VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na Mělnicku vznikají v rukou platnéře kopie rytířských zbrojí

Sberatel.info

20. března, 2016

Poptávka po replikách historických zbrojí je díky množství různých šermířských skupin velká. Kupují je i sběratelé. Na Mělnicku je vyrábí podle originálu Jiří Klepač. Jeho cílem je udělat takovou repliku, kterou ani odborníci nerozeznají od originálu. Platnéřství je řemeslo, které v sobě skrývá řadu dalších. "Uplatní se při něm kování, broušení, leštění, krejčovství, zdobení, rytí, zpracování kůže, látek, leptání, moření a rytí. Je toho hodně," řekl ČTK Klepač, který se výrobě historické zbroje věnuje už dvacet let. "Za tu dobu si postupně vybavuji dílnu, ale ještě stále nejsem u konce," uvedl.

Výroba kompletního odění pro jednoho člověka zabere až osm měsíců. Za rok zkompletuje přední český umělecký platnéř zhruba dvě brnění. Přestože v Čechách je spousta skupin historického šermu nebo nadšenců, kteří předvádějí na různých akcích rytířské umění, z Mělníka jde brnění do zahraničí. “Nejvíce zákazníků mám z Itálie a USA,” uvedl. Podle něj je zhruba polovina z nich sběratelů a druhou polovinu tvoří právě lidé, kteří si několik kilogramů vážící zbroj oblékají pravidelně při různých akcích spojených s ukázkou středověké zbroje.

Na výrobu pro film se Klepač nechystá. “To jsou věci, které vypadají dobře, ale ani se třeba nepodobají originálu,” vysvětlil umělec, který si pro vzory chodí do muzeí. “Naštěstí je dostatek podkladů, podle kterých lze krok po kroku poskládat celou plátovou zbroj,” uvedl muž, který už zaučuje dva lidi.

Modelů středověkého brnění je velké množství. “Já vyrábím výhradně zbroj z období od 14. do 17. století. Nejraději mám polovinu 16. století v Německu, líbí se mi esteticky i funkčně,” řekl Klepač, který si první zbroj vyrobil pro sebe jako student. “A už jsem u toho zůstal,” poznamenal.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  1 000 000 sbírkových předmětů nejen ze střední Moravy na jednom místě.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Jihočeské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  České Budějovice, Jihočeský kraj

  www.muzeumcb.cz/jihoceske-muzeum/sbirky-...
 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Muzeum se sbírkou historických oděvů a doplňků z roku 1850 - 1930.

  Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

  www.kouzlostarychcasu.cz/...
 • Old Timer Muzeum v Kopřivnici

  V muzeu jsou k vidění desítky historických automobilů i motocyklů známých značek z celého světa, mezi nimi i několik unikátních exponátů.

  Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

  www.automotomuzeum.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky