VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum získalo zbraně, které údajně popravovaly za heydrichády

Sberatel.info

19. července, 2016

Východočeské muzeum v Pardubicích získalo do svých sbírek devět pušek značky Mauser 1898, o kterých se traduje, že za druhé světové války popravovaly v období heydrichády české vlastence a obyvatele Ležáků na pardubickém Zámečku. Historika Jana Tetřeva nyní čeká bádání v archivech, aby informace potvrdil, nebo vyvrátil, řekl dnes novinářům.

V úvahu připadají archivy divadla a tehdejšího krajského národního výboru, kde by mohl zjistit bližší podrobnosti. Zbraně mají druhotně vyraženou zkratku ZSLT, což by pro něj mohlo být vodítko.

“Budeme je využívat při výstavách s tématikou heydrichády. Pro mě by bylo velikým úspěch, kdyby se mohly vystavit přímo na Zámečku,” řekl Tetřev.

Zbraně původně vlastnilo Východočeské divadlo, nejspíš od roku 1950. Celkem jich mělo 18, z toho devět značky Mauser. Zbraně v roce 2014 legalizovalo prostřednictvím zbraňové amnestie. Později si je do své sbírky převzalo muzeum.

“Jak se zbraně do muzea dostaly, se už zřejmě nedozvíme. Měli jsme je uložené v trezoru. Možná kdysi sloužily spíš jako výzdoba scény,” řekl ředitel divadla Petr Dohnal.

Tento typ pušek se vyráběl v Německu za první světové války, za druhé světové války se modernizovaly. V Pardubicích je měl ve výzbroji policejní pluk Böhmen, včetně praporu, který sídlil v Pardubicích na Zámečku.

Ve sklepení vily z 19. století, kterou nechal postavit hrabě Jiří Larisch-Mönnich, Němci za druhé světové války vyslýchali české vlastence a obyvatele Ležáků, které pak popravili na nedaleké cvičné střelnici. Události z roku 1942 připomíná veřejně přístupný památník. V Pardubicích Němci zastřelili 194 lidí.

Vilu zdarma na konci roku 2014 získala Československá obec legionářská od společnosti Foxconn, která ji vlastnila 14 let. Legionáři připravují její opravy, shání dotace či mecenáše a pořádají tam již pietní a jiné akce.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Železniční muzeum

  Muzeum se sbírkou historických vozidel.

  Zlonice, Středočeský kraj

  zmzlonice.draha.net/
 • Cvokařské muzeum

  Muzeum se sbírkou hřebíků a cvočků.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  www.staryrozmital.cz/...
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky