VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum veteránů na Kolínsku láká na historické traktory a motorky

Sberatel.info

16. března, 2016

Více než sedm desítek historických traktorů a dvě stovky motocyklů mohou obdivovat návštěvníci nového Muzea veteránů na Kolínsku. V expozici v areálu bývalého zemědělského družstva v Radovesnicích II najdou i nákladní automobily, stabilní motory, vestavby dílen a další historické stroje a zařízení, řekl ČTK Bohumil Vokál, který exponáty od roku 2010 postupně shromáždil.

Traktory a další stroje byly vždy jeho koníčkem, ale také zaměstnáním. “Dělal jsem mechanizátora, znal jsem traktory, a tak jsem chtěl koupit dva tři traktory a pět motocyklů a trochu si s nimi hrát. Ale bohužel se mi ta záliba vymkla kontrole a pořídil jsem si motocyklů 213, traktorů 72, čtyři nákladní automobily a 15 stabilních motorů,” vypočítal Vokál. Veterány umístil do pěti zrenonovovaných hal na plochu 1500 metrů čtverečních, další stroje odpočívají v depozitáři nebo garážích.
Z motocyklů jsou ve sbírce zastoupeny hlavně domácí značky Jawa a ČZ, v menší míře značky zahraniční. Z traktorů Zetor, Svoboda, dále americké traktory a stroje z Německa a Rakouska. K nejstarším patří podle Vokála americký traktor z 20. let na ocelových kolech bez pneumatik. “Budeme mít časem v expozici vyřazené traktory až do roku 1989 nebo 1990,” plánuje Vokál.
Muzeum zaměřené na veterány vzniklo nedávno také ve Strnadicích na Benešovsku. Zaměřuje se na poválečná auta především ze zemí někdejšího východního bloku. Návštěvníci takzvaného RetroAutoMuzea si mohou připomenout, v jakých vozech lidé z někdejších socialistických zemí jezdili od roku 1948 až do 90. let.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky