VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Zámek Lešná u Val. Meziříčí vystavuje historické hodiny a hodinky

Sberatel.info

31. března, 2016

Historické hodiny a hodinky spisovatelky Marie von Ebner-Eschenbachové (1830 až 1916) jsou ode dneška k vidění v zámku Lešná u Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Zámek, který spravuje Muzeum regionu Valašsko, výstavou nazvanou Žena tří staletí zahajuje letošní sezonu. Nejstarší hodiny pocházejí z konce 17. století, nejmladší z roku 1910, řekla ČTK pracovnice muzea Jitka Slezáková.

Německy píšící spisovatelka moravského původu, která je v německy mluvícím prostředí považována za významnou autorku 19. století, měla sbírání hodin a hodinek jako koníček. “Na výstavě je také původní hodinový stroj přímo ze štítu zámku Lešná. Snesli jsme ho z půdy, vyčistili, speciálně pro tuto výstavu, uvedla Slezáková, podle které by muzeum chtělo uspořádat sbírku, aby se stroj z konce 17. století až poloviny 18. století vrátil na své místo.

Výstava je pojatá jako zrekonstruovaná pracovna a pokoj Marie von Ebner-Eschenbachové, nechybí různé dokumenty, fotografie, kopie z jejích deníků či závěť. Letos se připomíná sto let od úmrtí spisovatelky, které podle Slezákové císař František Josef II. v roce 1899 jako jediné ženě předal Čestný kříž za umění a vědu, stala se také členkou Goethovy společnosti, v roce 1900 získala coby první žena na vídeňské univerzitě čestný doktorát z filozofie.

“Dcera Františka Dubského a Marie von Vockel narozená ve Zdislavicích je se zámkem v Lešné spojena skrze svou sestru Friederiku, která se provdala za majitele Lešné. Marie měla ke své jediné vlastní sestře velmi blízký vztah a často ji na Moravě navštěvovala. Ve zdejší přírodě nacházela inspiraci pro svou literární činnost,” uvedla mluvčí muzea Jana K. Bajanová. Ve Zdislavicích na Kroměřížsku je také hrobka spisovatelky, obecně prospěšná společnost Czech National Trust chce památku opravit a zpřístupnit veřejnosti.

Výstava potrvá do 31. srpna, připraveny budou také lektorské programy, například o vývoji měření času.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Veteran muzeum

  Muzeum se sbírkou amerických automobilových veteránů.

  Nová Bystřice, Jihočeský kraj

  www.muzeumveteranu.cz/...
 • Železniční muzeum a výtopna

  Muzeum se sbírkou parních lokomotiv.

  Jaroměř, Královéhradecký kraj

  www.vytopnajaromer.cz/...
 • Muzeum motorových kol

  Muzeum se sbírkou motorových kol a motocyklů.

  Horní Radouň, Jihočeský kraj

  www.muzeumradoun.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky