VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum Kroměřížska vystavuje historické hračky a deskové hry

Sberatel.info

24. července, 2018

Muzeum Kroměřížska otevřelo výstavu Hračky a hračičky pro kluky a holčičky. Návštěvníkům představuje historické hračky a deskové hry z období od konce 19. století až do 60. let minulého století. Malým i velkým návštěvníkům je k dispozici také herna, aby se mohli nejen kochat, ale mohli si i sami pohrát, říká Silvie Pitruzzello z muzejního oddělení pro děti a mládež.

Vystavené exponáty pocházejí ze sbírky Bronislavy Hazuzové z Radějova na Hodonínsku. “Začala sbírat deskové hry od firmy Schowanek a přidala tam své osobní hračky ze svého dětství. Postupně se k tomu nabalovaly panenky a přidávaly se další hračky. Sběratelka nechává hračky v původním stavu. Nerestauruje je, tak, aby se opravdu každý mohl podívat, jak ta hračka, když byla objevena, popřípadě zakoupena, vypadala,” vysvětluje Pitruzzello.

Návštěvníci podle ní mohou obdivovat například domeček pro panenky z roku 1930 a vzácné panenky s porcelánovou hlavou, o které bývá mezi sběrateli na aukcích velký zájem. Samozřejmostí jsou také kočárky a zhruba šest desítek deskových her. Kromě klasických her, jako jsou Monopoly a Dostihy a sázky, uvidí lidé na výstavě i deskovou hru věnovanou cestám Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda. Raritou je Pestrá cesta zeměmi koruny svatováclavské. Hra byla vydána v roce 1895 při příležitosti Národopisné výstavy v Praze a seznamuje děti s dějinami střední Evropy.

Jedinečné je i papírové loutkové divadlo z konce 19. století. “Dříve bylo zajímavé, že lidé nepřišli a nekoupili si věc hotovou, ale polotovar. Byly to papírové věci, které si museli vystřihnout, pak to tatínkové s dětmi podlepili nějakou překližkou, kartonem, a celé divadélko si sami sestavili,” říká Pitruzzello.

V hrací místnosti, která je nedílnou součástí výstavy, si mohou děti i jejich rodiče hrát se stavebnicemi, autíčky, domečkem pro panenky i kuchyňkou. Nechybí možnost kreslení a vystřihování, pro děti jsou připraveny také kostýmy princů, princezen a filmových hrdinů, například Batmana a Spidermana.

Výstava v Galerii v podloubí na kroměřížském Velkém náměstí potrvá do 30. září.

ČTK, foto: Muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum vah

  Muzeum se sbírkou kuchyňských vah.

  Humpolec, Vysočina

  www.muzeumvahy.nafotil.cz/...
 • Muzeum JK Classics

  Muzeum se sbírkou amerických historických automobilů.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  jkclassics.cz/
 • Muzeum motorových kol

  Muzeum se sbírkou motorových kol a motocyklů.

  Horní Radouň, Jihočeský kraj

  www.muzeumradoun.cz/
 • Muzeum kávomlýnků

  Muzeum se sbírkou ručních kávomlýnků. tel.: 475 103 278

  Chabařovice, Ústecký kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky