VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum získalo zbraně, které údajně popravovaly za heydrichády

Sberatel.info

19. července, 2016

Východočeské muzeum v Pardubicích získalo do svých sbírek devět pušek značky Mauser 1898, o kterých se traduje, že za druhé světové války popravovaly v období heydrichády české vlastence a obyvatele Ležáků na pardubickém Zámečku. Historika Jana Tetřeva nyní čeká bádání v archivech, aby informace potvrdil, nebo vyvrátil, řekl dnes novinářům.

V úvahu připadají archivy divadla a tehdejšího krajského národního výboru, kde by mohl zjistit bližší podrobnosti. Zbraně mají druhotně vyraženou zkratku ZSLT, což by pro něj mohlo být vodítko.

“Budeme je využívat při výstavách s tématikou heydrichády. Pro mě by bylo velikým úspěch, kdyby se mohly vystavit přímo na Zámečku,” řekl Tetřev.

Zbraně původně vlastnilo Východočeské divadlo, nejspíš od roku 1950. Celkem jich mělo 18, z toho devět značky Mauser. Zbraně v roce 2014 legalizovalo prostřednictvím zbraňové amnestie. Později si je do své sbírky převzalo muzeum.

“Jak se zbraně do muzea dostaly, se už zřejmě nedozvíme. Měli jsme je uložené v trezoru. Možná kdysi sloužily spíš jako výzdoba scény,” řekl ředitel divadla Petr Dohnal.

Tento typ pušek se vyráběl v Německu za první světové války, za druhé světové války se modernizovaly. V Pardubicích je měl ve výzbroji policejní pluk Böhmen, včetně praporu, který sídlil v Pardubicích na Zámečku.

Ve sklepení vily z 19. století, kterou nechal postavit hrabě Jiří Larisch-Mönnich, Němci za druhé světové války vyslýchali české vlastence a obyvatele Ležáků, které pak popravili na nedaleké cvičné střelnici. Události z roku 1942 připomíná veřejně přístupný památník. V Pardubicích Němci zastřelili 194 lidí.

Vilu zdarma na konci roku 2014 získala Československá obec legionářská od společnosti Foxconn, která ji vlastnila 14 let. Legionáři připravují její opravy, shání dotace či mecenáše a pořádají tam již pietní a jiné akce.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Winterstamps

  Známky, obálky, celistvosti, filatelistická literatura

  23.02.2024 - 24.02.2024

  Veenedaal, Nizozemsko

  www.winterstamps.nl
 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky