VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzea a galerie na Vysočině chystají rozšíření svých sbírek

Sberatel.info

31. března, 2016

Krajem zřizovaná muzea a galerie na Vysočině chystají nákup uměleckých a dalších předmětů do svých sbírek. Umožní jim to mimořádný provozní příspěvek ve výši téměř jednoho milionu korun, který dnes schválila rada kraje. Podle Ladislava Seidla z krajského odboru kultury je to poprvé, kdy sedm krajských příspěvkových organizací získá mimořádnou dotaci na rozšíření svých sbírek.

“V současné době je mimořádná příležitost ke koupi, některé případy jsou zřejmě neopakovatelné,” řekl Seidl ČTK. Peníze na nákup předmětů do sbírek podle něj nejsou v rozpočtu organizací zvlášť vyčleněny, a proto ani zaručeny. Organizace pak nakupují podle svých možností z peněz určených na provoz.

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě, Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Muzea Vysočiny v Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově a Havlíčkově Brodě získají mimo jiné obrazy malířů Ladislava Nováka, Otto Stritzka, Emanuela Raného a Aloise Pitrmanna či fotografie Zorky Sádlové. Sbírka na hradu Kámen by se měla rozšířit o exemplář historického vozidla velorex.

“Součástí nákupu bude také kolekce drahých kamenů navazující na sbírku přibližně čtyř stovek drahých kamenů, které Kraj Vysočina loni získal za mimořádně výhodných podmínek od geologa Ivana Mrázka,” uvedl hejtman Jiří Běhounek.

Pro letošek mají muzea a galerie na Vysočině v rozpočtu schválený provozní příspěvek 76,5 milionu korun. Mimořádně se zvýši o 990.000 korun. Nové sbírkové předměty uvidí veřejnost ve stálých expozicích muzeí a galerií nebo při krátkodobých výstavách.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Království železnic

  Muzeum se sbírkou modelů v pohybu.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.kralovstvi-zeleznic.cz/...
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

  Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

  www.muzeumhodin-kno.cz/...
 • Muzeum miniatur

  Muzeum se sbírkou mikrominiatur.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.muzeumminiatur.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky