VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzea a galerie na Vysočině chystají rozšíření svých sbírek

Sberatel.info

31. března, 2016

Krajem zřizovaná muzea a galerie na Vysočině chystají nákup uměleckých a dalších předmětů do svých sbírek. Umožní jim to mimořádný provozní příspěvek ve výši téměř jednoho milionu korun, který dnes schválila rada kraje. Podle Ladislava Seidla z krajského odboru kultury je to poprvé, kdy sedm krajských příspěvkových organizací získá mimořádnou dotaci na rozšíření svých sbírek.

“V současné době je mimořádná příležitost ke koupi, některé případy jsou zřejmě neopakovatelné,” řekl Seidl ČTK. Peníze na nákup předmětů do sbírek podle něj nejsou v rozpočtu organizací zvlášť vyčleněny, a proto ani zaručeny. Organizace pak nakupují podle svých možností z peněz určených na provoz.

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Horácká galerie v Novém Městě na Moravě, Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě a Muzea Vysočiny v Jihlavě, Třebíči, Pelhřimově a Havlíčkově Brodě získají mimo jiné obrazy malířů Ladislava Nováka, Otto Stritzka, Emanuela Raného a Aloise Pitrmanna či fotografie Zorky Sádlové. Sbírka na hradu Kámen by se měla rozšířit o exemplář historického vozidla velorex.

“Součástí nákupu bude také kolekce drahých kamenů navazující na sbírku přibližně čtyř stovek drahých kamenů, které Kraj Vysočina loni získal za mimořádně výhodných podmínek od geologa Ivana Mrázka,” uvedl hejtman Jiří Běhounek.

Pro letošek mají muzea a galerie na Vysočině v rozpočtu schválený provozní příspěvek 76,5 milionu korun. Mimořádně se zvýši o 990.000 korun. Nové sbírkové předměty uvidí veřejnost ve stálých expozicích muzeí a galerií nebo při krátkodobých výstavách.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum kočárů

  Muzeum se sbírkou historických kočárů.

  Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

  www.historickekocary.cz/...
 • Muzeum domečků, panenek a hraček

  V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

  Litomyšl, Pardubický kraj

 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Slezské zemské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Opava, Moravskoslezský kraj

  www.szm.cz/rubrika/89/sbirka/numizmatick...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky