VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na Mělnicku vznikají v rukou platnéře kopie rytířských zbrojí

Sberatel.info

20. března, 2016

Poptávka po replikách historických zbrojí je díky množství různých šermířských skupin velká. Kupují je i sběratelé. Na Mělnicku je vyrábí podle originálu Jiří Klepač. Jeho cílem je udělat takovou repliku, kterou ani odborníci nerozeznají od originálu. Platnéřství je řemeslo, které v sobě skrývá řadu dalších. "Uplatní se při něm kování, broušení, leštění, krejčovství, zdobení, rytí, zpracování kůže, látek, leptání, moření a rytí. Je toho hodně," řekl ČTK Klepač, který se výrobě historické zbroje věnuje už dvacet let. "Za tu dobu si postupně vybavuji dílnu, ale ještě stále nejsem u konce," uvedl.

Výroba kompletního odění pro jednoho člověka zabere až osm měsíců. Za rok zkompletuje přední český umělecký platnéř zhruba dvě brnění. Přestože v Čechách je spousta skupin historického šermu nebo nadšenců, kteří předvádějí na různých akcích rytířské umění, z Mělníka jde brnění do zahraničí. “Nejvíce zákazníků mám z Itálie a USA,” uvedl. Podle něj je zhruba polovina z nich sběratelů a druhou polovinu tvoří právě lidé, kteří si několik kilogramů vážící zbroj oblékají pravidelně při různých akcích spojených s ukázkou středověké zbroje.

Na výrobu pro film se Klepač nechystá. “To jsou věci, které vypadají dobře, ale ani se třeba nepodobají originálu,” vysvětlil umělec, který si pro vzory chodí do muzeí. “Naštěstí je dostatek podkladů, podle kterých lze krok po kroku poskládat celou plátovou zbroj,” uvedl muž, který už zaučuje dva lidi.

Modelů středověkého brnění je velké množství. “Já vyrábím výhradně zbroj z období od 14. do 17. století. Nejraději mám polovinu 16. století v Německu, líbí se mi esteticky i funkčně,” řekl Klepač, který si první zbroj vyrobil pro sebe jako student. “A už jsem u toho zůstal,” poznamenal.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Zámek Berchtold

  Muzeum se sbírkou bankovek a mincí.

  Kunice, Středočeský kraj

  www.zamekberchtold.cz/muzeum/...
 • Muzeum nožířské tradice

  Muzeum se sbírkou nožů.

  Mikulášovice, Ústecký kraj

  https://www.munotr.cz/...
 • Retro Auto Muzeum Strnadice

  Muzeum automobilů ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Muzeum papírových modelů

  Muzeum se sbírkou zmenšenin staveb ze světa.

  Police nad Metují, Královéhradecký kraj

  mpmpm.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky