehdy nebyly,” doplnil sběratel, jenž se od sbírání vojenských zbraní dostal k pytlačkám.

Přehlídka nástrojů lidí, kteří si potřebovali přilepšit svůj chudý život, začíná v 18. století a končí v současnosti. “Nejvíce pytláků bylo tam, kde bylo hodně lesů, ale pytlačilo se i na polích a podle toho měli svou výbavu. Také se sdružovali do tlup, jejich veliteli byli bývalí vojáci. Drzost rostla tak, že už se jich báli i hajní a krutost potyček byla pak nevídaná,” zmínil Hlásenský. Mezi vybavení pytláků po 1. světové válce patřila třeba vražedná dýka.

Jako se dědila jiná řemesla dědilo se i pytláctví. Jedna ze zbraní na výstavě sloužila zakázanému lovu sto let. Rozdíly mezi klasickou a pytláckou zbraní jsou zjevné, úpravy spočívaly ve zjednodušení tak, aby ji bylo možné schovat pod oděv. “Druhou verzí byl úkryt v lese v dutém stromě. Pytlačky tak byly krátké jako pistole i dlouhé. Lišily se také tím, zda byly na jeleny nebo jen na bažanty,” vysvětlil sběratel, který příběhy jednotlivých vystavených kousků poskládal.

Flobertky, upravené malorážky, vzduchovky i praky leží na výstavě vedle dýk či domácí perkusní pistole. Lidé uvidí i salonní zbraně, původně určené pro synáčky z bohatých rodin, kterými se střílelo proti sobě a jsou tak předchůdcem současného paintballu. “Kutilů bylo nejvíce v 50. letech 20. století, kdy bylo vlastnictví zbraně tvrdě trestáno,” zmínil Hlásenský. Vystavená rozebíratelná malorážka vyrobená v kůlně, ostřelovací puška s výsuvnou pažbou a optickým zaměřovačem patří k posledním přírůstkům do sbírky. “Pytláctví nevymřelo, bohužel se dnes dostalo jinam, do lesů vjíždí terénní automobily a zvěř střílí lovci třeba kulometem,” podotkl Hlásenský.

Výstava v Teplicích věnovaná pytláckým zbraním a pytlákům, kteří museli být v 19. století dobrými běžci, aby utekli myslivcům, zdatnými střelci a výbornými znalci zvěře, je otevřena v muzeu do konce října.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum obrněné techniky

  Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

  Smržovka, Liberecký kraj

  tankysmrzovka.cz/
 • Muzeum radiopřijímačů

  Muzeum se sbírkou historických rádií.

  Hořice na Šumavě, Jihočeský kraj

  www.horicenasumave.cz/informace-o-obci/m...
 • Národní technické muzeum

  Největší technické sbírky v České republice pod jednou střechou.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.ntm.cz
 • Muzeum starých strojů

  Muzeum se sbírkou parních a ostatních strojů.

  Žamberk, Pardubický kraj

  starestroje.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky