VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Mincovna začala prodávat kilovou zlatou medaili se sv. Anežkou

Sberatel.info

20. března, 2016

Česká mincovna dnes zahájila prodej zlaté kilogramové medaile s portrétem svaté Anežky České. Motiv vzešel z původní papírové padesátikoruny, jejímž autorem byl grafik Oldřich Kulhánek. K dispozici je 50 pamětních medailí a zájemci za jednu zaplatí 1,47 milionu korun. ČTK to dnes sdělili zástupci mincovny.

Autory medaile jsou sochař Vladimír Oppl a Kulhánkova dcera Klára Melichová. Na lícní straně medaile je vyobrazena česká světice a na rubu gotická kostelní klenba, která se sbíhá k centrálnímu písmenu A, v němž jsou portréty svatého Františka z Assisi a jeho žačky svaté Kláry, která byla Anežce České vzorem.

Mincovna vydala na motivy českých bankovek vytvořených podle Kulhánkova návrhu už několik kilogramových zlatých medailí. První z této série byla medaile s portrétem T.G. Masaryka, v roce 2010 se jich razilo 150 a prodávaly se po 950.000 korunách. Na loni vydané medaili je portrét Karla IV.

Kilogramové investiční medaile razí Česká mincovna v Jablonci nad Nisou od roku 2005. Zlatá kilovka má tradičně průměr 85 milimetrů a tloušťku 11 milimetrů. První připomínala vstup České do Evropské unie a prodávala za 500.000 korun. Od té doby se tak prodejní cena kilogramových pamětních medailí zhruba ztrojnásobila.

Představitelé mincovny tvrdí, že vybrané zlaté pamětní mince a medaile, které Česká mincovna vydala, rostou na hodnotě, i když cena zlata klesá. “Příkladem je pamětní medaile s portrétem Václava Havla, která byla emitována v době, kdy se trojská unce zlata prodávala za 1650 USD, aktuálně je cena zlata o 20 procent níže, cena pamětní medaile však od data emise vzrostla z 25.000 na 30.000 korun,” uvedl obchodní ředitel mincovny Aleš Brix.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky