VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Plzni je výstava českých elektrických kytar, měly světový zvuk

Sberatel.info

19. května, 2016

V plzeňském kulturním centru DEPO2015 je do 18. května k vidění výstava o historii československých elektrofonických kytar. Svých 136 nástrojů ukazuje sběratel Jaromír Jíra z Plzně. České kytary sbírá od roku 1999, kdy se začaly ztrácet z bazarů. Dohromady jich má 175 a sám je zrenovoval. Všechno jsou postaru elektrofonické, dnes se říká elektrické kytary, řekl ČTK Jíra.

“Začátek výroby elektrofonických kytar (v Československu) byl slyšet a byl vidět. Potom to ustalo, jak byl východní blok odříznutý,” řekl Jíra.

Jeho nejcennější elektronické nástroje pochází z doby počátku jejich výroby v Dřevokovu Blatná, zhruba z roku 1953. “Začali tam dělat havajky, potom brali kytary z Lubů (u Chebu), k nimž se přidal snímač a ovládání. Tím bylo nakročeno k masivní elektrické kytaře,” uvedl Jíra. V roce 1954 Dřevokov dovezl americkou kytaru Fender Stratocaster, rozebral ji a podle ní vyrobil kytaru Resonet Grazioso. Kytara byla podle Jíry lepší než Stratocaster i tím, že měla větší škálu zvuků.

České kytary Resonet Grazioso a Ariosa vyhrály v roce 1958 na světové výstavě Expo zlaté medaile. Podle Jíry to byly světové kytary, které měl kytarista Beatles George Harrison, slavný frontman skupiny Led Zeppelin Jimmy Page nebo kytaristy a zpěvák skupiny Olympic Petr Janda a další, kteří dneska litují, že je prodali, protože stále krásně hrají.

Po roce 1962 se výroba kytar přesunula do Hradce Králové a následně do Hořovic. Do světa byly vyváženy následovníci kytar Resonet a menší kytary Star s obchodním názvem Futurama. “V Anglii si ji koupili Japonci a udělali kopii Futurama II. Kopírovali v 60. letech naše kytary a pak se z nich stala velmoc se značkou Ibanez,” uvedl Jíra. Japonská firma Ibanez podle něj začala v roce 1972 vyrábět velmi pěkné a výborně hrající kopie za nižší ceny než originály a o české kytary přestal být takový zájem.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Moto & Velo

  Muzeum se sbírkou historických bicyklů a motocyklů.

  Přerov nad Labem, Středočeský kraj

  www.motovelomuzeum.cz/...
 • Muzeum hraček

  Muzeum se sbírkou hraček 19. a 20. století.

  Lednice, Jihomoravský kraj

  muzeum-hracek-lednice.cz/...
 • Muzeum elektrokytar

  Muzeum se sbírkou českých elektrofonických kytar a aparatur.

  Heřmanův Městec, Pardubický kraj

  retrojolana.cz/
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou historických hodin a hodinek.

  Karlštej, Středočeský kraj

  www.muzeumhodin.eu/cs/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky